• benim listem:

(bkz: emmanuel lasker)
    (bkz: jose capablanca)
    (bkz: gary kasparov)
    (bkz: paul morphy)
    (bkz: boby fischer)
  • ben bilgisayar destekli satranç oyuncularının bu klasmana alınmaması gerektiğini düşünüyorum. aşağıdakiler şahsi görüşümdür.
    edit: eğer bilgisayar desteklileri alırsak bence yazılımların kendilerini de almalıyız. en iyi satranç oyuncusu şu an deepmind alphazero'dur.

1.emanuel lasker:herşeyden önce(27 yıl yenilmez dünya şampiyonu) tek yeteneği satranç değil on parmağında on marifet bir adam(27 dedim.) satrançta taktik gelişmeler sonrasında bunun psikolojik olduğunu öne süren kişi. evet 27.
    2. paul morphy: tamamen hissi olarak bu oyunu en iyi şekilde oynayabilen ve yine avukat vasfına da sahip kişidir. steinitz öncesinde olduğu için hani romantik sayılabilir ama bugün bütün "engine vs. aı" mücadelesinde alpha zero'nun hamleleri sayesinde tekrar hatırladığımız birisi.
    3.bobby fischer: satrancın hastası. satranç teorisini daha iyi öğrenmek için kendi zamanında rusça öğrenmiş isyankar, zeki ama yer yer akılsız davranışlar sergilemiş müthiş satranç oyuncusu. herhalde kendi zamanına kadar yazılmış satranç teorisinin %90'ını biliyordur.
    4. garri kasparov: çok çok iyi oyuncu, satranç yüzünden çocukluğunu yaşayamadığını ifade eder. lakin çamurdur biraz. oyunda da çamurdur, oyun dışında da. fakat emeklilik sonrasında olgunluştığını görmek mümkün.
    5.raşid necmettinov: yani şimdiye kadar nice oyuncuya bakmışımdır, illa ki kazanmak unvan sahibi olmak değilmiş olan. "yattığı yerden kalksa oynasak da yense" diyebilecek derecede güzel bir oyun oynar. satranç eğitimi almamıştır bu konuyu kitaplardan öğrenmemiştir. zor bir hayat yaşadığı için aslında potansiyeline erişemediğini düşünüyorum. mihail tal'ın atasıdır desek sallamamış oluruz, bir süre de necmettinov tal'a antrenörlük etmiştir.
  • 1. paul charles morphy
    2. bobby fischer
    3. alexander alekhine
    4. josé raúl capablanca
    5. magnus carlsen
    magnus carlsen satrancın mozart'ı değildir ve asla olamayacaktır. bu yeni adamlar eski maçların hepsini ezberleyerek makina gibi oynayan adamlar. tabi ki çok büyük yetenekleri de var ama nerede yenilik? nerede kendilerine has oyun tarzı? sevmiyorum yeni satranç ustalarını. ne varsa eskide var.
    listeye alekhine yazmayanlar var, gördüm şok oldum. adamın kişiliğini sevmiyorsunuz anladık da bu listeye girmemesi satranca ihanettir, satranca hakarettir. böylesi özgün, hırslı, başarılı bir adamı bu listeye yazmamak, ayıptır ayıp.
  • (bkz: paul morphy)
    (bkz: akiba rubinstein)
    (bkz: paul keres)
    (bkz: wilhelm steinitz)
    (bkz: jose raul capablanca)

en azından 2 oyununu incelediğim, 200 civarı satranç ustası arasından strateji yönü ağır basan 5 oyuncu düşündüm, ancak her defasında sonucu 6 olarak buldum. bobby fischer'ın boris spassky'i yenerek kazandığı 1972 dünya kupası finalı 6. maçında bobby fischer tarafından kurulan stratejik oyun da eşine az rastlanır bir deha örneğidir. 6. isim olarak (bkz: bobby fischer)'da eklenmelidir.

6. oyun http://www.chessgames.com/…rl/chessgame?gid=1044366
  • kıskandığım oyuncular.

bu başlıkta söylenilen isimlerin hiçbiri beni yenmedi. ulan niye benim ismim yok o zaman bu başlıkta insafsızlar?
  • paul morphy
    capablanca
    botvinnik
    robert james fischer
    magnus carlsen

kronolojik sıralanmıştır. en iyileri magnustur şüphesiz.

edit: izlemekten en zevk aldıklarını sıralayanlar olmuş, ben de geri kalmayayım.

paul morphy
    alexander alekhine
    mikhail tal
    tartakower
    rashid nezhmetdinov
  • neresinden bakmalıyız böyle sorulara?. çok iyi bir satranç yeteneğim yok . fakat anladığım şey iyi bir hafızayla ve yaratıcılık bu oyunda iki farklı oyuncu türü yaratıyor.

mesela en son bir makina gibi oynayan şampiyon carlsen'i 960'da çinlinin biri tokatlıyordu peşpeşe ...

sırf ilk bilmem kaç hamlesi ezberleniyor diye chess 960'ı öneren fischer bu hareketiyle en yukarıda olmayı hakediyor gibi. demek ki o bile artık zevk alamıyordu. belki de tal'i bu yüzden severdi. zevk için!
  • benim listem de burada dursun;

1. mihail botvinnik
    2. mihail tal
    3. bobby fischer
    4. garry kasparov
    5. magnus carlsen
hesabın var mı? giriş yap