şükela:  tümü | bugün
 • az önce aklıma gelen fikirdir.
  amacımız dünyanın milyonlarca sene önceki halini günümüz teknolojisi ile videoya kaydedebilmek yada tek kare resmini çekebilmek.

  biliyorsunuz güneş gibi büyük kütleli yıldızların yanında geçen fotonlar 1-2 derece sapar. biz buna düz 2 derece sapar diyelim. o fotonlar sapar ama görüntü bozulmaz.

  dünyadan çıkan foton güneşin yanından geçerken 2 derece saptı, sonra o fotonlar 5 ışık yılı uzaktan başka bir yıldızın yanından geçerken 2 derece daha saptı.

  bu şekilde 160 tane yıldızın yanında ardarda geçerek uzayda büyük bir çember çizip bize geri dönmeyecekmi o fotonlar ? 160 x 2 derece = 360 derece = çember. bu çemberin çapı belki 100 milyon ışık yılı olacak bilemiyorum.

  o kadar sapmadan sonra fotonlar birbirine geçmiş olacak ve çok karmaşık bir görüntü görürüz. ama süperbilgisayarlar ve çok iyi tasarlanmış bir yazılımla geri dönen fotonlardan dünyanın 10 milyon sene önceki resmi yada videosu üretilemezmi ?
 • kardeş o fotonlar bize gelene kadar biz taş devrine tekrar döneriz. sen fotonu motonu bırak şimdi çıplak foton var mı, varsa alırım bi meme