şükela:  tümü | bugün
 • dünyaya mahsus olan zevkler. bu sözler sarfedilirkenki kasıt dünya dışında daha farklı zevklerin de olduğu bildirimidir.
 • öbür dünyada daha zevkli şeyler olduğunu iddia edenlerin uydurduğu bir marketing sözüdür. öbür dünyada bizi nelerin bekledigi konusundaki belirsizlikler dikkate alınmalı. yasanılan sürede herseyden zevk alınmaya çalışılmalıdır.
 • siyrilindigi vakit cennetin mujdecisi olan zevkler.
  suphesiz ki biz onlari, bu yalan dunyanin test surecinde, bu demo oyununda degil, ilahi sonda muvaffak olsunlar diye yarattik, sinadik....
 • (bkz: işemek)
  (bkz: uyumak)
  (bkz: sevismek)
  (bkz: öpüşmek)
  (bkz: sıçmak)
  (bkz: banyo yapmak)
  (bkz: yemek yemek)
  (bkz: yüzmek)
  (bkz: dans etmek)
 • ağacın oturulan dalının rüzgarda sallanması. korkuyla karışık o zevk hiçbir şeye değişilmez.
 • bütün güzel şeylerin alt kümesi olduğu evrensel küme. ve aynı zamanda, mal ayracı olarak turnusol kağıdı görevi görür.

  seksin dünyevi zevk olması da apayrı, ya ne olacaktı?

  insan zaten üzerine yüklenen misyonların birer sonucu olarak atacağı her adımı, bir sonraki adımı, bir sonrayı ... düşüne düşüne kafayı yemiş. bırakın da anı yaşasın. hoş, bırakmasanız kaç yazar da o da ayrı.

  allahla inanan arasına girmeyin, hele hele allahla inanmayan arasına hiç mi hiç girmeyin, boyunuzdan büyük işlere kalkışmayın diyor; bir sigara daha yakıyorum.

  tşk kib mucks.
 • bütün zevkler zaten dünyevidir, insan uykusunda dahi herhangi bir maddesel etkileşim olmaksızın aldığı zevk yine dünyevidir, zira ötesi rivayetler, vaadler, masallara karışık, gerçekliği tartışılır konulardır. esasında her dogmatik görüş ve inanç sistemi bu dünyaya pek bel bağlamamayı, zevklerine çok kapılmamayı öğretir. işte bu da kendileri için ölümüne savaşacak asker, köle gibi çalışacak ucuz iş gücü demek. dinin hegamonyasında prangalanmış hiçbir halktan zevkli bir sanat eseri, insanlığın rahatı için bir buluş, bilimsel ilerleme beklenemez.. (dünyada örnekleri çok)
  kısaca bu dünyanın ötesini ve oradaki zevk-mutluluk algısını bilemiyoruz, herşeyin azı karar çoğu zarar mottosundan yola çıkıp orantılı bir biçimde bu dünyadan maksimum zevk-haz almaya bakmalıyız.