şükela:  tümü | bugün soru sor
  • önce naif haliyle çiğdem erken söylesin bize
    dünyayı durduran şarkı

seneye bu sıralar elele çıkarız burdan
    biraz sabır biraz sabır
    seneye bu sıralar başlarız yaşamaya en baştan
    biraz sabır biraz sabır

bir sene dursun hayat beklesin bizi
    bir ömür önümüzde tek bir sene nedir ki
    bir de bakarsın açılmış kapı ardına kadar
    dünya dönmeye başlar tekrar umduğun gibi

bir sene dursun hayat beklesin bizi
    seneye bu sıralar

dünya dönmeye başlar
    dünya dönmeye başlar tekrar

söz: aslı öngören
    müzik: çiğdem erken

sonra ise;çiğdem erken ve halil sezai'den geliyor
    dünyayı durduran şarkı - medcezir
  • bu şarkı hakkında nasıl hiç yazı yazılmamış. star tv'de medcezir'in finali için hazırlanmış fragmanında duydum. serenay söylüyordu. çokta güzel söylüyordu. sözlerini yazdım halil sezai ve çiğdem erken'in dizide şarkıyı söyledikleri sahne çıkıyor. dinledim ve çok hoşuma gitti. fragmanda serenay söylemese hiç haberim olmayacaktı herhalde. model grubunun değmesin ellerimiz şarkısı daha duyulmamışken, adını feriha koydum adlı dizide duyup araştırıp öğrenmiştim. bu şarkı da onun gibi olursa yakında patlar. burası da dolmaya başlar..

dünya dönmeye başlar dünya... dönmeye başlar dünya..
  • insanı derin düşüncelere sürükleyen şarkı. leziz olmuş efenim.
  • huzur veren şarkı.
  • halimden konan anlar - durdurun
  • michael jackson (bkz: earth song) dünya'yı durdumak ile kalmıyor başa bile sarıyor..
  • çiğdem erken ve halil sezai'nin muhteşem bir şekilde yorumladığı şarkı...

şarkının sözlerine göre bir sürü senaryo geçer insanın kafasından...

sonuçta bir sene ayrı kalması gereken bir çift var ortada. askerdeki bir erkeğin arkasından ağlayan güzel bir kız,yurt dışına eğitime giden kızın arkasından yalnız kalan bir delikanlı, ağır bir hastalık sonucu çok uzun bir süre hastanede yoğun bakımda kalması gereken bir sevgilinin arkasından dökülen gözyaşları...

havalimanında güzel bir klip çekilebilirdi ama çekilen klipte fena değil. medcezir'de çok doğru sahnelerde kullanıldı.çok hoş oldu dizide...

serenay sarıkaya da gerçekten güzel yorumlamış,sesi yakışmış şarkıya... bir oyuncu için mükemmel bir ses performansı...

böyle kaliteli ve özgün bir şarkının sözlükte dikkat çekmemesi ise gerçekten şaşırtıcı...
  • çiğdem erken in ne harika bir sese sahip oldugunu hatirlatan , halil sezai detayli parca.
  • şarkı can sıkıcı güzellikte. halil sezai sevmeyen ben bile dinliyorum. çiğdem erken etkisi var tabii. kadının sesi şarkıdan güzel.

kendimi telkin etme yöntemlerimden biridir. süre verip o zamanı beklemek... yaptım da, sonuç: sıfır.

aynen şu cümle gibiydi yaptığım:

"seneye bu sıralar başlarız yaşamaya en baştan
    biraz sabır biraz sabır"

kesin bilgi mi? -değil.

sonrasında buna benzer cümleler:
    "bir sene dursun hayat beklesin bizi
    dünya dönmeye başlar tekrar umduğun gibi"

çok doğru, beklemek istemediğim ya da "beklemek" olduğu için vazgeçtiğim şeyler oldu. sonrasında geriye baktığımda "nedir ki? beklenirmiş" dediğim de oldu.

fakat, bekleyeyim de neyi? niye?
    sebep bulunabilir bu en kolay tarafı.
    peki, nasıl bekleyeyim? bu süreçte ne yapmalıyım?
    hadi bunu da bulduk bir sene ömrümüzden geçti gitti.
    sonra, dünya kapılarını bize açacak mı? kucaklayacak mı bizi?
    "canım benim gel, sen hep bu anı bekledin" diyecek mi?

uzun süre beklediğim ve kavuştuğum şeylerin hepsinin sonu hüsranla bitti. dünyanın çok garip şaka anlayışları var mesela bunu da böyle zamanlarda anladım. sonrasındaki sitemler hep "ben x sene- x ay bunu beklemiştim ama?!" oluyor. çok gerek yok bu durumlara.

bilmiyorum ne yapmalı nasıl yapmalı. belki en güzeli beklentisiz olup kendini bir şeylere şartlamamaktır. böylece günü geldiğinde bulmayı istediğin şey her an karşına da çıkabilir.

"beklemeyi öğreten" hayatın asıl amacı belki de "beklememeyi de öğretmek"tir?