şükela:  tümü | bugün
 • ''o sesle anca bu kadar mı koşuyon lan pezevenk?'' demek istediğim robot.

  jet uçağıyla yarışacakmış gibi ses çıkarıp beklentileri dibe vurdurunca haliyle sinirlendim.
 • bazı yazarlara taşak malzemesi olmuş robot.

  vatandaşı olduğumuz yalnız ve güzel ülkemiz ikinci dünya savaşı teknolojisinden bile geri tank üretirken, adamlar serinin windows 95'i sayılacak robot köpek yapmışlar bile. on bilemedin yirmi sene sonra bu taşak geçtiğimiz robot şuna dönüşebilir.
 • dalga geçenlerin atladığı bir nokta var:

  bu alet evet hiç bir şekilde pratik değil, enerjiye bağımlı, çok uzun vadede anca piyasalara çıkar falan filan... fakat bu adamların bu prototipi yapmalarındaki amaç da "ulen bi köpek yapalım, koşsun, acayip satarız" değil ki.

  bu bir gövde gösterisi. bilmiyorum kaç kişi dikkat etti, alet ilk başta zıplayarak koşarken ön ayaklar birbirine yakın, arka ayaklar birbirine uzak olarak hareket ediyor. bu standart bir kedinin hareketlerinden biridir mesela. bu adamların bu aleti yapma amacı da, bir kedinin hareketlerini bire bir taklit etmeyi başardık, öyle matematik, öyle teknik biliyoruz diye gövde gösterisi yapmaktır en önce.

  günümüz dünyasında insanlar ayfon ekranı sağa kayarken ne kadar takılıyor hesabına düştüğü için, bu robotu görünce de hızlı mı koşuyor yavaş mı diye takılmışlardır. halbuki asıl takılınması gereken bu aletin koşarken örneğin bir kediyi ne kadar iyi taklit edebildiğidir.

  bu alet saf matematiktir sevgili arkadaşlarım.

  ayrıca bu aleti koşan 4 ayaklı hayvan minvalinde yargılamayıp, örneğin engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırabilecek bir şeye evrilmesini hayal ederseniz o kadar da işe yaramaz olmayabileceğini görürsünüz.

  bu aletin arkasındaki bu detayları okyamayan arkadaşlar da üzülmesinler. abd 'nin yeni bir oyunu sonucu bu durumdalar çünkü. insanları görselliği önemsemeye itip, algılarını basitleştiriyorlar ve odak noktalarını yüzeyde tutuyorlar. neden, çünkü derindeki teknolojiyi kendileri geliştirmek istiyorlar.

  edit: imla
 • pentagon’a bağlı amerikan savunma ve araştırma kurumu darpa ile boston dynamics’in ortakla geliştirdikleri wildcat isimli robot, yüksek süratiyle tüm dikkatleri üstüne çekiyor. daha öncesinde “cheetah” adıyla karşımıza çıkan robot (dünyanın en hızlı robotu) tanıtıldığında dünyanın en hızlı adamı usain bolt‘u geride bırakmayı başarmıştı.
  geçen yılki modelde kablolara bağlı koşu bandında yaklaşık 45 km hızla koşan cheetah, bu yıl kablolardan kurtulup tek başına koşma başarısı gösterdi. 25 km hızla koşarak geçen yılki modelden hız olarak geri kalsa da robotun kendi başına bağımsız bir şekilde hareket etmesi darpa ve boston dynamics’in gösterdiği başarıyı gözler önüne seriyor.
 • mobilet motoru gibi ses çıkartan 100'lük robot
 • bilimkurgu, distopya, gezi derken tez zamanda bizi kovalayacağını sezdiğim pis icatlar silsilesinin sıçramalı bir adımıdır.

  (bkz: toma)
 • boston dynamicsin gönlümdeki yeri bambaşka olan bigdoguna laf etmek bilmemezlikten başka bir şey değil.
  kendisi en zor arazi koşullarında dengesini kaybetmemek üzere tasarlanan bir araç. buz, çöl, dağ tepe fark etmez.

  şu videoda "bizler buz üzerinde zor yürürken kendisi koskoca tekmeye rağmen yıkılmıyorsa şüphesiz ki görenler için ibretler vardır" (robot suresi-51. ayet)

  http://www.youtube.com/watch?v=w1czbcnx1ww
 • sözlükteki yazarlardan daha hızlı koşabilen robot.

  siz anca dalga geçin, 30 yıl sonra üzerimize şunların silahlısından bombalısından bin tane salsalar dalgamızı kendi denizlerimizde geçmeye devam edebiliriz.
 • bizim turgutlu gençlerine versek bir mobilet motoru daha takar üstüne yatıp sürerek 80 km/s basarlar.
  şu şekil: https://www.youtube.com/watch?v=fisa9yderyi

  bu sayede hiç kasaba'lı sığır görmediyseniz tanışmış oldunuz.
 • o kadar ses çıkartmasa normal kabul edilebilecek gelişme iken ses yüzünden karizmayı resetlemiş robottur. bak asimo veya aibo öyle mi? asansörde osursan üstüne suç atamayacağın kadar sessizler. japon yapınca başka yapıyor. robot japondan sorulur arkadaş. amerigalılar boşuna kasmasın.