şükela:  tümü | bugün soru sor
  • merak ettiğim şeydir. aslında yumuşak kelimesi tam karşılamıyor düşündüğümü, daha çok dünyanın şekil değiştirebilirliği gibi düşünülebilir.

    dünya kendi dışındaki bir varlık için bize tenis topu büyüklüğünde gibi görünen bir boyutta olabilir. yani parmaklarının arasına alıp oynayabileceği bir boyutta. merak ettiğim bu boyuttaki bir varlık dünyayı ezmek istese ne olur. bu varlık için dünya dışı tozlu ve ıslak olan sert bir cisim olabilir. veya daha elde tutamadan un kurabiyesi gibi dağılabilir, belki de yine kolay şekil değiştiriyordur ama elastik bir yapıdadır.

    mutlaka sertlikle ilgilenen bilim dalları vardır ama sertlikten yola çıkarak maddenin yapısı bu boyutlarda tahmin edilebilir mi? edilirse hangi faktörler maddenin sertliği üzerine etkili kabul edilir? maddenin kütle olarak büyüklüğü bu faktörlerden biri midir? zamanın akış hızı mesela? veya yapıyı oluşturan atomların büyüklüğü..

    atomlar birbirinin yüzlerce katı olabilse de büyüklükleri aslında birbirine çok yakın. logaritmik olarak büyük bir fark yok. bir buğday tanesi de, empire state veya iber yarımadası da benzer boyuttaki atomlardan meydana gelmiş. maddenin kütlesinin ötesinde maddenin kütlesi/maddeyi oluşturan atomların ortalama kütlesi gibi bir değişken bu hesaplamada yardımcı olabilir mi?
  • parmaklarımızın arasında ezebileceğimiz ufacık bir cisimde bile milyarlarca bakteri ve yaşayan organizma bulunur, bazen düşünüyorum da biz de neden o organizmalardan olmayalım ki ? acaba biz de(evren) bir yaratığın/canlının ya da sıradan bir veledin bedenindeki bir organizma ya da herhangi bir yerdeki bir meskenin içerisindeki bir cismin zerresi olabilir miyiz ? ya da birilerinin bizi sırf eğlence amaçlı yaratıp sonra da bizden sıkılıp ücra bir köşeye fırlatıp atması ve terketmesi namümkün müdür?