şükela:  tümü | bugün
 • üst üst edit: öncelikle şu videoyu izlerseniz, yazarların bütün argümanlarına nasıl da cevap verildiğini göreceksiniz. bu sığlıktaki tiplerin yarın öbür gün bu teoriye inanmasi da gayet mümkün. bilgisizlik işte bu nedenden tehlikeli. mesele bilim kurguya kanıt sunmak da değil, kabul ettiğin şeyi kavrayamamış olmak, adamlar 500 yıl önce kavramış, bu da seviyeyi gösteriyor. link

  iddia ediyorum ki şu başlığın altında yazılan 50 küsür entrynin en az 45 tanesi ülkemizde kendini bilgili gören insanların halini göstermesi açısından bulabileceğiniz en başarılı örneklerden. bir insanın şu hayatta en kesin bilgi olarak kabul ettiği "dünyanın yuvarlaklığı" bile anlaşılıyor ki birçoğu için hala kavranılamamış. birileri yazmış gölge boyu, öncelikle bunu denemediklerine eminim, denedilerse de bir tepsiye iki dik kibrit koyup yukardan bir ışık tutsan ikisinin gölge boyunun farklı olacağını anlayamıyor. dünya'nın küre oluşuna verdiği hiçbir cevap aslında dünya'nın küre olduğunu kanıtlamıyor, bu da ülkedeki eğitim sisteminin nasıl tipler yetiştirdiğine iyi bir örnek. ben de hatırlıyorum ilkokuldaki zavallı hocamızın dünyanın küreselliğine bu durumu örnek verdiğini, ne kendi kavrayabilmişti anlattığını, ne de beni ikna edebildi, sınıftaki elli tane diğer mal ise o gün bugündür papağan gibi takılıyor. uçuşların eğrisel olmasını söyleyenler ise aşağıda soru 9'da açıkladığım duruma cevap veremiyor.

  trollük falan yapmıyorum, açık açık inanmadığımı söyledim flat earth'e, ne söylemek istediğimi anlayamadan idam edilmem gerektiğini söyleyenler de cabası. birçoğu için 500 yıl önce kanıtlanmış olması tek veri, kendi aklıyla en kesin bilgi olarak inandığı birşeyi bile açıklamaktan aciz insanların yüzde doksanı.

  şimdi ben burada kendime flat earth modeliyle açıklanamayacak yüz tane soru sorardım, çünkü küresel modelin nasıl çalıştığını kavramış bir insanım, şu aşağıda yazılanların iki üç tanesini dışında tutarak iddia ediyorum ki şu başlıkta küresel modelin nasıl çalıştığını anlayan insan yok. ay tutulmasını herkes kabul ediyor fakat nasıl çalıştığını bilmiyor, kavrayamıyor. flat earth societynin sitesine baktığınızda ise görüyorsunuz ki, adamlar troll veya ciddi küresel modeli kavrayıp bu modelle açıklanan bütün fenomenleri kendi modelleriyle açıklamaya çalışmış. kendileri de muhtemelen herşeyi açıklayamadıklarının farkında fakat kendilerine bir kümülatif bilim kurgu senaryosu yazıp eğlenmişler. kesinlikle burada yazanlardan daha iyi araştırmışlar bazı şeyleri ve daha sorgulayıcılar. benim için bu teori aşağıda açık açık yazdığım şekilde bir bilim kurgu hükmünde ve zevkli bir beyin jimnastiği. ayrıca kendini bilgili zanneden insanların durumunu göstermesi açısından da devrimsel bir nitelikte.

  evrim tartışmalarına bakınca da aynı şeyi görürsünüz, evrimin mantığı hakkında en ufak bir fikri olmayanlar evrimi kabul etmeyenleri cahillikle suçlarken, yine hiçbir fikri olmayan başka bir grup evrime inananların yanlış olduğunu iddia eder.

  benim için olay tam olarak budur. şurada iki üç entry dışında elli kişinin en emin olduğu olayı bile kavrayamamış olması ve dolayısıyla beni ikna edememiş olması.

  beni cahillikle suçlayanlar ise zaten okuduğunu bile anlayamayanlar, zaten baştan yazdım, ben kendimi gerekli şekilde ikna ettim flat earthun niye olamayacağı noktasında. yine de sevgili flat earth society'ye buradan sevgilerimi sunuyorum bu imkanı tanıdıkları için. bence bir film işine girmeliler beraber.

