şükela:  tümü | bugün soru sor
  • karadağ' da bulunan milli parklardan bir tanesidir. zabljak şehri içindedir, crno gölünü çevreler ve durmitor dağı'nı içine alan enfes bir manzarası vardır. zabljak şehir merkezinden yaklaşık 3 km uzaklıktadır.

    gölün çevresinde milli park patikasında turlamak-yolunuzu kaybetmezseniz- yaklaşık üç saat sürüyor. bir anda karşınıza çıkan şelaleler yürüyüş rotasını kesiyor. bu sebeple insanlar, göl çevresinde bir kerede tam tur atmıyorlar. ilk ve aynı zamanda en büyük şelaleye ulaşıp geri dönüyorlar ve sonra tersten yeniden şelalere ulaşıp aynı yolu geri dönüyorlar. biz ise sadece bir tane şelale olduğunu sanarak ilk şelaleyi geçmiş bulunduk sonradan fark ettik ki yedi sekiz tane daha şelale varmış. tabi en büyük şelaleyi geçmiş olduğumuzu sanarak geri dönmeye kıyamadık. bunu okuyan okuyucunun yaptığımızı yapmasını tavsiye etmiyorum. birincisi gerçekten yukardan gelen suyun debisi fazla yüksek bu yüzden tehlikeli, ikincisi, su, dağdan gelen su olduğu için mayıs ayı olmasına rağmen aşırı soğuktu. ayaklarım o kadar dondu ki taşların sivriliği hiç hissedemedim.

    bilgilendirme panolarında çok fazla endemik bitki ve hayvanın parkta yaşadığından bahsediyor. biz de türkiye' de hiç duymadığımız türden kuş sesleri duyduk orada.

    manzara noktalarının her birine ahşap banklar koymuşlar. karanlık bastıracağı için, ve bir kere yolu kaybettiğimiz için uzun uzun oturamadık ama siz giderseniz doyasıya oturacağınız süreyi ayırın kendinize. ah o bankların bazıları dağa bakıyor, bazıları göle bakıyor. ohh anlatması bile nasıl keyiflendirdi!