şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ıan morris)'in yazdığı ilginç kitap. kitabı karıştırırken elimden bırakamadım. ıan morris antik çağ tarihçisi ve arkeologu imiş. bir on dakka sayfaları karıştırınca kitap beni iyice sardı. 32 gayme, oha, dedim, verilir mi? bir tarafım ooğlum siktiret ya, nolcak götün tavana mı vuracak, dedi. diğer tarafım anında fuları takıp piposundan kalın bir duman üfürerek; beğendin işte, bak ne bilgiler var, hıyarlık etme, bunu bir yerde kullanırsın, havan olur, hem kitaplıkta hiç arkeoloji ile ilgili eser yok, al işte. dedi. yüzden on beş indirim de varmış ama hala ikna olamıyorum. çevirmene baktım:
  (bkz: gül çağalı güven) tamamdır. arka kapağa baktım:
  (bkz: niall ferguson) abimizi görür görmez kasaya doğru ilerlemek farz oldu vesselam.

  ''...tarihin birleştirilmiş bir alan kuramının en yakın örneği. ıan morris ince bir zeka ve bilgelikle, antikçağ tarihinin yeni teknik ve içgörülerini tarihsel soruların en büyüğünü ele almakta kullanıyor. nasıl oldu da batı tüm diğerlerine boyun eğdirdi? çok beğendim.''
 • gerek günümüzde olmakta olanları ve gerekse yakın gelecekte olması muhtemel değişimleri anlamak ve algılamak, doğru şekilde analiz etmek isteyen aklı başında her insan evladının okuması gereken şaheser.

  diğer yanda buzul çağından günümüze kadar uzanan oldukça detaylı insanlık ve uygarlıklar tarihi bilgisini tarafsızca ve bir bütün olarak paket halinde vermesi de bonus.

  kitabı bitirdikten sonra insanlığınızdan utanma olasılığınız oldukça yüksek; gerçekten de insanlık olarak çok barbarmışız, hâlâ barbarız ve hep böyle kalmaya adayız.
 • şimdiye kadar sadece 2 entrye konu olması şaşırtıcı olan kitap (bununla 3 etti).

  ıan amca gayet basit bir şekilde, sıkmadan, ilmek ilmek dokuyarak hoş bir kitap hazırlamış. okuyalım ve okutalım. ısrarla okumak istemeyenleri ötekileştirip ağır bir şekilde kınayalım.