• cicek izgara disinda sutlu kadayif ureten ender mekanlardan bir tatlici.

vitrinlerinde sergiledikleri tatlilar hic oyle istanbul tatlici vitrinleri gibi alimli degildir, oldukca sade durur. ne zamanki iceri girer "4 gullac, 2 sutlu kadayiif" dersiniz, o zaman gullacin fistigi, kirazi; kadayifin cevizi, sutu meydana cikar, pakete konmus tatlilarin ustune eklenir. ozellikle muhallebileri nefistir. ne altiparmak ne de cekirge subelerinde onlerinde arabayla durmak pek mumkun olmadigindan ulasim icin baska yontemlerin kullanilmasi onerilir.

edit: çekirge'deki yerlerini bir sokak ileride, kendi yaptırdıkları, tarihi olacağı afişle duyurulan başka bir binaya taşıyorlar. bekleyip göreceğiz ve kış geri döndüğünde sütlü kadayıflarını az şerbet koydurup afiyetle yiyeceğiz.
  • çekirge'de bulunan, tatlıları az şekerli, hafif ve lezzetli bir muhallebici.

son yıllarda istanbul'da tatlılar şeker bombasına dönüşmüşken, bursa'da hâlâ az şekerli hafif tatlı geleneğinin korunuyor olması güzel. edebiyat kıraathanesi'ndeki hafız mustafa muhallebilerini düşününce...

yeni spesiyalleri incirli muhallebi de beğenildi.
  • bursanin cekirge ve altiparmak semtinde subeleri olan meshur tatlici
    (bkz: tavuk gogsu)
  • bursa'da çekirge (armutlu) meydanı'na yolu düşenlerin kahvaltılık poğaça vb. aldığı yer. bu sabah, ramazan günü olması nedeniyle kapalıydılar. bu ayrımcı tutumlarından ötürü artık müşterileri değilim.
  • bisikletinizi görebileceğiniz bir şekilde bahçesine koydurmayan müessese.
  • bursa'da tavukgöğsü yiyebileceğiniz daha güzel bir yer yoktur. çocukken okuldan çıkıp eve dönerken çekirge şubelerinden eve tavukgöğsü alıp giderdim. o zaman da bayıla bayıla yerdim hala da öyle. kendisini bozmayıp geliştiren nadir işletmelerden.
  • severek tatlılarını tükettiğimiz bir tatlıcıydı. eve giderken aldığımız keşkül küflü çıkana kadar.

eve geldik paketi açtık keşkül küflenmiş, aradım telefonla bilgi vereyim diye kesinlikle kabul etmiyorlar öyle bir şey olamaz diyorlar. üşenmedim 8 km geri götürdüm (carrefour karşısı), allah allah nasıl olur diyor adam hala kabul edemiyor.

sonuç olarak bir özür bile dilemediler, ücret iadesi alıp çıktım.
  • krem karamel'in içine şeker koymayı unutan, üstüne üstlük karamel kısmını da net acı yapan mekan. adisyonda krem karamel yerine "kırem kırem" yazılmış olması da ilginçti.
    bi daha gidersem iki olsun.
  • bursa nin demirbas tatlicilarindan. ayni zamanda da, yine bursa da olmak suretiyle, en iyi dondurma yiyebileceginiz mekanlardan birisidir.
  • bursada, izmir yolu uzerinde ( carrefourun karsisinda ) bir subesi daha acilacak olan muhallebici.
hesabın var mı? giriş yap