şükela:  tümü | bugün
 • kendim kullandığım için söylemiyorum ama genele vurduğumuz zaman ortaya çıkan durum. şöyle bir internet sitesi var. orası.

  ülkelerdeki iphone fiyatlarını gösteriyor. güncel olarak apple'nin kendi sitesinde satışta olan telefonların fiyatları mevcut. xr, xs, xs max gibi modellerin türkiye satış fiyatları belli olmadığı için onların listesinde türkiye'yi göremiyoruz ama fiyat belli olduğunda yine fiyata göre artan şekilde sıralandığında en altta olacağımıza eminim. ayrıca ilk iki partide satışa çıkacak ülkeler arasında türkiye olmadığı için daha çok bekleyeceğiz bu fiyatları. türkiye'de satışta olan iphone 7 ve 8 lere göre sıralandığında her türlü kombinasyonda en pahalı iphone'u kullanan ülke oluyoruz.

  dünki tanıtımdan sonra fiyatları düşen iphone 7 ve 8ler, türkiye'de zam aldı. 450 dolarlık iphone 7 32 gb, türkiye'de 800 dolar. 600 dolarlık iphone 8 64 gb, türkiye'de 1000 dolar seviyesinde satıldığını görüyoruz. plus modellerine girmek bile istemiyorum. zira fiyat 1400 dolarlara kadar çıkıyor. peki bunun sebebi nedir ? telefonları kırdığımız, boykot uyguladığımız için apple tarafından alınmış bir yaptırım kararı mı ? yoksa şirketin, tl/dolar paritesi öngörüsünden kaynaklanan bir durum mu ? yoksa apple ürünlerine ek vergi mi uyguluyoruz ? apple ürünlerine diyorum çünkü durumu iphone ile kısıtlamak istemiyorum. zira yine dünki tanıtımda tanıtılan 400 dolarlık apple watch seri 4 akıllı saat, türkiye'de 3500 liradan satılıyor. dolara vurduğumuzda 600 dolara yakın bir fiyat etiketi görüyoruz. samsung tarafındaysa yine geçen ay tanıtılan galaxy watch akıllı saat abd'de yine 400 dolar iken türkiye'de 2000 liralara bulunabiliyor (2000 liralara). böyle söyleyince gerçekler daha acı oldu değil mi ? aynı fiyata sahip iki ürünün biri 3500 lira diğeri 2000 lira. aradaki fark ise premium algısı ki bu konuya daha sonra değineceğim.

  gelelim yeni iphonelara. fiyatlara girmeden önce yenilikçi tarafları ve teknoloji kısmından bahsetmek istiyorum önce. tabi ki burada full inceleme yapmayacağım. en yenilikçi ve başarılı, başarısız bulduğum tarafları söyleyip fiyatlara geçeceğim. yeni iphonelardaki en yenilikçi özellik 7 nanometre mimaride üretilmiş bir mobil işlemcinin, evet a12'den bahsediyorum, bir cihazda kullanılmış olması. ta ki önümüzdeki ay tanıtılacak olan huawei mate 20'ye kadar. şu an için a12 tartışmasız piyasadaki en iyi işlemci. dolayısıyla bu iphonelar piyasadaki en hızlı telefonlar. tabi aşırı ısınmadan dolayı hız düşürme gibi durumlarla karşılaşmaz isek yeni macbooklardaki gibi. bunun yanında dünya'da ilk olarak tanıtılan ki android tarafında 1 sene önceki telefonlarda bile olan portre modunda arka tarafın bulanıklığını ayarlayabilme en azından görüyoruz ki kendileri için büyük yenilik. bunlar haricinde saatteki şu anlık kalp ritminizi gösteren ekg modu, eğer kayıp düşer ve bir süre hareketsiz kalırsanız saatin hemen yakınlarınızı araması gibi özellikler dışında aklıma bir şey gelmedi şu an iphone x'ten farklı olarak. ha bi de çift sim kart desteği. gelelim fiyatlara. iphone 7 ve 8lere göre basit bir orantı kurduğumuzda 750 dolarlık iphone xr 64 gb modeli 1500 dolar yani 9000 tl olacak. 1000 dolarlık iphone xs 12000 tl ve 1100 dolarlık xs max ise 13-14 bin seviyelerinde olacak. bunun yanında 1200 dolarlık macbook air'in 9800 liraya satıldığının notunu da buraya düşeyim. yorumunu siz kendiniz yapın.

