şükela:  tümü | bugün
  • şehir hayatında ne işe yarayabileceği bilinmeyen dürbünün, röntgenlemek ile ilişkilendirilmesi kuvvetle muhtemel olduğundan kullanma kılavuzuna bakmakta fayda var. belki kedinizi kurutmaya kalkmayın falan şeklinde açıklama vardır.

not: ukte.
  • bugün bir tanıdığım aracılığı ile gerçekleştirdiğim eylemdir. daha evvel de birkaç kez elime almıştım fakat bugün kullandığım alet cidden baya kaliteli olduğu için bende inanılmaz bir keyif bıraktı, yakın zamanda almayı düşünüyorum.

mükemmel bir şey bu dürbün. kalitesine bağlı olarak 2-3 km ötedeki bir nesneyi, objeyi, coğrafi alanı ya da insanları, martıları, tekneyi vesaire gözünüzün dibine getiriyor, hem de ayna gibi. seyir zevki çok yüksek, izlemeye doyamıyorsunuz, öyle söyleyeyim. arkadaş çantasından çıkarıp verdi bugün, coğrafi konumumuz da uygundu, mübalağa etmeden söylüyorum ki bir saat boyunca etrafı seyredip durduk. bi o alıp baktı, bir ben alıp baktım. gerçekten çok güzel bir şey, etrafı seyrederken ve uzaktaki nesneleri dibindeymiş gibi görürken acayip keyif alıyorsunuz.

aşırı pahalı olan tam profesyonel cihazları almamak lazım, benim gibi amatör takılıyorsanız 150-200 liralık cihazlar da işinizi rahatlıkla görür. bin lira vermenin anlamı yok yani.

ayrıca bugünkü tecrübemden sonra harp anlarında nasıl bir öneme sahip olduğunu da anladım bu cihazın. gerçekten olmazsa olmaz bir kolaylık sağlıyor kullanan insana, pratikliği ve sağladığı yararı çok iyi.

ekleme: kodak marka 8'e 40 oranı olan 166 liralık bir dürbün aldım. memnun muyum? çok tatmin etmedi fakat işimi görüyor. tatmin etmeyen tarafı şu: dürbünün sol gözünde netlik sıkıntısı var, sol göz sağ göze göre daha puslu gösteriyor. garantisi olan bi ürün aslında iade etsem bi ayar çekebilirler ama uğraşmak istemiyorum bunun için.
    diğer bi husus, dürbün genel anlamda çok net bi görüntü sunmuyor. yani görüntüyü bozacak kadar kusuru yok fakat arkadaşımın dürbünü gibi "vay be şu görüntüye bak" diyemedim ne yazık ki. görüntü kalitesi öyle hd seviyede değil yani.
    yakınlaştırma açısından da eh işte. bi tık daha yakın olabilirdi baktığım yerler.

önemli tavsiyemdir: dürbün alacaksanız, paranızı hemen harcamayıp en azından 250-300 liralık bi bütçe ayırarak kaliteli bi ürün alın derim. çünkü alacağınız ürün ömürlük olacak arkadaşlar, öyle cep telefonu/bilgisayar gibi zamanı geçip eskiyen bir cihaz değil bu. ne kadar kaliteli alırsanız o kadar mutlu eder sizi ömür boyu. muhtemelen ben bu aldığım dürbünü ilerde kenara atıp daha iyi bir şey bakacağım kendime. mesela bu ürünü aldıktan birkaç gün sonra 10x50 oranına sahip %40 indirimde olan 150 liraya başka bi ürün görmüştüm. onu almadığım için çok pişman oldum.

8-10-12 gibi rakamlar dürbünün yakınlaştırma oranını belirtiyor. 40-50-60 gibi oranlar da dürbünün ön merceğinin büyüklüğünü ifade ediyor. ön mercek ne kadar büyük olursa gün ışığını o kadar iyi kavrayıp size daha net görüntü sunuyor. o yüzden tavsiyem, 10x50 ya da 12x50 gibi bi orana sahip dürbün alın. yalnız yakınlaştırma oranı 12'den fazla olan bi dürbünü de tercih etmeyin derim, çünkü fazla zum yapacağı için en ufak el titremesinde dürbünü sabit tutamazsınız ve bu sefer hiç kullanamazsınız. tripot lazım olur bunun için. 10'a 50 iyidir diye düşünüyorum.

sormak istediğiniz bir şey olursa mesajımı yakın.