şükela:  tümü | bugün
  • bazı konular vardır, insan açıklamaya bile üşenir. öyle bi boş beyinlik hali. olsun.

(bkz: salak yemin ediyorum gerizekalı bu çocuk)
  • evden bakkala gitmek üzere çıktığınızda gözden kaybolup ters yönden eve donebilirsiniz.

işte dünyanın yuvarlak olduğunun kanıtı.
  • insanların bu düz dünya görüşü gibi ilkel inançların peşinden gitmesini cahilliğe ve nefrete bağlıyorum. insan sadece cahil olduğunda genellikle içinde kalır düşünceleri. ama nefretle birleşince uğrunda bu kadar çalışan insanların çalışmalarını hiçe sayıp ilkelliğe olan itibar artar.
  • insan kendinin ne kadar ufak ve belki de ne kadar önemsiz olduğunu bir türlü kabullenemiyor. biz o kadar ufağız ki, upufak bir gök cismi olan ve neredeyse küre şeklinde olan (1/300 basıklık) dünya denilen gezegen üzerinde bile etrafımızı düz görüyoruz. dünyanın düzlüğüne kanıt aramazken, birçok gök cismi, doğada birçok şey yuvarlakken, dünyanın yuvarlak olmasına kanıt arayanlarımız hala olabiliyor.

aslında bu arayış bir modern zaman buluşu, dünyanın küresel yarıçapı binlerce yıl önce önemli bir doğrulukla farklı kültürlerce hesaplanmış durumda. eskiden kabul görmemiş bir abeslik, tüm ispatların gözümüze sokulduğu günümüzde kabul görebiliyor.

bu yuvarlak dünyanın dönüp dönmediği de foucault sarkacı ile bir soru olmaktan çıkmış olmalı idi.

elbette fırsat bulsa birbirinin gırtlağını kesecek onlarca ülkenin küresel komplonun parçası olması daha inanılır di mi? sonuçta onları kertenkele adamlar yönetiyor. yer çekimi dağılımını, pusulaların, hatta jiroskopların, gps alıcılarının, uçakların ve daha binlerce aygıtın mevcut küresel dünyamızda nasıl çalışacağını anlayabiliyoruz ama düz dünyada bunlar hangi prensiplere uygun bir şekilde çalışacaktı? dünya etrafında binlerce yapay uydu var ve birçoğu çöplük yörüngesine girmiş durumda. benim yeryüzünden gördüğüm uzay istasyonu, beni ve tüm dünyayı uzaydan çekiyor ve bu canlı yayınlanıyor. bir ton para verip uzayı gören uzay turistleri var, siz de onlardan biri olabilirsiniz. uzay istasyonunda kaldı diye kemikleri eriyen insanlar var.

binlerce yıldır, güneş ay tutulmaları da dahil olmak üzere, birçok gök olayı, küresel dünya sisteminde öngörülebiliyor. bu tutulmalarda araya giren o yuvarlak cisim, işte dünya dediğimiz şey.

(bkz: occam'ın usturası)
  • benim bu tartışmalarda en merak ettiğim konu şu: niye? niye bize bu konuda yalan söylesinler? bütün jeoloji ve astronomi biliminin altyapısı bunun üstüne kurulmuşken neden kalkıp bu konuda yalan söylensin. pisagor'u falan geçtim niye bize 500 yıldır bu yalanı atsınlar? dünyada işinde gücündeki kimse dünyanın şeklini mi umursuyor da bize bu yalanı 500 yıldır atıyorlar. ellerine ne geçtiğini biri açıklasın lan. masraflı birşey değil mi bir kere bu? yüzbinlerce kitap, araştırma bunları temel alıyorken aslında yalan, bu yalan ortaya çıkmasın diye bir sürü insana verilen rüşvetler, sus payları, tiyatro olarak uzay istasyonlarına gitmeler, yuvarlakmış gibi göstermek üzere hazırlanmış illustrasyonlar falan. nasıl başa çıkılabilir be bununla? bu "önemli" bilgi ne? dünya aslında düzmüş. şüphecilik iyi, önemli falan ama birşeyin abecesini sorgulayacaksak gerçekten önce niyesinden başlamak gerekmez mi?
    masonlar, onlar, bunlar işi gücü bırakıp bizi dünyanın yuvarlak olduğuna inandırmak için yardırıyorlar. ama niye?

edit: şimdi bakıyorum bu adamların söyledikleri çoğu şey mason, yahudi, hıristiyan, şu bu dedikleri adamların ortaya attığı fikirlerden türetilmiş şeyler. yapın kendi teknolojinizle bir araç, çıkın atmosfer dışında, oradan bakın herkes rahatlasın.
  • dünya düzse sonu neresi, bul da göster diye soruyla cevaplanabilecek orta çağ artığı bir soru.
  • başlığı açan arkadaşın, oturduğu yerden kullanabileceği deliller görmek istediği başlıktır. en güzeli, dünyanın düz olduğuna inananlardan bir ekip oluşturup, iletişimde kullanacağımız bir uydu yapmalarını istemek aslında. veya bunları bir gemiye bindirip dünya turu attırabilir, biraz masraf yapıp uluslar arası uzay istasyonu'na gönderebiliriz. 45dk'da dünya turu iyi gelebilir.

oturduğu yerden yapılabilecek fazla bir şey yok. biraz kafayı kaldırıp, kuzey yarım kürede kasırgaların saatin tersi yönünde, güney yarım kürede saat yönünde anafor oluşturmasına bakabilir belki. coriolis etkisi deniyor. onun dışında, güneşin batıdan doğuya geçmesi, ufuk çizgisi, gemilerin direklerinin önce görünmesi filan var, çocukluktan kalma. öte yandan, adam oturduğu yerden ikna edilmek istiyorsa, dünyanın şeklini bilse ne olur, bilmese ne olur? ucuz işgücü olarak kullanıverir birileri.

yapay gündemlerimiz bile abd'den ithal, yemin ediyorum.
  • (bkz: magellan)