  son olarak apple'nin (apple'nin 2 p ile mi 2 l ile mi yazıldığını düşündüğüme göre artık bitirebilirim.) iki yüzlülüğünden ve neden boykot edilmesinin gerektiğinden bahsetmek istiyorum. öncelikle son çıkan telefonların fiyatları sadece amerikada değil, tüm dünya üzerinde pahalı olarak yorumlanıyor. kaynağım yeni iphone videolarının altında yorumlara yazan insanlar. gördüğüm kadarıyla herkes fiyattan şikayetçi. bir amerikalı için askeri ücretli (şaka şaka asgari) birinin maaşının üçte 1'i olabilir bu telefonlar. onlar için çok daha kolay ulaşılabilir ama alıştıklarının dışında olduğu için bu fiyatlar onlara da pahalı geldiğinden emin olabilirsiniz. amerikada satacak bu telefonlar bunu tartışmayalım zaten. ancak ya dünyanın geri kalanı ? ülkesinde xiaomi olan çin pazarına, iphone çift kart desteği getirdi diye satabileceklerini falan mı zannediyorlar acaba ? satamayacaklar. hatta dünyanın geri kalanında da satamayacaklar. satamayacaklar derken ölüp bitecekler demiyorum tabi ki. yarattıkları premium algısı sebebiyle ve buna güvenerek daha az kullanıcıya ulaşacaklar. bu neye mi sebep olacak? gitgide ulaşılabilirliği azalan iphonelardan kopan insanlar tekrar iphone'a dönmeyecekler. ülkemizden yürüyelim. çoğu kişi iphone kullanıyor evet ama bakın telefonlarına hepsi iphone 6, 7, 8. kaç kişi de iphone x gördünüz veya bundan sonraki iphoneları kaç kişide göreceksiniz? tabi ki göreceksiniz ama eski iphonelara göre çok çok daha az. insanlar iphonedan kopacak ve geri dönmeyecek ve kopuyorlar da. çoğu insan samsung'a, huawei'ye, xiaomi'ye geçiyor. hatta vestel, general mobile, casper gibi yerli firmaların telefonlarını kullanan insan sayısı oldukça arttı.

  iki yüzlülük konusu ise apple'nin reklam ve sosyal medya yaklaşımına ilişkin yaptığım bir çıkarım. şöyle ki apple asla ama asla bir yere veya bir kimseye reklamını yapması için para ödemez. çünkü apple reklamını zaten markasıyla yaptırtır. para ödemesine gerek yoktur. evet para ödemez ama ürünlerinin iyi taraflarını olduğu gibi kötü taraflarını söyleyenleri de boykot eder. inceleme ürünü göndermez, tanıtımlara davet etmez. hatta bu kişi youtubedaki 10 milyonun üzerinde abone sayısına sahip en popüler teknoloji kanallarından biri olan unbox therapy olsa bile. başka bir youtuber örneğinden gidelim. geçtiğimiz aylarda yeni macbooklardaki ısınma sebebiyle cihazlarda hız düşümü olduğu dave lee tarafından bir video ile kanıtlandı. bu durum bayağı ses getirdi ve olay yayılınca apple, aldı bu dave lee kardeşimizi yanına, güzelce yedirdi, içirdi. sorun üzerine oturmuşlar, çalışmışlar ve güzel bir reklam kampanyasıyla konuyu bir güzel örtbas edip, geçiştirdiler. konu bu kadar önemli olmasa ve yankı bulmasa apple büyük ihtimal pek fazla umursamayacaktı ve konu öylece kapanacaktı. tüm bu sebepler yüzünden apple evet boykot edilmeli.
 • iphone 6s plus kullanıcısı olarak ios 12 li iphone bir hafta bakıp, birşeyin değişmediğini görüp satıp yerine iki adet samsung telefon alacağım. apple ın sınırlamaları ve kaprislerinden yıllardır bıktım.
 • ayranı yok içmeye,taht-ı revanla gider sıçmaya.
 • ilgisi bile olmayan durum.

  doğrusu için; dünya'nın en kıymetsiz çalışanı olmamız.

  ingiliz garson bir ay çalışma karşılığında 2000 sterlin civarında maaş alıyor, bu para çok fazla şeyi satın almaya yetiyor, türk garson 2000 lira maaş alıyor, bu parayla aç karnını bile doyuramıyor.
 • siteden kontrol ettiğim ve verilerin doğru olduğu acı gerçek. 2 yıllık iphone 7 128gb için 800 dolara satılan bir ülke bile yokken bizde 970 dolara satılmakta. yazıklar olsun! her şeyde rekor kırdığımız gibi bunda da 1 numarayız.