şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güzel ülkem türkiye'nin özgürlükler adına sınır tanımamasını belirten cümle, önerme.

  gerçekten de öyledir!

  mesela bir kuran kursu hocası iseniz size gelen öğrencilere tecavüz edebilirsiniz. kimse hesap bile soramaz. o denli özgürsünüz.

  mesela 'hayır' çalışması yapan gençlere ağız burun girebilirsiniz. bir alkış tufanı bile kopabilir. özgürsünüz.

  mesela yolda minik etek giymiş bir kızı kuytuya çekip oohhh sabahlar olmasın diyebilir ve bu yaptığınızla 'o da mini etek giymeseydi' gibi yaklaşımlarla kızı suçlu göstere bilirsiniz. bildiğin özgürsünüz.

  mesela nerede bir er görseniz "darbeci" diyerek boğazını kesebilirsiniz. özgür aslanlar.

  mesela kiracınızı daha yüksek kiraya razı gelmediği için evinizden terörist diyerek atabilirsiniz. örgüt çok, sallayın bir tane. özgürsünüz oğlum.

  mesela her bakana rüşvet verebilir ve karınızı showlarda jüri bile yapabilirsiniz. (bunu yapacaklara uyarı abd te gitmeyin, burada özgürsünüz)

  mesela sağlıksız bir maden ocağı işletip yüzlerce işçinin ölümüne sebep olabilirsiniz. işçi öldürmek bu aralar revaçta. özgürsünüz.

  mesela referandumda evet demekte özgürsünüz. hayır demeyin ama... zaten hayır deyip ne yapacaksınız. özgürsünüz.
 • dünyanın en kısa fıkrası*
 • kendi gibi düşünmeyenlere hakaret edebilmeyi özgürlük sanan ve hakareti engellendiğinde bu ülkede özgürlük yok diyen yazarların zoruna gidecek iddia.
 • doğru olan önermedir.

  bu ülkede rahatlıkla birini öldürebilir, bi hayvana işkence edebilir, vergi kaçırabilir, hırsızlık yapabilir, tecavüz edebilir, dolmuştan hiçbir şey olmamış gibi kız kaçırabilir ve elinizi kolunuzu sallaya sallaya gezebilirsiniz.

  (bkz: minibüsten kaçırılan üniversite öğrencisi)
 • test etmek isteyen ikamet ettiği yerleşim yerinin belediye binasının önüne gidip belediye başkanını slogan atarak istifaya davet etsin dediğim önermedir.

  bununla ilgili ronald reagan'ın sürekli anlattığı bir fıkra vardır.

  bir amerikan ve bir sovyet rusya vatandaşı konuşuyorlar, amerikan, "benim ülkem öyle demokratik bir ülke ki, başkanın odasına girip yumruğumu masaya vurabilirim ve sayın başkan, ülkeyi yönetme şeklinizi beğenmiyorum, diyebilirim" diyor.
  sovyet rusya vatandaşı: bunu ben de yapabilirim, diyor.
  - gerçekten mi?
  + tabi, kremlin'e gidip başkanın odasına girebilirim, yumruğumu masaya vurabilirim ve "sayın başkan, başkan reagan'ın amerika'yı yönetme şeklini beğenmiyorum" diyebilirim.
 • "acı çekmek özgürlükse, özgürüz ikimizde."
 • tamam biraz abartmış olsada jsjs bdnsjs şaka lan şaka espiridir o, gülün geçin
 • gecen seneydi sanırım, bi arkadasım soylemişti bunu. sasırmıstım ama acıklamasını mantıklı buldum sonra. misal bi ara ulke mayın tarlası gibiydi, saldırıları kimin yaptıgı hakkında acayip spekulasyonlar vardı. şimdi aklıma gelenler;
  1.rte nin parmagı var bence kaos yaratıp istikrar bozulmasın ki yag kuyruklarına yine girilmesin algısıyla oyunu kaybetmemeye calısıyor.
  2. cemaatin parmagı var kesin
  2. dhkpc
  3. pkk ya kesin, insanları kutuplaştırmaya calışıyorlar
  4. ısıd vs islamcı orgutler yapmıs olabilir
  5. kesin 'emperyalist gucler' yine bizi cekemedi huzurumuzu bozmaya calısıyorlar.

  herhangi bir secenege hafif bi gazla bir cok kişi inanabiliyordu degil mi? işte size ozgurluk! baska hangi ulkenin vatandasları bu kadar ozgur? hala da o kadar masum canın hangi pis hesaplar ugruna katledildiğinin acıklaması yok, yani hala cok ozguruz!