şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu an gerçekleştirdiğimiz olay. bakın ne milyonlarca insanın öldüğü savaşlar döneminde yaşadık ne de kıymık battı diye enfeksiyon kapıp ölünen ilaçsız milaçsız dönemde yaşadık ne de bıldırcın yumurtası kadar beyne sahip olunan, yemek bulabilmek için gece gündüz mamut peşinde koşulan dönemde yaşadık, baktığın zaman baya baya şahane bir ortamdayız işte tek derdimiz yok metrobüste dayadılar yok bilmem ne türü sıkıntılar. tamam konuya biraz a haber tadında yaklaştım ama dediklerime türkiye özelinde bakmayalım lütfen daha global düşünelim, tamamen objektif ve evrensel bir bakışaçısıyla konuşuyorum bu konuda arkadaşlar, düşünün işte şunun şurasında 200-300 sene önce 40 yaşında ölünce "daha ne yaşayacak amk dünyaya kazık mı çakacak" deniliyordu, öyle bir ortamdan bugünlere geldik biraz kadir kıymet bilelim, mis gibi hayat işte keyif alın biraz amk. evet.
 • (bkz: 14 milyar yıllık evrende akp dönemine denk gelmek)

  eğer iskandinavya'da yaşasam dediğine katılırdım. ama ortadoğu bataklığında olduğun sürece dediğinin bir anlamı yok. belki 1923-1938 arasında yaşasaydık mutlu olabilirdik... ondan sonrası yine bataklık.
 • sonuna kadar katıldığım hede.

  tamamen şans hem de bu olay. düşünsene 1000 sene önce avrupa'da her hangi bir yerde dünyaya gelmişsin. beyaz giyimli abuk subuk şapkalı sünnet kıyafetli bir eleman seni savaşa çağırıyor elinde haç ile sefere çıkıyoruz ayağına gitmek zorundasın tabi. bedelli yapayım azizim de diyemiyorsun o dönemde bu lüks sadece kralın oğlunda var. savaşta da ön saflardaysan daha düşmanın suratını dahi göremeden kafana yediğin okun canını biraz acıttığını hissediyorsun uykun geliyor orada uyuya kalıyorsun bir daha da uyanamıyorsun. bildiğin ölüyorsun lan en azından savaşın sonucunu söyleselerdi.

  ya da savaş meydanı 1400 km ötede gidene kadar bir kaç ay geçecek haliyle sağda solda kamp atmak zorundasın. kendini bilmez hadsiz bir eleman elini yıkamadı diye ordunun yarısı boktan bir enfeksiyon yüzünden ölüyor. sağ kalan hastaları da hastalık yayılmasın diye yakıyorlar. ve sen ilk yakılan elemansın. ben olsam biraz ağrıma gider açıkçası.

  örnekler çoğaltılabilir tabi ama her türlü boktan bir ölüm seni bekliyor senaryonun sonunda.
 • dünyanın diğer dönemlerini görmemiş yazar beyanı.
 • %100 haklı bir söylemdir. insanlık her sene daha da ileri gitmektedir ve gelecekte bundan da iyi durumda olacağımız kesin gibidir.

  afrika'da bile çocuk ölüm oranları tarihin en düşük seviyelerine gelmiş, suriye gibi birkaç ülkeyi saymazsak dünya tarihinin en barışçıl ve huzurlu dönemi yaşanıyor ve bundan 50-60 yıl önce kesin ölümle sonuçlanan bir çok hastalık bugün basit bir hap veya aşı tedavisiyle ortadan kaldırılabiliyor. eskiden katırlarla develerle 4 ay süren ve yolda kafilenin yarısının telef olduğu yolculuklar şimdi uçakla 1-2 saat sürüyor ve uçak 15 dakika rötar yaparsa mağduriyet kasılıyor.

  olaya romantik yaklaşanlar bunu göremeyebilirler ama gerçek budur.
 • 1946 - 64 arası avrupa ve kuzey amerika'da doğanlara nasip olmuştur.

  (bkz: baby boomers)

  şu an bizim yaptığımız şey bu pezevenklerin emekli maaşlarını ödeyebilmek için götümüzü yırtmak ki kendileri rahat rahat oy kabinlerine ve meclislere girip bizim ağzımıza daha iyi sıçılmasını sağlayacak seçimleri yapabilsinler. hala ayıkamayan varsa ayıktırayım dedim.

