şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öldürücü anne repliklerinden biridir bu. evden uzak bi yerdesinizdir. misal benim gibi askerde olabilirsiniz, öğrenci olabilirsiniz. ankesörlü telefondan veyahut cep telefonundan bir fırsat bulup anne babayı bir arayayım dersiniz ve telefona sarılırsınız. "canım annem"ler "yavrum bitanem"ler gibi bir dizi özlem cümlesinin ardından tam iki lafın belini kıracakken anne denilen henüz çözülememiş insan modeli böyle bir çıkışı yapar.

  "dur bak sana kimi veriyorum"

  telefona şükran yenge, necla teyze ya da fahri enişte ayarında bir isim gelir. yakın bir akraba bilemediniz bir komşunuzudur. işte o telefon konuşmaları esnasında fark edersiniz ki konuşmanızın gerekli olduğu en son kişiylen konuşmaktasınızdır. anlam veremezsiniz. her seferinde kızsanız da yapabilecek bir şey yoktur.
 • - dur bak sana kimi veriyorum
  - ya yapma anne ya işim gücüm...(demeye kalmaz ahize el değiştirmiştir bile)
  - alo..selami
  - ta kendisi olarak telefon başındayım.
  - selami naaber?tanıdın mı beni?
  - tam çıkaramadım
  - nası çıkaramazsın ipne.az mı gezdik şorda borda
  - tanıyamadım layığı ile.küfürleşecek kadar bir yakınlık tahsis edilmiş ama.ben kiminle görüşüyorum?
  - tabi lan.çok yakındık.olm götlük yapma eğer tanıdıysan.yeme beni şindi.yaparsın bilirim piç seni.
  - ya ne piçi ne diyosun lan düzgün konuş
  - bak bak.aynı asabiyet,aynı feveran selami.hiç değişmemişsin.bak ipucu veriyom.bizim mahalle'de kız kaçıran'lar falan,hatırlamadın mı lan sıpa?

  işte bu noktada selami ahizenin öteki tarafındaki dost şahsın gelmişi ve geçmişi ile alakalı bilimum küfürü sallayarak telefonu konuşmasını nihayetlendirir.bu sebeptendir ki "dur bak sana kimi veriyorum" telefon ibaresi,bünyeye verdiği denyo asabiyet ve negatif elektrik sebebiyeti ile nice dostlukların ocağına incir ağacı dikmiş,nicelerinin kül olup yok olmasına sebep olmuştur.
 • - dur bak sana kim'i veriyorum !
  - ...
  - moshi moshi ?
 • anneden alakasiz bir zamanda gelen asiri mutlu telefon gorusmesinin dikkat cekici cumlesidir. genelde aile meclisinde hatirlandiginiz andir bu an. bir aile yemeginde, akraba ziyaretinde aranmissinizdir, o telefon simdi tum masayi turlayacaktir. * insan yine de sevildigini hisseder boyle anlarda, biraz buruk da olsa.

  (ps: anla akla gelen cumle: those are the times of the ringing phone when you say nobody loves me)
 • - dur bak sana *kimi veriyorum * * *
 • bir de bu repliğin ardından ahizeyi çoluk çocuğun eline tutuşturanlar vardır ki, sormayın gitsin! herkesin çocuk sevdiği gibi bir önyargıya boğazlarına dek batmış olmaları bir yana, çoğu veledin telefon denen teknolojiyi anlamlı bir diyalog sürdürebilecek kadar iyi kullanamadığının da hiç mi hiç farkında değildirler. zaten çocuk denen ego balonu dünyayı kendince her gün yeniden adlandırdığı için, yanıbaşındayken bile tanıdık olmayan bir numuneyle iletişim kurmak yeterince zorken, telefonda konuşurken bir de bağlamdan bağımsız "agu", "eüü" gibi ses bilmecelerini çözmek zorunda bırakır insanı bu çocuk düşkünleri.
 • -dur bak sana kimi veriyorum.. bak komsu kizi filiz.. hadi odaya gidin sevisin biraz.
 • - dur bak sana kimi veriyorum! al eline...
  - aaa tanidim, damarli bu.
  - oh$.
  - bir de sutlu.
 • sonrasında telefonda karşınıza çıkan can yücel ise, * sizin için büyük anılardan birine yol açabilecek soru cümlesi... gerçi insanın dili dolanır, bir anda ne diyeceğini bilemez ama olsun...
  edit: ne adamlar sevdik artık yoktular.