şükela:  tümü | bugün
 • diye bir şey yoktur. zira yaşamın kendisi, değil 10, 1000 kitapla bile kavranamayacak kadar karmaşık ve çok katmanlıdır. ancak hayatı anlamlandırmaya bir yerden başlamak gerekir ve birazdan aşağıda sebep-sonuç ilişkisi içerisinde sıralayacağımız 10 adet değerli kitap, bu yolculuğa çıkmak için sağlam birer kilometre taşı olacaktır. naçizane:

  1- (bkz: geleneğin icadı) - (bkz: harold bloom)
  kitleleri ortak bir amaç etrafında güdülemek için kullanılan geleneklerin, modern toplumların yöneticileri tarafından -bol bol uydurma tarihi referanslar eşliğinde- nasıl da icat edildiklerini anlatan bir eser. başta milliyetçilik, ulus devlet gibi kavramlar olmak üzere birçok geleneği sorgulamanıza imkan tanıyacaktır.

  2- (bkz: ulusların düşüşü) - (bkz: daron acemoğlu), (bkz: james robinson)
  kapsayıcı kurumlar ve sınırlandırıcı kurumlar teorisi üzerinden hareket eden eser, birçok örnek eşliğinde yükselen ülkelerin benzerliklerini ve neden yükseldiklerini, aynı şekilde mahvolan ülkelerin neden düştüklerini ve benzerliklerini anlatır. kitabı okuyarak neden güney kore, finlandiya gibi ülkelerin yükselirken türkiye, venezuela gibi ülkelerin düşmekte olduğunu daha iyi kavrayabilirsiniz.

  3- (bkz: sorgulayan denemeler) - (bkz: bertrand russell)
  kitabın yazılmasının üzerinden neredeyse 100 sene geçmiş olmasına rağmen russell'ın insana, devlete, topluma ve bilgiye dair yapmış olduğu tespitler evrensel nitelikte. dünyayı zeki bir entelektüelin gözünden görme imkanı sunan değerli bir kitap.

  4- (bkz: tanrı ve devlet) - (bkz: mihail bakunin)
  insana ve topluma hizmet etmek yerine onu kontrol etmeye çalışan din, devlet gibi otorite kurumlarını çarmıha geren bir eser. mike tyson'ın ringde rakiplerine yaptıklarının bir benzerini bakunin, eserinde erk sahiplerine yapmaktadır.

  5- (bkz: bir ekonomik tetikçinin itirafları) - (bkz: john perkins)
  şirketokrasi deyimini kavramsallaştıran, şirketlerin dünyayı ve ulusları nasıl yönettiğini, kendisine söylenenleri bir türlü anlamayan birine anlatır gibi anlatan bir eser. kapitalizmin ve güdümündeki emperyalizmin nasıl işlediğini, örnekler eşliğinde hızlıca kavrayabileceğiniz bir kaynak.

  6- (bkz: sahip olmak ya da olmak) - (bkz: erich fromm)
  günümüzün en önemli problemlerinden olan "meta fetişizmi" üzerine harika bir çözümleme. nesnelere sahip olma güdüsü tarafından ele geçirilmiş ve sahip oldukları ile var olabilen kimselerin eleştirisini bulacağınız bu kitapta, gerçekten var olabilmek için hangi değerleri öncelemek gerektiğine ilişkin çözüm önerileri de sunulmakta.

  7- (bkz: yalanın siyaseti) - (bkz: yalın alpay)
  günümüzün bir diğer önemli problemi olan "post-truth"(hakikatin değersizleşmesi) meselesi üzerine harika bir giriş kitabı. yalın alpay çok zeki, meseleleri en sıradan insanın algılayabileceği kadar basite indirgeyebilecek kadar zeki. kavramların örnekler üzerinden açıklandığı bu kitapta, kusurlu akıl yürütmelere, safsatalara ve de en önemlisi yalanın siyasetine karşı savunma mekanizmaları geliştirmenin imkanlarını bulacaksınız.

  8 - (bkz: tarikat siyaset ticaret) - (bkz: uğur mumcu)
  eser, evrensel nitelikte olmayıp lokal ölçekteki gelişmeleri mercek altına alıyor olsa da günümüz siyasi ve toplumsal iklimi düşünüldüğünde, din üzerinden prim yapan ve ülkeyi yıpratan her bir iğrenç kimsenin ağzına bu kitapla vurabilirsiniz. kitap çok kalın olmasa da içindeki bilgileri kullanarak sıradan, lümpen bir kasabalıya (bkz: exorcism) uygulayabilirsiniz.

  9- buraya (bkz: toplumun mcdonaldslaştırılması) - (bkz: george ritzer) veya (bkz: hata neredeydi) - (bkz: bernard lewis) gelmeli. karar veremedim. farklı meseleler üzerine eğilseler de ikisi de çok değerli eserler. ancak toplum ve ekonomi ilişkisi üzerine yeteri kadar referans kaynak yazdığımı göz önünde bulundurursak, doğu'nun neden geri kaldığı üzerine harika bir eser olan, bernard lewis'in yazdığı "hata neredeydi" daha tavsiye edilebilir gibi görünmekte.

  10- (bkz: türlerin kökeni) - (bkz: charles darwin)
  hayır arkadaşım dünya senin için yaratılmadı, hayır buradaki kötülüklerin bedeli sonraki bir yaşamda ateşlerle ödenmeyecek. hayır ulan maymundan da gelmiyoruz. eser, yazıldığı tarihteki bilgi dağarcığımız sebebiyle eksikler ve yanlışlar barındırıyor olsa da evrim teorisinin giriş kitabıdır. önce bunu bir oku. daha katedilecek çok yol var.

  bu liste giriş niteliğinde olup içerisindeki eserlerin irdelediği her konu üzerine daha nitelikli kaynaklar mevcuttur. ancak bu liste ortalama bir insanın, içerisinde yaşadığı dünya ve toplum hakkındaki farkındalığını yeterince yükseltecektir. benim gözümden kaçan veya bilgim dahilinde olmayan tavsiye eserler şükranla karşılanacaktır. iyi okumalar.
 • benim için ömer seyfettin kaşağı.
  bir diğer alternatif, insanın anlama yetisi üzerine bir deneme - john locke.
hesabın var mı? giriş yap