  üst edit: halen akla yatkın tek bir karşı görüş gelmedi. zaten mesele dünya'nın şeklinden öte yuvarlak olduğunu da düz olduğunu da savunan yurdum insanının hiçbir konuda fikri olmamasıdır. düz olduğuna nasıl bir bağnazlıkla inanılıyorsa yuvarlak olduğuna inananlar da aynı derecede bağnaz ve taraflar birbirini bağnazlıkla itham ediyor. komik.

  fotoğraflar dışında olmayan kanıtlardır. fotoğraflar da yalan olabilir her türlü. dünya düz demiyorum fakat dünya'nın yuvarlak olduğunu kabul edenle düz olduğunu kabul eden arasında çok da fark yok bence. bir günlük araştırmalarım sonucu iddia edebilirim ki klasik küre modeliyle açıklanabilecek herşey düz dünya modeliyle de açıklanabilir. evet dün youtube'da beyin yakan düz dünya yorumları diye bir başlık açtım ilk başta çok saçma geldi, hala da çok mantıklı gelmiyor fakat kendi içinde tutarlı ve derin bir komplo teorisi olmasından etkilendim. orta dünya ya da star wars evreninden etkilenmek gibi birşey bu.

  tartışılmaz kanıtları olan varsa duymak isterim, cevap vermeye çalışacağım. bunu da inandığım için değil sadece bir akıl yürütme pratiği olarak yapacağım. iddia ediyorum ki dünya bir devin oturma odasındaki bir masaüstü oyunu ve düz, karşı kanıtları bekliyorum.

  soru 1- yüksekten uzağı görememek: nemle de açıklanabilir. uçaktan da baktığımızda nasıl sonsuz bir görüş alanımız yok ise benzer şekilde göremiyor olabiliriz uzağı.

  soru 2- ay yuvarlak da dünya niye düz olsun: ayın yuvarlak olması küre olduğu anlamına gelmez. dünya da flat earth mantığına göre zaten yuvarlak, ay da benzer şekilde gökte bir disk şeklinde bir cisim olabilir.

  soru 3 (özel mesaj) - dünya düzse mevsimler nasıl açıklanıyor: video link

  soru 4- ters yönden de aynı noktaya varabilirsiniz: bu noktada şöyle bir sıkıntı var öncelikle bu çoğu insanın deneyimlemeden genelgeçer bir olgu olduğu için kabul ettiği bir durum. fakat doğru sayarsak diskin üzerinde daire çizerek aynı noktaya dönüyor olabiliriz.

  soru 5- dünyanın kenarları nerede: videoda görsel olarak açıklanmış link diskin etrafını antartika sarıyor ve sonsuza kadar devam edebilecek bir buz duvarı olduğu düşünülüyor. sıcaklık sürekli düştüğü için bir noktadan sonrasını zaten göremiyoruz ve nerede bittiğini bilmiyoruz.

  soru 6- insanın kendini çok önemli varsayıp bütün gezegenler yuvarlak iken dünyanın düz olduğunu düşünmek istemesi: diğer gezegenler de disk şeklinde, küre ve daire aynı şeyler değiller. gökyüzü ise render programlarındaki skybox türü birşey olabilir. ya da truman show'u izleyenler varsa o minvalde bir durum.

  soru 7- uzaya giden insanlar var vs: pekala yukarda biryerde takılıyor olabilirler, dairenin üzerinde uçan bir sinek gibi.

  soru 8- neden böyle bir yalan söylensin: yıllar boyu somut kanıt olmaksızın kabul edilen küre dünya modelinin aya gidilmesiyle yalan olduğu anlaşıldı ve itiraf edilemedi. bir neden itibarın zedelenecek olması, bir diğeri bütün bilim adamları, nasa vb. kurumlar ve bunlara taşeronluk yapan binlerce firmanın çöküp ekonominin zarar görecek olmasıydı. insanların akvaryumdaki balıklar misali hapis olduklarını öğrenip çıldırıp vereceği tepkiler de cabası.

