şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: zello)
 • iletişim teknolojilerinin değişimi/gelişimi, bilgiye erişimde kolaylık, özgürlük anlayışının değişmesi, devletin birey için olduğunun farkına varılması, savaşların devletler tarafından kabul edilebilir sebeplere bağlanamaması ve bireyselleşme.
 • (bkz: faiz lobisi)
 • genelleme yapmanın yanıltıcı olabileceği konu. teknolojinin getirdiği nimetler araçtır. fazlasıyla kolaylık sağlarlar. lakin işleri geçmişte olduğundan farklı bir konuma taşıdığını sanmıyorum. araştırma, soruşturma yapan kişiler zaten bunu farklı kaynaklar aracılığıyla yapıyor, bir şekilde hayatlarına yön verebiliyordu. öğrenmeyi sevmeyen kişilere ise soruşturmadan bilgi tüketmenin daha da kolaylaştığı bir dünya açıldı. hatta belki gerçekliğe, rasyonelliğe bu yolla darbe bile vuruyor olabilir.

  bana kalırsa buna en büyük örnek televizyondur. eğer bir kesişim kümesinden ve yarattığı çekişmeden bahsedeceksek bu internet ve tv olabilir. internet, tv'ye göre daha fazla emek isteyen bir yapıdır. bu açıdan bakıldığında bilgi edinimi konusunda bir gelişim olduğu görülebilir. zira kaynaklar bollaşmıştır. neredeyse tekel olan tv için açık bir tehdit vardır.

  öte yandan arap baharı yaşanan ülkelerde halk hareketinin gerçek manada tabandan geldiğini söylemek ne kadar doğru olur bilemiyorum. hatta bunun bir organizasyonel yapı olduğunu söylemek bile zor olabilir. elbette bu konuda araştırma yapan kişiler kanıtlarla, çıkarımlarla elle tutulur sonuçlara ulaşmayı sağlarlar.

  gelişmiş memleketlerde gerçekleşen isyanlarsa zaten senelerdir varlar. kabaca fransız devriminden beri desek yanlış olmaz herhalde. belki daha fazla ilgi çekmesinin nedeni derinleşen ekonomik buhran ve arap baharının getirdiği algıda seçicilik olabilir.

  ülkemizdeyse baskıya karşı, özgürlük yanında bir arayış olduğu fikrine katılıyorum. bunun yanında sosyal açıdan doymuş insanların insanlık namına bir şeyler yapma çabası olarak da bakmak mümkün yaşananlara. maslow'un piramidinde yukarı tırmanma arayışı belki.
 • yanlış nedene bağlamlanmaya çalışılmış sonuç.

  bu nedenle mi bir yığın insan bir yığın insanla bağlantılı face ve twitter sayfalarını kapattı... bu isyana kapılmayan milyonlarca teknolji kullanan insan var... hepsinin face, twitter hatta ekşi gibi sözlük yazarlıkları var...

  gerçek şudur.

  binlerce yıl önce konfüçyus gerçeği fısıldamıştır.

  "değişim rüzgarları eserken kimileri yelken diker kimileri de duvar örer."

  isyan edenler yelken dikenlerdir.

  o yüzden nazım "oğlum benden ilerde" der.

  ben de aynı şeyi söylüyorum.

  30 yıl sonra oğlum benim söylediklerimi söyleyecekse iyi bir çocuk yetiştirememişim demektir.

  ama karşı taraf söylemine bakarsanız,

  babalarının, dedelerinin ağzını kullanıyorlar.

  hala.
 • mart 2014'ten 27 ekim 2013'e alınmış olan yerel(belediye) seçimleridir.
  seçim öncesi prim yapmak isteyen iktidarın halkı bakın biz müslüman tarafız onlar çapulcu/içkici/ayyaş/anarşist vs. gibi göstermeye çalışıp oylarını toplamaya çalışmasıdır.
  karşı çözüm olarak yapılması gereken tüm halka "hak'kı ve haklıyı" bıkmadan doğru düzgün anlatmaktır.
 • (bkz: ölümünati)
 • neden hep aynidir, baskiya baskaldirmak, daha iyi bir hayat istegi. ve bu nedenle hep bir yerlerde bir isyan oluyordu ama senin haberin olmuyordu. simdi iletisim artti da haberin oluyor. dunyayi saran birsey yok yani bir yerlerden dugmeye basilmadi haydi isyan ediyoruz diye. ha iletisim arttigi icin birbirini daha kolay tetikliyor o ayri. sadece isyana giden surec hizlandi.

  ayni yanilgi deprem olayinda da var. depremler daha sik olmuyor. eskiden atiyorum aydinda 4.5 luk deprem oldugunda haberin olmuyordu simdi haber yapiyorlar. sen de surekli deprem haberi gorunce daha sik oldugu yanilgisina kapiliyorsun.
 • dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan, kendi acımıza benzer acılar görmemiz de bu isyan sebeplerinden biridir. zaman zaman yaşanan kötü olaylar bize örnek olur, zaman zaman da bizler diğerlerine örnek oluruz. dikkat edilmesi gereken, doğru bilgiye ulaşabilen insanlar olabilmektir. bunun yolu da bilgiyi birden fazla kaynaktan ve akıl süzgecinden geçirmektir. takdir ederseniz ki bu da eleştirel düşünme becerilerine sahip nesiller yetişme ile alakalıdır. dolayısıyla sizler de farkındasınızdır olaylar daha çok belli bir eğitim seviyesine sahip üniversitelerin daha yoğun olduğu bölgelerde ya da farklılıklara saygının daha yoğun olduğu örneğin izmir'de baş göstermiştir. bilinçli toplum insana, çevreye ve geleceğe zarar vermez. korkmayınız.