• beginner seviyesi kullanıcılar içindir. ötesi zaten bu tarz uygulamalar ile olacak iş değil.

ali ata bak, dilek süt iç benzeri cümleler okuma yazma öğretilirken işe yarar.. liseye giden talebeye bu tarz alıştırmaları ödev diye vermek saçmalığın daniskası olur. üstelik sürekli aynı sorular sorulup aynı cümleler kuruluyor. olacak iş değil.

bu uygulamalar başlangıç seviyesi için faydalı ancak ötesi için başka şeyler gerek.
  • eski bir entry’mde belirttigim gibi ispanyolcasini 2 seviye bitirdim plus uyesi olarak. ve ispanyolca youtube kanallarina baktim da.. bosuna para vermisim duolingo’ya 3-4 aydir. gercekten bir yazarin dedigi gibi “ali ata bak oya sut ic” cumlelerini cevirtip duruyor. zaten yapay zekadan baska birinden ispanyolca duymuyosunuz. youtube izleyince goruyosunuz gercekte nasil hizli konusuyolar. bosuna para vermicem artik youtube’dan devam edicem ispanyolcaya. sirf “basardim” hissi yaratmak icin olusturulmus bos bir uygulama.
  • dil öğreniminde hiçbir boktan anlamayan adamlar gelip konuşuyor ya, işte eğitimde de ne durumda olduğumuzun göstergesidir bu.

duolingo aralıklı tekrarlama yöntemini kullanarak, size öğrendiğiniz kalıpları "unutmadan" tekrarlatır. atıyorum bir kelime öğrendin. türk mantığı "tamam öğrendim geçeyim". öğrenciye sınıfta tekrar ettiriyorum ağız burun büküyor, biz bunu biliyoruz zaten" diyor. sınavda çıkıyor, yapamıyor. ingilizce konuşmaya çalışıyor, konuşamıyor.

arkadaş ben de duolingo'dan ispanyolca öğreniyorum, mesela bazen kendi kendime bir cümleyi, bir kelimeyi saatlerce kendi kendime tekrarlıyorum. insanın pratik yapması gerekir, bir davranışı içselleştirmek için saatlerce tekrarlaması gerekir.

ingilizce öğrenirken de hemen şakır şakır konuşmaya mı geçiriyorlar sizi? türkçe öğrenirken hemen sanayideki osman usta'nın aksanını mı anlıyorsunuz?

duolingo da her dil öğretimi materyali gibi cefr bazlı hazırlanmıştır. ispanyolca için a1 seviyeden başlarsınız, en son b1'i bitirirsiniz ve orada kalırsınız. peki b1 nedir? wikipedia'dan alıntılayalım

---
    iş, okul, boş zaman vb. ortamlarda sürekli karşılaşılan bildik konulardaki net, standart konuşmanın ana hatlarını anlayabilirim. güncel olaylar ya da kişisel ilgi alanıma giren konularla ilgili radyo ve televizyon programlarının çoğunun ana hatlarını yavaş ve net olduğunda anlayabilirim.
    ---

yani duolingo ne vaat ediyor: bir dili sizi en fazla b1 seviyesine (her dil kursunda farklı cefr seviyesi vardır) çıkaracağım. onu da yapıyor. paşam istiyor ki hemen c2 olsun. aman duolingo bir şeyi iki kere göstermesin. paşamın vakti çok önemlidir.

her konunun uzmanlığını yapın, şu ülkede her boku herkes bilsin.
  • başladınmı saran öğretici uygulamalardan.
  • koydukları reklamları abartmışlar. çok üzgünüm ama böyle olmaz.

her şey gibi bu da cıvıdı ve zamanın çöplüğüne yol aldı...
  • yaptığı ingilizcde dil yeterlik sınavı çoğu ülkenin top 10 okullarında kabul gören dijital dil eğitimi uygulaması.

yeterlik sınavını bazı okullar ielts yerine kabul ediyor. hem de fiyatı çok daha ucuz.
  • candy crush bile daha hızlı yüklüyor canları... eyyy duolingooo...

ve sürekli bir reklamlarda çıkan beyefendiyi ekranımdan alın lütfen.

clash of clans reklamı falan verin bari.
  • .. a1, a2 seviyesinde olanlar için ilk bölümler akıcı gelmiş olmakla birlikte ileri bölümlerde sıkılıp muhtemelen silinecek uygulamalardan!
  • şu son dört aydır corona ve karantina zamanlarımın eğlencesi olan dil öğrenme uygulaması. yalnız canlar çok büyük sıkıntı ve tabii ki fazla uzun ve çokca reklamı mevcut. neyse ki bu aralar vakitten bol bir şey yok.
  • "that woman is very pretty, but is too young for him." cümlesiyle yavaştan gıybet konularına giren, ageist, yararlı program.
hesabın var mı? giriş yap