şükela:  tümü | bugün
 • her romanı okuyup sıralamaya tabi tutamayacağımıza ve her kişinin zevki farklılaşağına göre bırakın dünyanın top tenini kendimizin top tenine bakalım. bize değen, bizim sevdiğimiz, okuduğumuz ve bizde iz bırakan romanlardır.

  yok efendim türk toplumu okumaz derseniz, en iyi 10 gazetesi deriz biz de.****
 • oluşturan kişinin dünyadaki bütün romanları okuması gereken liste.
  ya da şöyle olabilir:
  okuduklarım içinde en iyi on roman
 • ilk on beni a$ar, ama ilk ucun kesinlikle:
  1. the fountainhead
  2. crime and punishment
  3. wuthering heights' dan olustuguna inandigim $ey.
 • dünya edebiyatının en iyi on romanını seçmek çok zordur. birçok eleştirmenin ve okurun listesi farklıdır doğal olarak. ancak hemen şunu da belirteyim: en iyi on romanı seçmek aslında dünyadaki tüm romanları okumadan karara bağlanabilecek bir şey değildir. ama tüm romanları okumanın imkansız olduğu düşünülmeli ve eleştirirken bunun göz önünde bulundurulması naçizane tavsiyemdir. ayrıca begeni meselesinin göreceliliğine de deginmeme gerek oldugunu düşünmüyorum bile..

  1- don kişot : cervantes
  klasik bir seçimle başladım ama gerçekten de don kişot, dünyanın en iyi romanı bence de. hem karakterlerinin ölümsüzlüğü, tekniğinin mükemmelliği, döneminin edebiyatını ve durumunu hicvedişi ve hem de roman türünün yolunu açması bakımından birinciliği fazlasıyla hak ediyor.

  2- anna karenina : tolstoy
  tolstoy'un bu romanı birçok eleştirmen ve yazara göre en iyi romandır. gerçekten de en iyisi olabilirdi ama don kişot olmasaydı. anna karenina da tekniğinin mükemmeliği ile dikkat çekiyor. roman türünün o döneme kadarki en iyi yapıtıydı teknik açıdan. iç monolog tekniği ilk kez bu romanda kullanılmıştı. anna karakteri ise madame bowary ile birlikte en iyi kadın karakter olarak bilinir.

  3- suç ve ceza : dostoyevski
  bilindiği gibi ortak kanı, bu romanın dünyadaki en güzel roman olduğudur. yazılmış en iyi psikolojik betimlemeler de bu romandadır. teknik açıdan kusurları olması, onu üçüncü sıraya düşürür.

  4-karamazof kardeşler : dostoyevski
  teknik açıdan suç ve ceza'dan daha iyi olmasına rağmen, onun kadar sürükleyici değildir. bu nedenle onun gerisindedir bence. üstelik karakterleri de raskolnikov kadar başarılı da değildir. herkes raskolnikov'u bilir, ama ivan karamazof'u kaç kişi hatırlar?

  5-ulysses : james joyce
  don kişot'tan sonraki en devrimci yapıttır ulsses. roman türünün gidişatını değiştirmiştir. modernizmin tam anlamıyla başlatıcısı olmuştur. sayısız farklı üslüp, teknik, biçim , tür denenmiştir romanda. ama zor okunurluğu onu sırada gerilere düşürmüştür benim gözümde.

  6- yüzyıllık yalnızlık : gabriel garcia marquez
  çağımızın ustası marquez'in bu romanı da don kişot ve ulysses gibi adeta manifesto niteliğindedir. yepyeni bir akımın yerleşmesine en büyük etkiyi yapmıştır. latin amerika edebiyatının dünyaca tanınmasını sağlamıştır. ayrıca yeni romancıların savının geçersiz olduğu ortaya konmuştur. yeni romancılara göre roman türünün sonu gelmişti. oysa marquez öyle bir roman yayınladı ki, dünya edebiyatı bir anda sarsıldı. büyülü gerçekçilik akımının en iyi örneğidir.

