şükela:  tümü | bugün
  • adres tarif ederken kullanılabilecek biri: şurda duran emminin yanından döndünmüydü...
  • gömüldüğü gün mezarı başında klarnet çalınmasını vasiyet etmiştir.
    bir çorlulu savaş hayranıdır muhtemelen.
  • kemaliye (bkz: eğin ) yöresine ait hoş bir türkü. oynak bişey. yolumuz düşse oralara da yine dinlesek tadında. .
  • aslan akbeye göre ömrünü mertliğe adamış, hayatı boyunca doğrudan ve doğru bildiğinden sapmamış, yardım isteyenlere yüz çevirmemek için canını, malını ortaya koymuş, her mücadeleden onurlu çıkmayı başarıp hem dostlarından hem düşmanlarından saygı görmüş, hastalara şifa, mahpuslara reha, borçlulara eda, mazluma çare, zalime bela olmuş, alemin babası, hepimizin emmisidir.
  • gece gece aklıma gelen polat alemdar'ın çakma emmisi..
  • tarihteki ilk duran adam. topragi bol olsun.
  • "dur hele yeğenim, konuşalım. ben hayatta kimseyi satmadım. sakın ola ki bana pis bir gammaz gözüyle bakma. gerçi aslan bey beni bilir, çok şükür geçmişimizde böyle kara lekeler yoktur. biliyorum, o halde bu ne hal diyeceksin, ben neden buradayım ? emmi neden bu işe 'he' dedi ? dedim, çünkü alem namertle doldu, başka türlü başa çıkmanın mümkünü kalmadı. sana sözüm şu ki, hani gün olur devran döner, biz burada oluruz ya da olmayız, adamın aslını, kahpesinden ayır. kahpelik edene dilediğini yap ama düşman dahi olsa, mert birine rastladın mı onu satma yeğenim. icap ederse, cezasını ellerinle kes ama satma ! lafım bu kadar, haydi gidelim."

https://youtu.be/slzjcy81nvg?t=49m39s
  • dizideki* tam ismi için.

(bkz: duran şatıroğlu)

ayrıca yine diziye göre kendisi 1940 da doğup 2003 de ölmüştür, yani öldüğünde 63 yaşındaydı.
  • "şimdi beni dinleyin, olur da başımıza bir şey gelirse, kahpelik dahi olsa kahpelikle mukabele edilmeye. mazluma namlu doğrultulmaya. n'apılacaksa mertçe yapıla. namımız da kanımız da yerde kalmaya. unutmayın, en büyük kabadayılık beyefendiliktir..."