  üstelik nasıl bir piyasada götümüzü yırtıyoruz onu da siz söyleyin: 2008 krizini yaşamış bir nesiliz lan biz. oysa ki we hadn't had that spirit here since 1929. komşumuz yunanistan'da atina belediyesi en son sokaklarda üç öğün yemek dağıtıyordu artık millet açlıktan da ölmesin diye. on yıl geçmiş aradan, kimse hala tam toparlanamamışken ekonomik veriler yeni bir küresel resesyonun sinyallerini veriyor. kaçıranlar ve teğet geçtiğini düşünenler ekran başına! ne şahane dönem ama...

  eskiden kırk yıl mı yaşıyorduk? emekliliğe kaç yaş var abicim ayıptır sorması? kırk yıl mı? elli mi? merak etme sen elli yıl yaşayasıya emeklilik yaşını yüze çekerler de yaşa takılırsın zaten bir şekil çünkü çooook emekli var zaten ve ölmüyor pezevenkler. o yüzden sıra bize gelmeyecek çünkü biz de ölmüyoruz kolay kolay. yani ister yüz yıl yaşa ister iki yüz, her yüzünde yırtacaksın o götü paşa paşa.

  her şeyin daha iyi olacağına dair bir inancı da bu nesil taşıyordu. o afyon onların imtiyazıydı size ne oluyor ayıptır sorması? tarihin sonunun geldiğine bu nesil inandı, cesur yeni dünyanın kurulduğu sanrısını bu nesil taşıdı. artık bitti abicim gerçeklere dönün, eskilerin masallarını bırakın; hiçbir şeyin daha iyiye gittiği yok, gidecek gibi de gözükmüyor. tüm bu ilerlemelerin hızı kesildi artık. son yirmi yılda önünüze teknolojik gelişme diye çıkartılıp da sizi sarsan, vay amına koyayım nasıl yani ya dediğiniz ne oldu mesela? bu adamların günlük hayatı buydu, her gün bir yenilikle karşılaştılar. birbirinin tıpatıp aynısı akıllı telefonlar için her sene yaratılan geleneksel hype'lar sizi de sarıyorsa gidin kendinizi denize atın. ya da durun atmayın lan yerel seçim sonrası baby boomerların emekli ikramiyeleri yatabilir az daha yırtın götünüzü de çıkartalım şu parayı, sonra atarsınız.

  sınırlar varmış eskiden, sınırlar kalkmış şimdi. kaç ülke gezdiniz yiğidolar? açın lan pasaportları kontrol edicem kaç damga var bakalım. dünyanın gelmiş geçmiş en şahane döneminde yaşayanlar avrupa birliğinin yayılışını gördüler. biz dağılışını göreceğiz bu gidişle. ha yalan yok biz çok şükür erasmus merasmus yine gördük bir iki dönem bir şeyler; bizden sonraki nesil bakalım bırak edirne'den öteyi acaba merak ediyorum edirne'yi görebilecek mi?
 • pek mümkün olmayandır.
  çünkü hiç bir zaman en şahane dönem diye bişey olmayacak.
  ne geçmişte, ne de gelecekte...

  üzgünüm ama gerçekler dünyasında yaşıyoruz.
  evet ütopyaları ben de severim ama, malesef hayat o kadar da güzel bişey değil.
  yapacak bişey yok, insanın ham maddesi bu, en ufak detaya takılır ordan bir dert bulur kendine, efkar sahibi olur.

  intihar oranlarının bu denli yüksek olduğu günümüz ise bana kalırsa asla böyle bir isimle adlandırılamaz.

  aptallığın ve dalkavukluğun zirve yaptığı bir çağda yaşıyoruz.
  avamlık ve avarelik yüceltilirken, kibarlık ve incelik eziklik olarak lanse ediliyor.
  böyle bir dönem ne bakımdan şahane olabilir ki?
  insanlar böylesine pervasızlaşmışken.
 • tarihi insanlara sadece savaşlardan ibaretmis gibi anlatınca millet de sanıyor ki kendisinden önce yaşayan herkes savaş zamanına denk geldi.

  yanilsama sonucu yapılmış tespittir