şükela:  tümü | bugün
 • geçenlerde kız arkadaşımla, istanbul'dan dümdüz şekilde kazmaya başlarsak tam karşısına neresi denk gelir ya da nereden çıkarız diye üzerine kafa yorduğumuzu aklıma getiren bilinmezlik.
 • imkansız eylem. kazdırtmazlar. mutlaka bir iki yerde su, lağım borusuna rast geliriz.
 • sonucu kazılan çukurun doğrultusuna göre değişecek olan eylem. eğer çukurunuz dünyanın merkezinden geçiyorsa, merkezden sonra çukuru yukarı doğru kazmanız gerekecek demektir ki, bu sürekli tavanınızı delip aşağı toprak atmanız gerektiği anlamına gelir.

  eğer bir şekilde bunu başarırsanız, merkezdeki yüksek basınç ve sıcaklık da sizin için sorun olmayacaksa bir uçtan atladığınızda iki delik arasında salınım yapıp, hava sürtünmesinin de etkisiyle bir süre sonra merkeze oturursunuz. bu noktada dünyanın kütle çekimi size her yönden ve içten dışarı doğru etkiyeceğinden büyük olasılıkla patlayacaksınız. ek olarak tünelinizi açtığınız anda su basmaması için tüneli karşıt iki kara parçası arasında açmak da önemli bir ayrıntı.

  ikinci bir yöntem olarak tünele biraz eğim vererek çap olmayan bir kiriş boyunca kazarsanız (istanbul'dan moskova'ya düz bir tünel olarak mesela) bir delikten diğerine yürüyerek ilerlemeniz mümkündür. bu durumda yaşayacağınız hissi genişçe bir çukura inip geri çıkmaya benzetebiliriz, önce yokuş aşağı inip zamanla yokuş yukarı çıkmaya başlayıp sonrasında da diğer delikten çıkarsınız.

  her iki durumda da gözlenebilecek başka bir durum ise derinlere indikçe size etkiyen toplam yerçekiminin önce azalıp sonra artması olacaktır.
 • bir kutuptan diğer kutuba olacak şekilde ya da yer merkezine göre simetrik sayılacak iki uca göre kazılacak ise ( düşünce deneyi ), açık uçların birinden bırakılan cisim başka bir müdahale olmaz ise sonsuz bir süre boyunca basit harmonik hareket yapacak demektir. yani atlayan arkadaş bu iki uç arasında düşerken önce hızlanacak, tam merkezden en büyük hızla geçecek diğer uca doğru düşerken(!) yavaşlayacak. sonra geri dönecek ve böylece yayık ayranı olacağı bir kıvamda akacağı güne kadar bu hiç bitmeyecek!
 • bir müddet salınım hareketi yaptıktan sonra merkezde göt gibi kalmanıza neden olacaktır.
 • (bkz: total recall)