şükela:  tümü | bugün soru sor
 • finans terimi; bir ki$i ya da kurumun alacak/vereceklerinin vade yapisi kullanilarak hesaplanan süre. hesaplamada alinan 2 degisken vade ve vade bitimine kadar olan sürelerin agirligidir. aylik faiz getirmeyen ödemeler icin bu hesap vadeye denk gelir. örnek olarak hazine bonolarinin duration'ini vadesine e$ittir. lakin tahvil ve faizli borclarin vadesi ile duration'i farklidir.

  bu baglamda alacakli/proje yatirimcisi icün minimum duration tercih nedeni iken, borclu icin tam tersi söz konusudur.

  (bkz: duration gap)
 • ing. süre, müddet.
 • bir nakit akımı serisindeki her akımın ne kadar ileride olduğunu gösteren zamanların , akımların "bugünkü değerleri" ile ağırlıklandırılmış ortalaması.
  örneğin nakit akımları birer ay ara ile c1, c2 ve c3 ise, aylık faiz oranı da i ise, bu akımın durasyonu ay cinsinden:
  {1*[c1/(1+i)] + 2*[c2/(1+i)^2] + 3*[c3/(1+i)^3]} / {[c1/(1+i)] + [c2/(1+i)^2] + [c3/(1+i)^3]}
  olarak hesaplanır. yani ay ifade eden 1, 2 ve 3ün, o zamanlarda girecek paraların bugünkü değerleri ile ağırlıklandırılmış ortalamaları alınıyor
 • durasyon bir yatırımın geri ödeme sonuna kadar geçirdiği ortalama zamanmış. yani düşünün bir tahviliniz var 100 tl nominal değerli 4 yıl boyunca %10’dan 10’ar tl faiz verecek. eğer faizler sonradan % 9 ‘a inerse siz bu tahvili elinizde yaklaşık 3,5 yıl tutarsanız paranızı kurtarırsınız (başabaş gibi) zira faizler indiği için değeri artar. işte bu tahvilin durasyonu 3,5 yıldır.

  durasyon faiz oranı riskinde karşımıza çıkıyor. durasyon bu şekilde tüm faizden etkilenen aktif ve pasif unsurları için vadesine göre hesaplanır. durasyon bir zaman birimidir ve ürünün fiyatına bağlıdır. nasıl vadelerin uyumu önemliyse aktif ve pasifler açısından durasyonun uyumu önemlidir.

  birde değişkenlik diye bir şey var değişkenlik= durasyon/ 1+ faiz oranı. bu faizlerdeki yüzde bir değişmede bankanın karının ne kadar etkileneceğini gösteriyor

  ilk sonucumuz faizsiz bir menkul değerin durasyonun daha yüksek olacağıdır zira kendisini ancak vade sonunda kurtarır. (enflasyon yok varsayımında) başabaş noktası gibi düşünün.
  sonuç olarak
  1- durasyon faizle(portföyün veya kredinin fiyatı) ile doğrudan ilişkilidir. uzun durasyon varlığın faiz oranındaki değişmeden varlığın değerinin çok daha çok etkilenmesi anlamına gelir. bu aktif ve pasif için geçerlidir.
  2- aktif ve pasif için iç verim yöntemiyle ayrı ayrı durasyon hesaplanır. amaç durasyonlar arasındaki farkın min. olmasıdır. bu faiz riskinin az olduğu anlamına gelir.
  3- bankalar faiz oranlarında beklediği değişmelere göre durasyon açığını ya da fazlasını yönetmek isteyebilir. böylece karını arttırmaya çalışır. ama yanlış tahmin ederse kaybeder
 • dollar duration metodu, faiz eğrisinde (yield curve) paralel bir kayma olması durumunda sahip olduğunuz bono alacak ya da borcunun fiyatının yaklaşık ne kadar değişeceğini gösterir. bu anlamda bir risk yönetim enstrumanıdır. ancak faiz eğrisindeki kayma yüksek miktardaysa dollar duration metodunun öngördüğü fiyat değişimi ile gerçekte oluşan fiyat değişimi çok farklı olacaktır. bu fark ise faiz-fiyat grafiğinin convex olmasından kaynaklanır. teknik anlatmak gerekirse, faiz-fiyat grafiği azalarak azalan bir eğime sahiptir. yani faiz arttıkça bononun fiyatı azalarak azalır. tersi durumda da yani faiz düşerken de bononun fiyatı artarak artar. duration dediğimiz ölçü bu grafiğin birinci dereceden türevidir. haliyle, faizlerin azaldığı bir durumda başlangıç noktasında aldığımız türev, bitiş noktasında aldığımız türevden daha küçüktür. yani duration metodu faizlerin azaldığı durumda bononun fiyatında meydana gelecek artışı underestimate etmiştir. işte bu nakıslığından dolayı, duration metoduna, faiz-fiyat grafiğinin ikinci türevi alınarak convexity ayarı yapılır ve faizlerdeki büyük değişimlerde meydana gelecek fiyat hareketlerini tahmin edebilme yetisi kazandırılır. bu yöntem duration-convexity olarak bilinir. ancak buraya kadar anlattığımız şekliyle duration-convexity model hala çok büyük bir handicapa sahiptir. faiz eğrisinin paralel kaymaması durumlarında bu modelin tahmin ettiği fiyat değişikliği ile gerçekte meydana gelen fiyat değişikliği çok alakasız olacaktır. böyle bir durumda bilançonuzun asset-liability dengesi haliyle equity value öngörmediğiniz biçimde değişebilecektir. işte bu sebeple, faizlerin paralel kaymadığı durumlarda da bononun fiyatının ne kadar değişeceğini tahmin etmemize olanak tanıyacak bir modele ihtiyaç duyuyoruz. bu model de key rate duration olarak biliniyor. özetle, herhangi bir tarihteki nakit akımının bugünkü faizlerle bugüne indirgenmiş halini alıyoruz (a), bugüne olan uzaklığını gösteren zamanı yıl cinsinden hesaplıyor ve karesini alıyoruz (b). sonra o tarihte mevcut faiz eğrisinin gösterdiği faizle, yeni faiz senaryomuzun o tarihte gösterdiği faiz arasındaki farkı alıyoruz (c). axbxc yi tüm nakit akımları için hesaplayıp topluyoruz. bu sayede faiz eğrisi nasıl değişirse değişsin bonomuzun fiyatındaki değişimi daha az hata ile tahmin edebiliyoruz. bu işin bir de convexity adjustmenti var da anlatması uzun. durationda yaptığımız gibi onu da adjust etmemiz lazım. bi deneyin bakalım.
 • tahvil ve bono içeren yatırım fonlarında, ilgili üründeki enstrümanların vade ortalamalarını gösterir.

  eğer fon yöneticisi piyasadaki diğer benzer fonlardan daha iyi bir getiri sağlamak istiyorsa piyasa durasyonu(rakip fonların ortalama durasyonu) üzerinden farklı durasyon noktalarını seçerek kısa vadeli veya uzun vadeli borçlanma araçları ile trading yapabilir.
 • durasyon faiz riski yönetiminde önemli bir araç, ancak tek araç değil diğer araçları izah eden teknik bir çalışma ise aşağıdaki verilmiş,

  https://thefutureofbanking.wordpress.com/…itasyonu/