şükela:  tümü | bugün
  • doğa tarafından dünyaya canlı bir şekilde gelmelerini engelleyecek herhangi bir anomaliye sahip olmayan, yetişkin bir bireye dönüşme potansiyeli olan her embriyonun yaşam hakkıyla birebir ilişkili bir haktır. yaşam hakkı kişinin anne ve babasının da müdahale edemeyeceği, insanın en temel hakkıdır. embriyo kadının bedeninin bir parçası değil, kadın bedeninde yaşamını sürdüren kendi öz genetik yapısına ve organ sistemlerine sahip bir canlıdır.
  • modern gelişmiş ülkelerde dünyaya gelme hakkı vardır bu hak 10 haftalık fetusun hakkıdır öyle kafalarına göre konmamıştır araştırılmış ve 10 haftalıkken hukuken yaşama hakkı verilmiştir ama bizim gibi gelişmemiş ve her şeyi din eksenli düşünen toplumlarda sanki hak aramak nedir hak nedir biliyormuş gibi götümüzden hak uydururuz. madem ki kürtaj cinayettir o zaman prezervatif bebek katliamı doğum kontrol hapı kimyasal silah 31 çekmekte soykırım sayılmalıdır.
  • embriyoya "modern ve gelişmiş" bir ülke olan türkiye'de ilk on hafta içerisinde tanınmayan haktır. 10. hafta, embriyoloji bilen herkesin de rahatça kavrayacağı üzere embriyo için bir dönüm noktası falan değildir. 10. haftada embriyoyu bir bireye çeviren herhangi devrimsel bir değişim falan olmaz. hatta ve hatta bu 10 hafta sınırını koyan arkadaşa sormak lazım neden 10 hafta, neden 12 ya da 8 değil diye. muhtemelen "bir sınır koymak gerekiyordu ve koyduk" diye cevap verecektir.

abd'de ve avrupada kürtajın yasal olması, bunun cinayet olmadığını mı göstermekte. ilginç cidden. çünkü abd'de daha 2 yüzyıl öncesine kadar "sahipleri" "kölelerin" hayatı üzerine seçim yapma hakkına sahipti. şimdiki anlayışımızla "nasıl bir insan bir diğer insanın sahibi olur?" diyoruz ama kölelik ilk kaldırıldığında da toprak sahipleri "benim zencim benim kararım" diye eylem yapmışlardır muhtemelen.

size bir vereyim mi? o çocuk sizin malınız değil. mevcut yasalarla hayatı üzerinde tahakkümün hakkınızın olması bunu haklı kılmaz. toplum nasıl zencileri onları köle yapmak isteyen beyazlardan koruyacak şekilde evrildiyse inşallah bebekleri de kendilerinden kurtulmak için öldürmeye hazır annelerden koruyacak hale de gelecektir.
  • böyle bir hak mantıksal olarak yoktur. hak, tanımı gereği "bireylerin" doğuştan sahip oldukları güvencelerdir. ortada henüz bir birey yoksa dünyaya gelecek olan fetüsün, embriyonun bütün hakları bizim mahalledeki çaycı selamiye ait değildir elbette. o embriyonun oluşması için seks dediğimiz hedeyi yapan iki insana aittir. bu yüzden bir embriyonun anasının babasının rızasıyla öldürülmesi gayet etik bir durumdur. ancak embriyo ilk nefesini aldığı andan itibaren artık bir bireydir ve bahsedilen bütün haklara sahiptir.
  • eğer uzaydan dünyaya inmekten bahsetmiyorsak hak değildir, allah'ın bir lütfudur.
  • eğer haklar iddia edildiği gibi "doğumla birlikte" kazanılan şeyler olsaydı dünyadaki yasal kürtajın 10 hafta gibi sınırlara tabi olmaması gerekecekti. ama böyle bir durum yok, modern hukuk 10 haftadan büyük embriyonun "yaşam hakkını" ortaya koyuyor ve koruyor. bazı zeka küplerinin de argümanları ellerinde patlıyor. haydi hayırlı olsun.

ayrıca slogancı ve bakınızcı commie'leri kimse ciddiye almıyor. lütfen parti binanızdan dışarı çıkmayın.
  • allahına kul çoğaltmak hamasetiyle düzene eleman kazandırmaya çalışan muktedir kumkumalarının laf ebesi mantık kaynatıcıları tarafından çatılmaya çalışılan ıkıntı.
  • dünyaya gelmeme hakkı kadar önemli değildir. iki tane insan benim üzerimde karar veriyor. çocuk yapma başlığında itin götüne soktum bu durumu. çıldıracak gibi oluyorum düşününce. iki insan karar veriyor ve dünyaya geliyorsun. hem de dünyanın nasıl bir yer olduğunu biliyorlar. ben mesela ömrü billah ailemi suçlayabilmeliyim çok iyi insanlar olsalar bile. normal şartlarda ne dersem yapmak zorundalar mantığım bunu söylüyor. ben ölene kadar bana hizmet etmeliler gibi bir düşünce yapısı içindeyim ama bunu söyleyince dayak yersin bu ülkede. ne olursa olsun cevabım çok basit çünkü ''yapmasaydınız'' yaptık bir kere, hereksin çocuğu var, yaptık diye biz mi suçluyuz gibi beylik lafları duyunca asitle yakasım geliyor herkesi ama insani yanım izin vermiyor. bir karar alıyorsun ve bu karar insan yaratmak. lan bu kararı alıyorsan yarattığın şey ne isterse yapmak zorundasın bu kadar basit.
  • baştan kuralları anlatsalar ve sorsalardı dünyaya gelip cennet ve cehennemle sonuçlanacak bir imtihana tâbi tutulmak istemezdim.
    ya başaramaz ve ilanihaye cehennemde yanmak zorunda kalırsam diye korkuyorum.