şükela:  tümü | bugün
  • baccanoyu yapan ekibin yeni animesi. süper bir kurgu etrafında üç lise öğrencisi ve çevresinin, ikebukuro denen tokyo semtinde birbirlerinden kopuk gibi gözüken ama içiçe geçmiş ve doğaüstü olaylarla süslenmiş hikayesini anatmaktadır.
  • çok acayip anime, çok farklı. 3 büyüklerin(bleach, naruto, one piece) özet ve fillerlarından yorulduysanız izleyin derim.
  • kurgusu ile ön pana çıkan bir seri, ne ile karşılaşacağımı bildiğimden daha bir dikkatli izledim, başta konuyu tam anlamıyorsunuz, zaten konu ortaya çıkmıyor, şehri ve karakterleri tanıyorsunuz, konu ortaya çıktığı zaman merak edip neyin nasıl olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz.
    günümüz japonyasındaki serseri grupları, gizli gruplar, gizemli olaylar ve bu olaylar arasındaki iki erkek bir kız 3 arkadaşın hikayesi anlatılıyor, gizemi ve kurgusunun sizi merakta bırakması en çok beğendiğim yönü oldu, eğer klasik yapımlardan sıkıldıysanız izlemenizi öneririm.
  • theate brook' un "uragiri no yuuyake"' sini severdim de bu animenin ilk açılış parçası olduğunu bilmezdim. animeye başlamamla bu parçayı duymam seriyi daha sempatik kıldı gözümde. ikinci açılış parçası rookiez is punk'd' ın "complication"' ı ve on /off' un kapanış parçası da güzelmiş. bunun dışında serinin ilk bölümleri aslında konusuna ve kurgusuna da bağlı olarak hem yavaş ilerliyor hem de pek mana ifade etmiyor bağlantıları tahmin etse de izleyen. karakterlerin sunumunun akabinde bir şekilde sürükleyici hale geliyor. bölüm içi ve genel kurgu güzel zaten seriyi güzel yapan iki ana nokta var o da karakterleri ve kurgusu bana kalırsa. bir de inişli çıkışlı temposu 24 bölümün.

hani değindiği temalar ve noktalar belli zaten ama kurgu ve akış içinde şehrin büyüklüğü, sürekli hareket halinde olması, aslında görünür de hiçbirşeyin değişmediği, tüm akış içinde insanın bunların içinde olduğunu düşünürken aslında olmadığı ve tam tersini 24 bölüm içinde güzel işliyor.

serinin güzelliklerinden biri olan karakterler içerisinde üçlü dahilinde anri' yi ve gelişimini anlasam da gıcık olmaktan alıkoyamıyorum kendimi. mikado da benzer şekilde gerçekçiliği ve buna bağlı yan öğeleri nedeniyle sanırım en az sevdiğim karakter. shizuo bir tanedir. izaya ise favorimdir, hastasıyım ama bir kişi var ki yeri ayrıdır; celty adamımsın!!!
  • ilk iki bölümde ilgi çekmeyi başaran bir anime. izledikçe her adamın ağzından aynı hikayeyi mi duyacağız lan diye sıkılmaya başladığım anda öyle bir twist yedim ki aklım durdu. vay anasını ya.

--- spoiler ---

11. bölümde ilk dollars sitesindeki messageboard'u gördüğümde "aynı 4chanin imageboard şeysi la" diye düşünürkene, meydandaki herkesin aslında dollars olduğunu görmek "oha anonlar!" dedirtti. heyecanlandım.

--- spoiler ---
  • maalesef ki 11. bölümden sonra bi bok olmadı. sonuç olarak her animede olduğu gibi çift hayatlı liselilerin şehrin, altyapının ağzına sıçmasını (bleach, neon genesis evangelion gibi) ve eline satranç taşı alanın çok zeki taklidi (code geass, vampire knight gibi) yapmasını izledik. tabi bunda izaya karakteri, satranca dama, shogi falan karıştırıp iyicene sıçıyor.

ulan yine de hakkını yemiyeceğim, -26 bölümlük ezik animeler içinde en beğendiğim oldu. 11. bölümün heyecanı yeter.

