*

şükela:  tümü | bugün
 • italya'da floransa'da bulunan dünyanın dördüncü büyük kathedrali. yapımına 1294 yılında başlanmı ve 150 yılda tamamlanmıştır. 1420 yılında inşaa edilen görkemli kubbesi 16yy.'da çökmüş ve 19y.'da aslına sadık kalınarak tekrar yapılmıştır.
 • italyanca'da katedral demektir. floransa'da bulunan katedral* piazza del duomo'da* bulunur ve mimarı arnolfo di cambio'dur. tasarımının siena ve piza'daki katedralleri gölgede bırakacak şekilde yapılması özellikle istenmiştir. içindeki bronz kapılar görülmeye değerdir ve kapıların üstünde müthiş güzellikte uçuk mavi seramikten kemer bulunur.
 • milano'daki dunyaca unlu duomo katedrali icin;
  yapım tarihi: 1386-1577, batı cephesi 1616-1813
  milano sehrindeki visconti sinyorunun hakimiyeti sırasında $ehrin "simgesel ve onemsel" ustunlugune i$aret etmesi amacıyla yapılmaya ba$lanmı$tır. yüzyıllar süren inşaat faaliyetinin nedeni, katedralin nasıl bitirileceğine ilişkin sonu gelmeyen tartışmalar nedeniyledir. dunyadaki en buyuk "gotik katedral", dunyadaki en buyuk katedraller icinde ise 3. sırada.
 • milano'dakinin en ust tarafinda som altin oldugu soylenen bir heykel vardir. her turk gibi bende "abi bunu nasil calmiyorlar?" diye sorup "birkac kere denemisler, hatta helikopterle bile" cevabini almistim.
  katedralin onundeki pandomimciler ve canli heykeller de gorulmeye degerdir.
  ayrica girisinde "no shorts" yazar. $ort ile girmek yasaktir. ceketlerini beline baglayip oyle girer insanlar.
 • italya'nin pek cok sehrinde bulunan,o sehrin en buyuk en gorkemli ve en guzel katedrali****
 • milano'da bulunani teorik olarak hala tamamlanmamistir. zira insasi; bitirildigi zaman milano'nun mali olmaktan cikip dunya mali olacagi, soylemiyle baslamistir. bu soylem hala gecerli oldugundan hala tamamlanmamis sayilmaktadir surekli tadilat durumunda olmasinin sebeplerinden biride budur. (en onemli sebebi degildir elbet)
 • tanrının evi anlamına gelen italyadaki her sehrin en buyuk katedraline verilen isim. duomo di milano dunyanın en buyuk katerdalinden birisidir ve bir gotik yapı saheseridir.
 • italya'nın pek çok şehrinin simgesi olan buluşma yeri. floransa 'daki duomo'nun önünde buluşulur, milano 'daki duomo'nun önünde buluşulur, pisa 'daki duomo'nun önündeki çimlerde buluşulur... buluşma yeridir duomo. kaybolanlar birbirlerini orada bulur gülümseyerek.
  duomo, ayrılıklar taşımayan, görkemli bir buluşma mekanıdır her şehirde.
  ayrılık kelimesinden çok uzaktır, tanrıyla ışığın, meleklerle sanatın buluşmasının eseri olarak görüldüğünden belki de...