şükela:  tümü | bugün
 • 1 $ubat 2019 tarihinde %6 olasılıkla gerceklesecek olan sorun
 • pek de korkulacak bri olay değildir, ne de olsa bütün amerikan kovboyları, pardon başkanları iyi birer pilot ve astronot** olduklarından uzayda patlatırlar bu taşı...bize de parçalara bölünmüş göktaşının yeryüzüne inerken ki büyüleyici görüntüsü izlemek ve dilek tutmak kalır (çok mu romantik bitirdim ne)...
 • meteorun küçük olması durumunda, yıldızların görülebildiği bir ortamdaysanız, "anaaa, yıldız kaydı" tepkisiyle zevkle izleyeceğiniz, akabinde dilek tutacağınız uzay olayı.
 • amerigan petrolcülerinin hepsi ayni zamanda "uzaydan gelen bir meteora bir nükleer bombayı nasıl yerleştirilir?" konusunda da egitildikleri için hiç korkmadigim hadise.
  -dick, uzaydaki goktasina kimi gönderelim?
  -petrolcüleri gönderelim bay baskan!
  -aa tabi lan, ben niye düsünemedim
  -...*
 • her sene ortalama 200.000 kez gerçekleşen, sıradan bir doğa olayıdır. ancak %75'i sularla kaplı, karalarının da aslında çok küçük bir kısmında insanların yaşadığı dünyamızda nadiren şahit oluruz.

  adına global killer denen ve kuyrukluyıldızlar ya da dünyaya yakın asteroidler arasından çıkması beklenen türden meteorlara ise çok az rastlanır, boyutları büyüdükçe çarpma olasılıkları da düşer:

  20. yüzyılın başında tunguska'yı dümdüz eden türden 70-80 metre çapında bir meteorun* çarpma sıklığı "bin yılda bir" şeklinde ifade edilirken, büyük bir şehri yok edebilecek 150-200 metre çapında bir göktaşı 15.000 yılda bir beklenir.

  fransa boyutlarında bir ülkeyi haritadan silecek ve çarpma sırasında kaldırdığı "tozla" iklimi geçici bir süre için değiştirerek kimi türleri yok oluşa götürebilecek türden göktaşları ise en az 1 km boyutundadır ve günümüze dek yaklaşık 250.000 yılda bir görüldükleri bilinmektedir.

  not: benzer bir sonuca neden olabilecek büyüklükteki kaldera patlamaları, bundan daha sık gerçekleşmektedir. örneğin endonezya civarında 75.000 yıl önce patlayan bir kalderanın yol açtığı volkanik kış yüzünden insan türü neredeyse yok oluyordu. teknoloji ilerledikçe tehlikeli asteroidlerin önceden tespit edilmesi ve kimi aktif ya da pasif önlemler alınması da mümkün olacak ama kaldera patlaması gibi bir doğa olayını durdurmak büyük olasılıkla hiç mümkün olmayacak.
 • dunyadaki yasamin sona ermesiyle noktalanan hazin bir oykuye yardimci oyuncu olacak meteor yaklasik 10 km capinda olsun diyelim(65 milyon yil onceki gibi). bu meteor yeryuzune carptigi anda dogrudan yasama etki ettigi alan sadece bin kilometrekarelerle ifade edilir. fakat gokyuzu alabildigine bir toz bulutuyla kaplandigi icin gunes isinlari yeryuzune ulasamaz. once bitkiler olur. daha sonra bitkisiz kalan otcullar ve avsiz kalan etciller. kotu senaryo bu. iyisiyse 'bahcesine 7 cm capli meteor dusen irlandali meteor icin bes bin dolardan alici bekliyor' falan seklinde.
 • sanıldığının aksine insan hayatı (türü diyelim) için yok edici bir tehdit değil artık.

  evet, birkaç kilometre çapında bir meteorun çarpması sonucunda canlıların büyük kısım zehirli gazlar ve değişen iklim sonucu ölür. fakat insan bundan müstesna...

  7 milyarlık insan nüfusu birkaç yüz hatta birkaç on milyona düşer. buna rağmen birçok bölgede insanlar hayat tecrübesi teknoloji sayesinde hayatta kalır.

  bizler çölde de, kutuplarda da rahatlıkla yaşayabilen, buna uyum sağlayabilen canlılarız. yaşadığı ekosistem yok olduğunda nesli tükenen memeliler değiliz.

  haaaa zebellah gibi bir göktaşı gelir yeryüzünü dümdüz eder, ne atmosfer kalır ne de üzerinde yürüyecek toprak, o zaman dikeriz nalları abicim...
 • düşeceği yeri kestirdikten sonra şöyle hortumla bi güzel ıslattık mı toz moz kalkmaz bence.