şükela:  tümü | bugün
 • bu yil istanbul 42 den 18. siraya yukselmistir. ilk uc tokyo moskova londra dir.
 • viyana nın mutlaka arasında bulunması gerektiğini düşündüğüm şehirler
 • 2005 yilindaki sonuclara gore birincinin tokyo oldugu ve istanbulun yirmiucuncu sirada yer aldigi liste
 • tam olarak nasıl hesaplandığını anlamadığım sıralama. eğer dedikleri gibi kira, ulaşım, beslenme gibi temel başlıklara bakılıyorsa nasıl olurda istanbul, amerikanın pek çok şehrini geride bırakır * *. belki bunda benzin fiyatlarının bir etkisi olabilir, bildiğim kadarıyla benzini en pahalı kullanan ülkelerden biriyiz; ancak yinede tuhaf.
 • bu seneki siralamada istanbul 15. olmustur.
 • istanbul bu sene 23 sıra birden gerileyerek 38. sıraya yerleşmiştir.

  merkezi new york'ta bulunan danışmanlık kuruluşu mercer human resource consulting'in 2007 yılı en pahalı kentler araştırmasının sonuçlarına göre istanbul 23 sıra birden geriledi. tüm kıtalardan 143 kenti, barınma, ulaşım, gıda ve giysi gibi 200'den fazla gideri hesaplayarak sıralandıran araştırmada, moskova birinci oldu. moskova'da bir kahvenin ortalama fiyatı 8 ytl'den fazla. moskova'yı geçen yıl dördüncülükten birinciliğe çıkaran emlak fiyatlarının iki kat artması olmuştu. avronun da değer kazanmasıyla bu yıl en pahalı kentler sıralamasında ilk 10'da, altı avrupa kenti yer aldı.

  new york 15'inci sıraya düştü

  geçen yılın değerlendirmesinde 15'inci sırada olan istanbul'un 38'inciliğe gerilemesinde 2006 ve 2007'nin başlarında konfeksiyon ürünleri fiyatlarında yaşanan gerileme ve gıda ürünleri fiyatlarındaki düşük artış oranı etkili oldu. bir zamanlar dünyanın en pahalı kentleri arasında yer alan new york ise, bu yıl, 15'inciliğe düştü. mercer, sıralamayı new york'un fiyatlar seviyesini 100 kabul ederek oluşturduğu endekse göre yapıyor. listenin son sırasında paraguay'ın başkenti asuncion var.

  radikal