şükela:  tümü | bugün
  • bir çok kaynakta "4 buçuk milyar yil" olarak geçmekte.
    "4.500.000.000 yil!"
    önümdeki bilgisayar hiç bu kadar anlamsiz gelmemisti bana.
    (bkz: yalan dünya)
  • çok ağlayan bir insandan akan gözyaşı miktarı.

örnek:
    - o alet alınır mı canım, dünyanın parası.
    -- o kadar ağlanır mı canım, dünyanın yaşı.
  • benimle aynı yaştadır,
    ister 4milyar yıl yaşında olsun ister bin yaşında, varolduğum sürece vardır dünyam, ben öldükten sonra dünya yaşamış yaşamamış,bir yıl daha yaşlanmış,hatta şaşırtıp bir yaş gençleşmiş hiç de mühim değil
  • gerçekte 4,5 milyar olsa da bilmeyen 3 milyar falan sanar. genç gösteriyor...
  • yakla$ık olarak 4,54 milyar yıl olarak kabul edilmektedir. zircon ölçümleri dünyanın ya$ının en az 4,404 milyar yıl oldugunu göstermektedir. günes sisteminde olu$mu$ olan meteorların içinde bulunan, bilinen en eski katı parçaların ya$ı 4,567 milyar yıl olarak ölcülmü$tür ki, bu da dünyanın ya$ı için bir üst sınır olu$turmaktadır. öyleyse:

4,404 milyar yıl < dunyanin yasi < 4,567 milyar yıl
  • dünyanın oluşumunu 1 ocak ve şimdi bulunduğumuz günü bir sonraki 1 ocak kabul eden ve aradaki zamanı gerçek hayata oranlayan bir takvim hazırlanmış. bu takvime göre her bir gün bizim gerçek hayatımızda 12.6 milyon yıla, her bir saniyeyse bizim hayatımızdaki 143 yıla denk geliyor.
    takvimde ayrıca canlıların oluşumuyla ilgili bazı önemli olayların hangi tarihlere denk geldiği de verilmişti. bu tarihlerse sırasıyla şunlar;

1 ocak - dünyanın oluşumu,
    4 mart - ilk okyanusların oluşumu,
    28/29 mart - ilk canlı oluşumu,
    5 nisan - ilk fotosentez yapan hücre oluşumu,
    11 haziran - bulunan ilk bozulmamış fosil bu güne ait,
    11-16 temmuz - atmosferde ve okyanuslarda oksijen artışı,
    17 temmuz - ilk ökaryotlar,
    28 eylül - ilk çok hücreli canlılar (algler),
    22 kasım - ilk kabuklu ve uzuvlu hayvanlar,
    27 kasım - ilk kara bitkileri,
    6 aralık - ilk kara hayvanları,
    26 aralık - dinozorların soylarının tükenişi.

ilk insanlarsa yeni yıla 1 saat kala ortaya çıkmış ve yeni yıla sadece çeyrek saniye kala insanlar aya ayak basmışlar.
  • insanların büyük bir çoğunluğunun kutsal kitaplarda yazanlara inandığını biliyoruz. bu durumda büyük bir kısmı yaratılışa da inanıyor demektir. peki insanlar neden dünyanın yaşını 4-5 milyar yıl olarak kabul ediyorlar. bu bilgilerinde kutsal kitaplarda yazanlara paralel olması gerekmez mi? bilimin bize verdiği bilgilere bakarsak yapılan karbon testlerine göre dünyamız 4-5 milyar yaşında.

kutsal kitaplarda yazan bilgileri kontrol ettiğimizde allah hz adem’i dünyayı yarattıktan hemen sonra yaratıyor. bu bilgi ayrıntılı olarak tevrat’ta anlatılmaktadır. kuran bu detaya girmediğinden dolayı referans olarak mecburen tevrat’ı alıyoruz. bu durumda dünyanın yaratılışı ile hz adem’in yaratılışı aşağı yukarı aynı tarihlerde olması gerekir. yine tevrat’ı baz alırsak ki bu bilgilerde kuran ile paralel gitmektedir. hz adem ile hz nuh arasındaki tarihi az çok bilmekteyiz. nuh tufanın tahmini hangi yıllarda olduğunu da biliyoruz(mö. 3000). öyleyse kutsal kitaplardaki bilgilere inanıyorsak dünyanın yaşının 4-5 milyar
    olmasına ihtimal yok. zaten yahudiler buna inanmıyor yada inan sayısı az. dünyanın yaratılışının kutlandığı roş aşana bayramının bu yıl 5771. yılı kutlanıyor. yani tevrat’a göre dünya 5771 yaşında. peki bilim ile din arasındaki bu inanılmaz fark nasıl doğuyor diye soracak olursanız.

dünya nuh tufanı ile büyük basıncın etkisinde kaldı. bu nedenle tufanın öncesini tespit etmek için yapılan bütün karbon testleri yanlış çıkar. bana ne ben müslüman’ım tevrat beni ilgilendirmez derseniz de siz bilirsiniz...

buda böyle bir tez işte çok ciddiye alıp kötüleyin diye yazmadım sadece enteresan geldi paylaşmak istedim …
  • "4.5 milyar yıllık yerküre tarihinin tek bir normal dünyevi güne sığdırıldığını farz ederseniz, yaşam çok erken başlar: sabah 4 gibi, ilk basit, tek hücreli organizmaların doğuşuyla birlikte. ama sonra, takip eden 16 saat süresince hiçbir ilerleme göstermez. akşam saat nerdeyse 20:30'a, yani günün altıda beşi geri kalana dek, kıpırdak bir mikrop tabakasından başka evrene gösterebileceği hiçbir canlısı yoktur dünyanın. derken, nihayet ilk deniz bitkileri belirir, bundan 20 dk sonra ilk denizanaları ve reginald sprigg tarafından avusturalya'da keşfedilen esrarengiz ediacara faunası ortaya çıkar. saat 21:04'de trilobitler yüzerek sahne alır ve neredeyse hemen arkasından, burgess şeyli'nin endamlı yaratıkları boy gösterir. 22:00'den hemen evvel, karalarda bitkiler peyda olur. az sonra, günün sona ermesine 2 saatten az kala, ilk kara yaratıkları belirir.

havanın 10 dk ılık kalması sayesinde saat 22:24'e kadar bütün kömürlerimizi artıklarına borçlu olduğumuz büyük karbonifer ormanları yeryüzünü kaplar ve ilk kanatlı böcekler görülmeye başlanır. 23:00'ten hemen evvel dinozorlar sahne alıp, yaklaşık 45 dk saltanat sürerler. gece yarısına 21 dk kala yok olurlar ve memeliler çağı başlar. insanlar gece yarısına 1 dk 17 sn kala ortaya çıkarlar. bu ölçekte, kayıtlı tarihimizin tamamı birkaç saniyeden uzun sürmeyecek, tek bir insan ömrü bir lahzayı zor dolduracaktır."

(bkz: hemen her şeyin kısa tarihi)
    (bkz: bill bryson)
  • efenim, 4,5 milyar yıl çok da yanlış olmayan bir tahmindir... bunu da bilim insanları götünden uydurmuyor heralde, zira gezegenimizde 4.400.000.000 yıllık zirkon bulunmuştur. zirkon'un oluşabilmesi için, içinde silisyumca zengin kayaların oluşması lazım. bunun için de suyun oluşmuş olması lazım.