  7-kayıp zamanın izinde : marcel proust
  proust'un bu yapıtı ulysses ile mücadele edebilecek iki yapıttan biridir modern romanda diğeri (niteliksiz adam). zaman kavramını altüst eden roman, sadece edebiyatı değil, diğer sanat dallarına da bu açıdan etki etmiştir.

  8-niteliksiz adam : robert musil
  üslubun güzelliği açısından bence hiçbir roman niteliksiz adam ile baş edemez. o kadar pürüzsüz, akıcıdır ki, okur kendini bir anda romanın içinde olaylar arasında bulur. ama konusunun karmaşıklığı okuru zorlar biraz. ayrıca yazar her ne kadar evrensel bir tema belirlemişse de sanırım bunu yeterince romana sindirememiştir.

  9-savaş ve barış : tolstoy
  tolstoy'un bu destansı romanı, roman türünün en devasa yapıtıdır. hiçbir uzun soluklu yapıt, savaş ve barış'ın bütünlüğünü ve edebiliğini aşamaz. yaklaşık 500 karakter yer alır romanda. okur bunların çoğunu az çok gözünde canlandırabilir. tekniği sağlam olay akışı kusursuzdur.

  10-madame bovary : gustave flaubert
  flaubert'in bu basyapiti kendi donemine kadar don kisot disinda en cok sansasyon yaratan, en cok tartisilan kitabiydi. mahkemelere dahi dusmustu. ancak aklanan bu roman hic kuskusuz tum zamanlarin en iyi romanlarindan biri olarak karsilandi. romantizm akimini bitirdi, realizm akimini baslatti.
 • hepsini toplasan bir tuna kiremitçi romanı etmez.
 • prensiplerine bağlı bir insanım. her hafta 3 roman bitirmezsem bir yanım eksik hissediyorum. büyük uğraşlar sonucu kazandığım engin tecrübemin ışığında bugüne kadar okuduğum en iyi on romanı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım. bu listeyi hazırlamak benim için inanın ki hiç zor olmadı.

  1) cem şancı - bir kadın masal ister
  2) cem şancı - hayal silgisi
  3) cem şancı - ayestefanos yalnızı
  4) cem şancı - centilmenler için adım adım kötü kızlarla flört rehberi
  5) cem şancı - kızlar aşık olmaz
  6) cem şancı - son derece kızsal sorunlar; makyaj, alışveriş, erkekler ve ilk öpücük
  7) cem şancı - aşkatür aşk bir karikatürse
  8) cem şancı - doğa üstü sevgi altı
  9) cem şancı - yandık! kızlar etrafta, başımız belada ´bıkkın bir öğrencinin intikam planları´
  10)cem şancı - eyvah yine kızlar kazandı

  peheey tolstoy, james joyce vs. halt etmiş...
 • siz şimdi bırakın o entel dantel ayaklarını efendiler! okumayı ortaokuldan sonra bırakmış türk halkının geneline göre hazırlanmış gerçek liste şöyledir:

  1- ömer seyfettin - kaşağı
  2- kemalettin tuğcu - babasızlar
  3- josé mauro de vasconcelos - şeker portakalı
  4- edmondo de amicis - çocuk kalbi
  5- ayşegül serisi
  6- cin ali serisi
  7- halikarnas balıkçısı - mavi sürgün
  8- rıfat ılgaz - bacaksız serisi
  9- charles dickens - oliver twist
  10- jack london - beyaz diş

  listede küçük prens'in olmasını bekliyordun di mi? inadına koymadım.
 • görecelidir. dünya'da yazılmış olan bütün romanları okumuşlar mı ki, böyle bir değerlendirme yapıyorlar? hem böyle bir şey olmuş olsa da, tek bir kategoride değerlendirilmesinin anlamsız olduğunu düşünüyorum. her bünye'de farklı tatlar bırakan birbirinden leziz daha nice kitaplar var.