  soru 9- istanbuldan nasıl oluyor da los angeles'a en kisa uçuş güzergahı kuzey kutbundan geçiyor: link'teki fotoğrafı bastırıp cetvelle istanbul'dan los angeles'a bir çizgi çizin bakalım nereden geçiyor. güney kutbundan geçen hiçbir uçuş olmaması da size bir araştırma konusu olsun. bulursanız bekliyorum. aslında bu soru daha çok düz dünya'yı kanıtlıyor. avusturalya'dan afeika'ya çok kısa olmasına rağmen neden direk uçuş yok mesela. flat earth society'nin ortak mutabakatla kabul ettiği tek harita linktekidir.

  soru 10- ekinokslar: link dünyanın üzerinde dolaşan ay diski sürekli değişen bir çapta daireler çiziyor. yukarıdaki diğer bir linkte de güzel bir animasyon mevcut.

  bunebicimbirnicktirnickli arkadaşın aşağıda yazdığı entry'i kendinden aldığım izinle direk aşağıya kopyalayarak konuyu toparladığı ve mükemmel analizi için kendisine teşekkür ediyorum.
  "çoktur. özellikle yüksekten dünyaya bakmak, yol veya yeteri uzunluktaki tünellerin yapımında hesaba katılan eğim, astroloji ve jeoloji bilimleri bu konuda yeterli kanıt sunuyor.

  ama konuyu başlatan arkadaş insanların nasıl yarı cahil olduğu konusunda gayet haklı. tüm entryleri okudum. adamakıllı argüman sunan kişi sayısı 7. onlarca kişi içerisinde mantıklı cevap veren 7 kişi var.

  dünyanın yuvarlak olduğu istediği kadar bilimsel olsun. bilginin bilimsel oluşu, sadece ön kabul amacıyla öne sürülebilir. örneğin tıp alanında herhangi bir uzmanlığınız yoksa kansere karşı kemoterapinin bir tedavi yöntemi olduğunu söylersiniz. ama bunu reddeden ve çeşitli argümanlar sunan kişiye karşı "bu bilgi bilimseldir." demenizin bir anlamı yoktur. bu tıpkı "allah var çünkü kuran'da yazıyor." demeye benzer. varsa argüman sunun yoksa bırakın argüman sahibi kişiler sunsun.
  kasaba zihniyetinden vazgeçin. arada sıkışıp cahilce konuşmayın."
 • açık açık inanmadığımı yazdım sadece mevzubahis kanıtları merak ediyorum. kesinlikle inanmasam da dün izlediğim tırnak içinde bir belgesel her durumu düz dünya modeliyle açıklıyordu. hatta genelgeçer kabul gören bazı söylemlerden sıyrılıp bakabilmeleri nedeniyle küreye inananlara göre daha bile açık görüşlü geldi flat earth society. saçma bir komplo teorisi olsa da her türlü ihtimali kendi içinde düşünüp açıklaması nedeniyle çok sağlam bir komplo teorisi diyebiliriz.
 • bazı konular vardır, insan açıklamaya bile üşenir. öyle bi boş beyinlik hali. olsun.

  (bkz: salak yemin ediyorum gerizekalı bu çocuk)
 • başkasını troll olmakla suçlayan trollerin başlığa gelip bir tane akla yatkın ispat sunamadan saldırmaları seviyeyi gösterme oktasında oldukça başarılıdır.
 • evden bakkala gitmek üzere çıktığınızda gözden kaybolup ters yönden eve donebilirsiniz.

