şükela:  tümü | bugün
  • biliminsanlarına göre gerçekleşmeye başlamış olan olaydır. (bkz: güney atlantik anormalliği)

kutupların yer değiştirmesinin öyle bir gecede gerçekleşmeyeceğini düşünüyor bilimciler. 700 ila 1.000 yıl arasında bir süreçte bu tür anomalilerin artarak kutupların yer değiştireceğini tahmin ediyorlar. en son 780.000 yıl önce benzer bir durum yaşanmış dünyada. bunu da volkanlardan püsküren lavların içerisindeki donarken manyetik kutuplarla hizalanan metallerden tespit ediyorlar.

sonuçlarını ise tam olarak kestirmek imkansız. dünyanın bazı bölgelerinin güneş radyasyonu nedeniyle insan sağlığı açısından yaşanmaz hale gelebileceği öngörülüyor. nüfus yoğunluğu yüksek olan güney asya gibi bölgelere uzun yıllar abartılı oranda güneş radyasyonu vurunca ne gibi genetik anomaliler çıkabilir bilemiyoruz. evrimin bir yüzü de bu işte. sonra, elektrik şebekelerinin ve elektronik aletlerin çalışmayacağı, düşük irtifa uyduların arızalanacağı, uçakların ve gemilerin yol bulamayacağı dönemler de yaşayacağız. güneş fırtınalarına açık olmamızın abd için sadece elektrikle ilgili maliyetleri günlük 41.5 milyar usd olabilir diyorlar.

yani bu şirin, soluk mavi gezegenimizdeki hayat köklü bir şekilde değişmek zorunda kalacak. (bkz: pale blue dot) (bkz: büyük resmi görmek)

mad max evrenine hoşgeldiniz.

natgeo
  • araç kullanırken google navigasyon 'kuzey yönünde ilerleyin' deyince ben zaten anlamıyordum ne tarafa gideceğimi. artık iyice bocalarım.

ayrıca bu anomalileri belgesellerde hiç görmedim. tr de yayınlanan belgeseller hala hubble uzay teleskobunun bozuk merceğini onarmaya çalışıyorlar. belgesel kültürü ile bilimsel gelişmeleri 20 yıl geriden takip ediyorum.
  • dünyanın insan baskısından kurtulması için bir fırsat.
    kozmik anlamda da 1000 yıl çok kısa bir süre olduğu için bir çırpıda gerçekleşmiş olacak aslında.
  • süregelen bir hadise olduğu için, yeni bir şeymiş gibi şaşırmanın yersiz olduğu değişimdir.

manyetik kutup, coğrafi kutuptan farklıdır. harita üzerinde çalışma yapılırken de haritanın basım yılı dikkate alınarak, gerçek ve manyetik kuzey günümüze uyarlanarak pusula yönleri ayarlanır.

ayrıca, manyetik kutuplar her yıl birkaç kilometre yer değiştirir. 20. yüzyıl boyunca manyetik kutupların toplam olarak 1100 km yer değiştirdiği saptanmıştır. gelecekte de böyle bir manyetik kutup değişikliği olacaktır.
  • havalimanı pist numaralarının değişmesi de bu yüzdendir efenim. pist numaraları manyetik kuzeye göre belirlenir.
    misal bodrum havalimanının (ltfe/bjv) pist numaraları on yıl önce 11-29 iken şimdi 10-28'dir. pistin değişmediğine şahit olduğum için değişen manyetik kuzey olmalıdır. *
  • dünyanın ekseni falan da kayıyor nolcak canım manyetik kutup değişmiş falan. normaldir. ne sanıyorduk ki dünya hep böyle kalacak mı? yani ne sandınız ki binyıllar önce her şey oldu bitti biz insanlara dünya kaldı evrim yok dünya değişmeyecek falan mı? doğa kendini temizleyen bir varlık. aynı şekilde evren de öyle. yine bu tarz değişimler ve sonuçlarıyla doğa kendini tekrar temizleyecek ve kararlı hale gelecektir.