--- spoiler ---

yotsuba muhabbeti de açtılar.

--- spoiler ---
  • kıyaslamak ne kadar doğru bilmiyorum ancak yine de baccano!'dan daha iyi olduğunu düşünüyorum. bu sefer konuyu daha derli toplu tutmayı başarıp daha sürükleyici bir anime çıkarmışlar ortaya. yine farklı olarak bu sefer 25 bölüm var. tabii sonu tatmin etmiyor ve havada bir sürü şey kalıyor ancak bunu 2. sezona saklamış olmaları sürpriz olmaz. 2. sezonun akıbeti ise belli değil, alakalı olarak aniplex'ten "eğer izleyicilerden yeterli talep gelirse çekilir" şeklinde bir açıklama geldiği söyleniyor. zamanında bir petition da başlatılmış: http://www.thepetitionsite.com/…/durarara-season-2/

neticede izlenesi ve güzel bir anime.

unutmadan: (bkz: uragiri no yuuyake)
  • izlemek için defalarca başlasam da 3-4 bölüm sonra sıkıldığım, bir türlü alışamadığım anime.

çizimi mi farklı geldi, karakterler mi hoşuma gitmedi bilmiyorum ama o kadar tavsiye üzerine heyecanla izlemeye oturmuştum. büyük hayal kırıklığına uğradım.
    bir de kardeşime türlü artistlik yaptım öyle süpermiş, böyle iyiymiş diye. bir anime olarak "ben" daha etkileyiciyim abla dedi de bir şey diyemedim.
  • anime çizimlerini birçok animeye nazaran daha güzel bulduğum seridir.

konunun başlarda sıkıcı olması doğal, çünkü serinin bütününe baktığınız zaman karmaşık ve çok yoğun olduğunu fark edersiniz.
    konunun bütünlüğünün sağlanması, ilişkilerin anlatılması, olayların filizlenmesini daha iyi yansıtmak için ister istemez ilk birkaç bölüm durgun geçecektir. 8. bölümün sonrasında ise konular dallanır budaklanır.

seri bittikten sonra kişisel olarak bir boşluğa düşmüştüm. izleyecek bir şey bulamamaktan ziyade, böyle güzel bir animenin bitmesini istemediğimden olsa gerek uzun süre etkisinde kalmıştım. serideki kişilerin birbirleriyle olan ilişkileri güzel anlatılmıştı açıkçası. bu animeden sonra, keşke böyle bir lise hayatım olsa diye içimden geçirmedim değil.

sonuç olarak, izlemesi sıkmayan, boş zamanlarınızda takip edebileceğiniz güzel bir seridir. slice of life olarak görünse de özünde gayet fantastiktir. ilk birkaç bölüm haricinde çok da sıkılacağınızı sanmıyorum.
  • sadece ama sadece shizuo için izlediğim anime.
    konusu değişik gelmedi.sürükleyici gelmedi.ya da çok fazla ilginç anime izledim artık pek de etkilemiyor.çizimler ve renkler de öyle aman aman değil.
    ama anlatılış şekline laf söyleyemem.hemen hemen çok az gördüğüm bi teknik ile anlatmışlardı ki 1-2 bölüm değil tüm anime için kullanmışlar.tebrik ediyorum kendilerini.yap-boz tadında olayları birleştirmeniz gerekiyor.belki biraz da pembe dizi tadında.
    anime içerisinde çok fazla diğer animelere vs göndermeler geçse de benim dikkatimi çeken bl kısmıydı.zannımca shizuo yu sevimli göstermek için yapmışlar ama o haşin ve neşin haliyle yeterince gönlümde yer etti.bu muhabbetlere girmelerine gerek yoktu.
    not:bl animeleri ve mangaları sevmeme rağmen böyle diyorum.eğer ileriye doğru shizuo ile izaya nın yaoi veya shounen-ai sini yaparlarsa kusarım.