  işte dünyanın yuvarlak olduğunun kanıtı.
 • insanların bu düz dünya görüşü gibi ilkel inançların peşinden gitmesini cahilliğe ve nefrete bağlıyorum. insan sadece cahil olduğunda genellikle içinde kalır düşünceleri. ama nefretle birleşince uğrunda bu kadar çalışan insanların çalışmalarını hiçe sayıp ilkelliğe olan itibar artar.
 • insan kendinin ne kadar ufak ve belki de ne kadar önemsiz olduğunu bir türlü kabullenemiyor. biz o kadar ufağız ki, upufak bir gök cismi olan ve neredeyse küre şeklinde olan (1/300 basıklık) dünya denilen gezegen üzerinde bile etrafımızı düz görüyoruz. dünyanın düzlüğüne kanıt aramazken, birçok gök cismi, doğada birçok şey yuvarlakken, dünyanın yuvarlak olmasına kanıt arayanlarımız hala olabiliyor.

  aslında bu arayış bir modern zaman buluşu, dünyanın küresel yarıçapı binlerce yıl önce önemli bir doğrulukla farklı kültürlerce hesaplanmış durumda. eskiden kabul görmemiş bir abeslik, tüm ispatların gözümüze sokulduğu günümüzde kabul görebiliyor.

  bu yuvarlak dünyanın dönüp dönmediği de foucault sarkacı ile bir soru olmaktan çıkmış olmalı idi.

  elbette fırsat bulsa birbirinin gırtlağını kesecek onlarca ülkenin küresel komplonun parçası olması daha inanılır di mi? sonuçta onları kertenkele adamlar yönetiyor. yer çekimi dağılımını, pusulaların, hatta jiroskopların, gps alıcılarının, uçakların ve daha binlerce aygıtın mevcut küresel dünyamızda nasıl çalışacağını anlayabiliyoruz ama düz dünyada bunlar hangi prensiplere uygun bir şekilde çalışacaktı? dünya etrafında binlerce yapay uydu var ve birçoğu çöplük yörüngesine girmiş durumda. benim yeryüzünden gördüğüm uzay istasyonu, beni ve tüm dünyayı uzaydan çekiyor ve bu canlı yayınlanıyor. bir ton para verip uzayı gören uzay turistleri var, siz de onlardan biri olabilirsiniz. uzay istasyonunda kaldı diye kemikleri eriyen insanlar var.

  binlerce yıldır, güneş ay tutulmaları da dahil olmak üzere, birçok gök olayı, küresel dünya sisteminde öngörülebiliyor. bu tutulmalarda araya giren o yuvarlak cisim, işte dünya dediğimiz şey.

  (bkz: occam'ın usturası)
 • benim bu tartışmalarda en merak ettiğim konu şu: niye? niye bize bu konuda yalan söylesinler? bütün jeoloji ve astronomi biliminin altyapısı bunun üstüne kurulmuşken neden kalkıp bu konuda yalan söylensin. pisagor'u falan geçtim niye bize 500 yıldır bu yalanı atsınlar? dünyada işinde gücündeki kimse dünyanın şeklini mi umursuyor da bize bu yalanı 500 yıldır atıyorlar. ellerine ne geçtiğini biri açıklasın lan. masraflı birşey değil mi bir kere bu? yüzbinlerce kitap, araştırma bunları temel alıyorken aslında yalan, bu yalan ortaya çıkmasın diye bir sürü insana verilen rüşvetler, sus payları, tiyatro olarak uzay istasyonlarına gitmeler, yuvarlakmış gibi göstermek üzere hazırlanmış illustrasyonlar falan. nasıl başa çıkılabilir be bununla? bu "önemli" bilgi ne? dünya aslında düzmüş. şüphecilik iyi, önemli falan ama birşeyin abecesini sorgulayacaksak gerçekten önce niyesinden başlamak gerekmez mi?
  masonlar, onlar, bunlar işi gücü bırakıp bizi dünyanın yuvarlak olduğuna inandırmak için yardırıyorlar. ama niye?

  edit: şimdi bakıyorum bu adamların söyledikleri çoğu şey mason, yahudi, hıristiyan, şu bu dedikleri adamların ortaya attığı fikirlerden türetilmiş şeyler. yapın kendi teknolojinizle bir araç, çıkın atmosfer dışında, oradan bakın herkes rahatlasın.
 • dünya düzse sonu neresi, bul da göster diye soruyla cevaplanabilecek orta çağ artığı bir soru.