şükela:  tümü | bugün
111 entry daha
  • düzenli meslek olarak tahıl ambarlarını korumak için yapılan bekçilik diyebiliriz. hatta ilk askeri oluşumlarında bu sebeple ortaya çıktığı söylenir.

düzenli tarıma geçilince ihtiyaç fazlası ürünler saklanmak için ambarlara depo edilmiş ve bunlar çalınmasın diye de başlarına bazı insanlar dikilmiş işte ilk düzenli meslek ve ilk askeri birlikler bu şekilde oluşmuş
  • (bkz: avcılık)
  • (bkz: kölelik)

şimdi maaşlı köleleriz.
  • hayret kimse yazmamış. (bkz: askerlik)
  • (bkz: albert camus): dünyanın en eski mesleği kendini satmaktır. bunu fahişelikle karıştırmak da bir o kadar eski bir yanılgıdır...
  • (bkz: toplayıcılık) sonuçta her avcıya karşı bir toplayıcı vardı.
  • elma toplayıcılığı
  • (bkz: hekimlik)
  • taşı yontan adam mesleğini icraat etmeseydi, avlayamadığı hayvanın etini yiyemeyip, postunu da ilk meslek olarak öne sürülen fahişeliğin ücreti olarak kadınına veremeyecekti.

ek:bunu daha önce bir kadın arkadaşla tartışmıştım inatla fahişeliğin ilk meslek olduğunu öne sürüyordu.bunu ya kendi cins atalarına yapmış olduğu hakaret ya da ilk meslek olması dolayısıyla övünç kaynağı olarak görüyordu ikna edemedim nasıl düşündüğünü de çözemedim.

mantık olarak fahişelik noktasına gelene kadar , alet adavet yapımı-avcılık- toplayıcılığı da meslek alsak en sonlarda fahişelik geliyor.süreci yüzyıllar olarak algılamak yerine sıfırdan başlatarak haya ediyorum. yemek yok, barınak yok korunacak alet yok direk adam karıya mı gidiyor? maslow teorisi ne oldu şimdi ? ilk insanları mağara adamı olarak görüp hayal ediyorsanız zaten çok eşli bir ortam ve ataerkil yapı mevcut neden fahişelik yapsın ? düzenli bir ahlak sisteminin oturmadığını, temellerinin yeni atıldığı durum söz konusu ise yine de bu ilk sistemlerin oturmuş olması gerekiyor.
41 entry daha