şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1920-1950 arası planlanmasına uyulmuş olsa aralarına ankara'nın da katılabileceği, lakin günümüz itibariyle katılamadığı şehirler.

zira günümüz angara beyi sıfıraltımelihgökçek'in "ankara zamanında kötü planlanmış" sözünün aksini söyleyen çok kişi var.

--- alıntı ---
    (...)
    ankara’nın başkent olarak geliştirilmesine paralel giden modernleşme çabalarının ana ekseninde planlı gelişme, planlı büyüme, planlı yapılaşma arayışı vardır. ankara kent planı arayışlarının kaynağında ve yeni bir şehrin doğasının ve temsil ettiği değerlerin ne olacağının saptanmasında, genç cumhuriyet'in osmanlı devleti’nden farklı olduğunu kanıtlama iddiası da, önemli bir vurgu olarak bütün girişimlerin doğasında kendisini gösterecektir.
    (...)
    sonuçta bugünden 1920-1950 ankara’sına baktığımızda, gördüğümüz, ‘modern’, ‘düzenli’, ‘programlı’, ‘planlamaya güvenen’, ‘yönetim olarak özgüvenli’, ‘sağlıklı çevreler yaratan’, ‘özel bir yasa ile yönetilmese bile başkent olmanın farkını gösteren’ bir kent olma disiplinidir. bu disiplin, bugün bütün ‘aşındırma girişimleri’ne karşın çok zengin bir mimari ve kentsel mirası ankara’ya kazandırmıştır. ülkedeki diğer kentler için yönetim biçimi, uyguladığı kentleşme ve kent yönetimi süreçlerinin şeffaflığı, varettiği yaşam standardının yüksekliği ile örnek olmayı 1970’li yıllara kadar sürdüren ankara, uzun bir süre bu pozitif ‘rol modeli’ özelliğini korumuştur.

doç.dr. ali cengizkan
    --- alıntı ---
    kaynak: türkiye için modern ve planlı bir başkent kurmak: ankara 1920-1950

edit: daha ben ikinci entry olarak bunu yazarken başlığı açan yazar entry'sini silmiş; haliyle başlık başa kaldı. aratmıştım mamafih benzeri bir başlığı bulamamıştım. ola ki evvelden açılmış benzeri bir başlık var ise mesajla uyarılmam halinde sileyim bunu.
  • (bkz: jansen planı)
    falih rıfkı atay çankaya adlı eserinde söz konusu planın, chpli bürokratların rant kavgaları, açgözlülüğü ve rüşvet çarkı yüzünden neden uygulan(a)madığını uzun uzun yazmıştır.
  • (bkz: amsterdam)
  • 1920-50 arasi planlarin chp politburo kodamanlari yuzunden pic edilmesinden oturu ankara'nin icinde yer almadigi sehirler listesi. cankaya kitabinini okuyun da gorun nasil her yuz metrede saga sola cikis verme eksenli planin sirf partili mebuslar tarafindan kendi satin aldiklari arazilerden yol gecirilsin diye mundar edildigini. turkiye acliktan kivranirken onca masrafa malolan o planlarin nasil chpli rantcilar tarafindan delik desik edildigi de kitapta yazmakta. birincil kaynaktir, hem de kemalist mebus tarafindan yazilmistir.
  • (bkz: washington dc)
    (bkz: brasilia)
    (bkz: astana)

başkent olsunlar diye sıfırdan yapılmışlardır.
  • barselona'nın açık ara liderliği elinde bulundurduğu şehirlerdir.
  • kırmızı çizgi bölgesi ile kesinlikle amsterdam buna adaydır...
  • (bkz: istanbul)
  • (bkz: sultanbeyli)