şükela:  tümü | bugün
 • özellikle dinler, insana büyük kutsallık atfederler. mesela peygamberler insandır. bu bile bu kutsiyeti açıklar. onlar için insan, yaratıkların en şereflisidir. dünya ve hatta evren insanlık için yaratılmıştır. hatta islam dini, bütün varoluşu hazreti muhammed üzerinden açıklar ve "o olmasaydı hiçbir şeyin anlamı olmazdı; çünkü allah evreni onun için yarattı"ya kadar varmıştır.

  peki insan bu dinlerin bahsettiği kadar kutsal mıdır?

  dünya tarihi, insanların çıkardığı savaşların tarihidir. ve yeryüzünde insanlar kadar kendi cinsine eziyet eden, kendi cinsini yok etmeye uğraşan, kendi cinsine türlü kötülükleri hak gören bir canlı daha var mıdır?

  insan değil midir kendi çocuğuna tecavüz eden. insan değil midir türlü canlılara eziyet eden. insan değil midir kendi varlığını yok etmek uğruna her şeyi elinden geldiğince (!) yapan...

  dünya mı insan için vardır. yoksa insan mı dünyayı yok etmek için...

  demiş ki düşünür:

  - "dinozorlar bizden kırk dört bin kez daha fazla yaşadılar dünyada. yani her bir gün için ortalama yüz yirmi yıl. belki de biz bu dünyaya parazit olarak gelen varlıklarız. aslında tanrı'nın gözdesi değil, hiçiz."

  keşke hiç bile olabilsek.

  dünyanın insanlar için var olduğu sanısı, insanların kendilerini her şey addetmesinden doğan bir yanılgıdır.
 • insanların çoğunluğunun inandığı dinlerde(yahudilik,hristiyanlık,islam) reenkarnasyon olmadığı içindir.oysa jainizm,sihizm,taoizm,budizm ve wicca gibi reenkarnasyonu kabul eden dinlerde dünyanın sadece insanlara ait olduğu gibi bir inanç yoktur.
 • insanların kendini özel sanmasıyla aynı sanıdır. hepimiz sıradanız ve zamanı geldiğinde her ırk gibi biz de yok olacağız.
 • dinlerin en büyük yalanlarından biridir. bilimsel olarak geldiğimiz noktada biliyoruz ki, insan nesli dünyadan bugün yok olsa denizler, ormanlar, atmosfer 100 sene içerisinde kendini yeniden toparlayabilir.
  fakat misal balıklar veya kuş cinsleri için yaşanacak bir yok oluş dünyanın eko sistemini bitirebilir.
 • dindar kafasi dolayisiyla var olan sanridir.

  ayrica milyonlarca canli turu ( yasayan - nesli tukenmis ), sadece 1 primat turunun imtihani icin fink atmaktadir.
 • biz dünyanın kanserli hücresiyiz
 • dünya neden var sahiden
 • bir zaman rabbin meleklere: “ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. melekler dediler ki: “orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın?” (bakara/30

  bu istişareyi anlayabilecek bir akla sahip olan insan elbette üstündür. ama dinlemeyecek ve ısrarla anlamayanların da ne kadar aşağılık olduğunu belirtir kuranda.

  kainatta ilmi anlayabilecek bilinen tek varlık insanoğludur o ki hem merhametli veya
  merhametsiz olabilen bi varlık.

  düşünün nasıl bir dizayn ve tasarım harikası. bi kıyaslayın kainatta var olan tüm canlılarla. iyisi ile kötüsü ile mükemmel varlık.

  yoksa sen onların çoğunun (söz) dinleyeceklerini yahut akıllarını kullanacaklarını mı sanıyorsun? onlar hayvanlar gibidirler, belki yolca onlardan daha da sapkınlar (furkan 44)