şükela:  tümü | bugün
 • kıymetini ölmeden önce anladığım, okudukça bağımlılık yaratan yazardır. eskilerin mütebahhir dediği sıfata cuk oturan adamdır. sahici bir entelektüeldir. posta gazetesinde yazmadığından mütevellit fazlaca tanınmaz. yayınlanmış 3 adet kitabı vardır, bayburtludur. marmara üniversitesi fizik bölümünde doçenttir, felsefe, tarih, siyaset üzerinde yoğunlaşmıştır. yeniçağ gazetesinde yazmaktadır.

  aksakal hocamız 23 ekim 2010 itibariyle uça barmıştır. mekanı cennet olsun.
 • internet ortaminda kendisini ironi ile elestiren gencleri minicik tehditlerle savusturmaya calistigi vakidir.
 • bilgisine, entelektüel seviseyesine, kültürüne vs. laf edilemeyecek-edemeyeceğim insandır. fakat bu konulardaki duyarlılığını öğrencilerine karşı gösteremiyor oluşunu anlayamıyorum. neden her derste öğrenciler aşağılanıyor anlayamıyorum. kendisinin her dersine giden, 3 saatlik dersi 5 saat yapmasına ses çıkarmayan, onu pür dikkat dinleyen öğrencilerine neden empatiyle yaklaşamıyor anlayamıyorum. keşke öğrencilerine biraz daha saygılı olabilse ve onları anlamaya çalışsa... bari "sadece diploma için gelen" öğrencilerini "sadece diploma için gelmeyen öğrencilerinden" ayırabilse...sınav saatinde olan "iletişimsizlikten" ötürü zaten yapılmış bir sınavı iptal etmeden önce keşke biraz düşünebilse...kendisinden tek istediğim biraz empati.

  edit: öldüğünü duyduğumda en çok üzüldüğüm insanlardan biri oldu. her nekadar o zaman kendisine kızgın olsam da şimdi çok anlamsız geldi üstte yazdıklarım. entelektüellik bakımından türkiye'ye 1-2 beden büyük gelen insanlardandı, o nedenle de anlaşılamadığını düşünüyorum. bugün okulda* odasının kapısından geçerken çok üzgündüm. üzerinde çalıştığı ve tamamlamayı düşündüğü bir kitabı vardı, umarım birileri tamamlar ve yayınlanır. allah rehmet eylesin. hiç bi zaman unutamayacağım insanlardan olacak.
 • 1948 yılında bayburt'ta dünyaya gelen durmuş hocaoğlu 1974 yılında istanbul teknik üniversitesi'nden elektrik mühendisi olarak mezun oldu.

  1982 yılında mühendislik mesleğini terketti ve marmara üniversitesi atatürk eğitim fakültesi fizik bölümü'ne öğretim görevlisi olarak girdi. o tarihten sonra felsefe'de master ve doktora yaptı, fizik'te ise master yaptı, doktorasını tez aşamasında bıraktı.

  1983 yılında istanbul üniversitesi'nde başladığı felsefe kariyerinde önce 1986'da "descartes'ın fizik anlayışı" isimli tezi ile yüksek lisansını, 1994'te "türk-islâm düşünce tarihinde ve modern fizik'de kozmos" isimli tezi ile doktorasını ve 1986'da ise marmara üniversitesi'nde "tekil lineer sistemler için geliştirilen bir transformasyonun yorumu üzerine" isimli tezi ile fizik yüksek lisansını tamamladı.

  hâlen marmara üniversitesi fen-edebiyat fakültesi fizik bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapan ve mültidisipliner bir akademik çalışma kariyeri bulunan hocaoğlu'nun çalışma alanları fizik felsefesi, bilim felsefesi, tarih ve siyaset felsefesi olup, muhtelif dergilerde elektrik mühendisliği ve fizik gibi teknik konular yanında bilim ve fizik felsefesi, tarih felsefesi, siyaset felsefesi, din ve laiklik v.b. konularda makaleler kaleme almış; ayrıca, muhtelif akademik toplantılara tebliğler sunmuş ve tebliğ kritikçikliği yapmış, birçok gazete ve dergide sürekli yazarlık yapmıştır. yayınlanmış üç kitabı bulunmaktadır.

  şu sıralar "fizik ve matematik felsefesine giriş" konusu üzerine bir kitap hazırlığı içerisindeymiş.

  kaynak: http://www.durmushocaoglu.com/
 • allah hocaya rahmet, yakınlarına sabir ihsan eylesin. mekanın cennet olsun hocam.

  http://www.haberiniz.com/…=view&id=19863&itemid=123

  (bkz: inna lillah ve inna ileyhi raciun)
 • ardından kaleme alınmış bir yazı;

  http://www.haberiniz.com/…=view&id=19874&itemid=123
 • felsefe ile irtibat yönünden en tembel hareket olan türk milliyetçiliği ideolojisinin ender rastlanan ve "çalışan beyin"lerinden biri. 23 ekim 2010'da beyni çalışmayı durdurmuştur. allah rahmet eylesin.

  "2023 senesinde türkiye diye bir ülke mevcut olmayabilir" başlıklı mülakatında, kürt meselesiyle ilgili çelişkili ifadeler kullanmakla birlikte, memleket meseleleri üzerine sıkı tespitleri vardır. önyargılardan arınıp okunmalıdır.
 • bilimin içindeki felsefenin güzelliklerini görmemi sağladığı dünyaya ender gelen insanlardan biri...
  allah rahmet eylesin...
 • bugünleri görseydi yaşamak o'na zindan olurdu, bayrağını taşımaya korkuyoruz be hocam..3 saatlik uykuyla onlarca makale yazmaya, çay tost sigara üçlüsüyle 5 saat konuşmaya, öğrencileri özel sohbetlerle irşad etmeye katlanabilecek miyiz sizin gibi acaba ?
 • marmara üniversitesi'nin kıç kadar olan göztepe kampüsünde yapılan sözde bahar şenliklerine isyan eder 'burayı çingene panayırına çevirdiler' derdi hep rahmetli. hiç bir dersinde öğrencisini formüle, tanıma boğmaz; anlattığı şey neyse mantığını kavratana kadar konuşurdu.

hesabın var mı? giriş yap