şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1 milyardır. hem insan sayısı az olduğundan eğitim kaliteli olur, hem daha fazlasını sığdırmak ve beslemek için doğa katledilmez, hem işsizlik olmaz. bunun gibi bir çok artısı var.

  yetkililerin bunu bir değerlendirmesi lazım. her ülkeden işe yarar %20'den fazlası elenip insanlık refaha kavuşturulmalıdır.

  ha bizim ülkede işe yarar %20 nasıl bulunacak onu ben de bilmiyorum.
 • "ben yalnızlığım ve kahyası.."

  mordi
 • (bkz: depends on)

  duruma göre değişecek değer. doğa ananın göğsünde onun kurallarına uyumlu olmazsan 2 tane bile fazla. örneğin dünyada tam şimdi 1.5 milyar tür böcek var. sırf tür olarak bu kadar çeşitli, total sayısı bizim nüfusumuzun kaç katı bir düşün. bir istila, bir işleyiş bozukluğu yaratıyorlar mı? hayır.

  biz en başta modern dünyanın kendine yarayan değerler üzerinden tanımladığı bu "insan" olma kavramının temelini sarsabilirsek, mother nature yani tabiat ana dediğimiz pagan kökenlerimizden vahşi doğa deyişlerine geçmeye survivor tipi propagandalara resti çekebilirsek bizi buraya kadar getiren toprak ananın sadakatinde değişen bir şey olmadığı için ortada problem kalmayacaktır.

  ama yok, biz yeryüzüne halife olarak gönderilmiş, tanrının kendine benzetilerek yaratılmış, dünyanın her canlı-cansızı kendisi için nimet olarak bahşedilmiş bir hikayeye inandırıldığımız için her şeye müdahale hakkımızı saklı tutarız. o çocuk açlıktan ölmeyecek, nil nehri taşmayacak, hastalık taşıyan nesiller de 70 yaşını görüp bir sonraki nesle bu genleri aktarabilecek. neden? biz öyle istiyoruz çünkü.

  hayvanlar ölebilir, bizim için öldürülebilir. ağaçlar bitkiler ilaçlama ile kurutulabilir, bize faydalılar yetiştirilebilir. geri kalanına da bir hayvanat bahçesi, bir botanik park yaparız ne var yani? insan ölmesin yeter ki? keyfimize göre doğuralım, biraz daha fazla tarla lazım ne olacak ki. görülecek ileride ne olacağı. daha şimdiki nüfus sayısı ile kaynakların yetersizliğinden köken alan ne savaşlar çıkıyor gören var da sebebini kendine itiraf eden yok. "komşunun evladı evlenmiş, kız hamile, onlar ürerken ben mi kurtaracağım dünyayı?" veya "sen de böyle diyorsun da entryi yazdığın telefon akıllı, oturduğun mekan çadır değil ya elbet site" diyeceksiniz, haklısınız.

  zaten bu konular öyle bir entry ile de açıklanıp 15 dakikada kenara kaldırılacak şey değil. o nedenle kapsamlı bir yazı dizisi ile ilgilileri tartışmaya çekmek istiyorum.

  balinanın selamı var.
 • bana kalırsa doğayı bozmasak daha kat be kat fazlasını kaldırabilir lakin bu şekilde gidersek bu nüfusumuz bile fazla bize.
 • bundan 100 yıl önce farklıyken, şimdi farklıdır. çünkü küfretmeyeceğim fakat gezegene ne yaptığımızı anladınız.

  bence şu an nüfusu yarıya indirsek dahi kurtarmaz. yaşayan kişi sayısından çok nitelik önemli. herkes ben insanım asarım keserim onu da öldürürüm şu ağacı da keserim şuraya bina da dikerim diye düşünürse 1 milyon insan dahi dünyaya zarar verebilir. 6 milyon insanın hepsi belli bir doğa bilincine sahip olsa gayet kendi içinde dönebilir dünya. insanlar tuhaf varlıklar bence komple olmamalıyız bir işe yaradığımız var mı neden varız ki.

  edit: onların hepsi milyar canlarım. günlerdir pek uyumuyorum mazur görün.
 • makul rakam 5 milyon civarındadır.

  tarıma geçiş döneminde mö 8.000 civarında insan nüfusunu bu civarda tahmin ediyor bilim insanları. biz tarım ve teknolojiyle doğanın dengesini insan lehine bozduk malesef. eğer dünyanın doğal ve sürdürülebilir olarak kaldırabileceği insan nüfusunu sorguluyorsak yanıt budur.

  ama derdimiz dünyanın ebesine atlayarak ne kadar insanı besleyebiliriz acaba diye sorguluyorsak, yanıt mevcut teknolojimizle 20 milyar civarındadır diye tahmin ediyorum. tüm karasal arazileri ve su kaynaklarını maksimum verimlilikle kullanırsak ve vahşi doğa diye bir şey bırakmazsak elbette. bilim insanları 10-15 milyardan sonra aç kalacağımızı söylüyor ama iyi planlama ile yarı aç kalsak da bu sayılara ulaşılabilecek teknolojiye sahibiz. eğer nüfus artış hızı bu şekilde devam ederse 2100 yılını görmeden 20 milyara ulaşacağız bu arada.

  bonus: dünya nüfusunun %40'ının çinli ve hintli (pakistan, bangladeş dahil. onlar da aslında müslüman hintli) olduğunu biliyor muydunuz?