şükela:  tümü | bugün
 • baskent tiran'a yarım saat mesafede, adriyatik kiyisinda guzel bir kasaba. denizi superdir.
 • mother teresa havaalanindan tiran'a dogru toprak yoldan gitmeye calisirken karsiniza 2 tabela cikar. birisi "tirana 30 km" yazarken digeri "durres 20 km" yazar. iste durres, arnavutlarin haftasonlari cimmek icin kactiklari bir sahil kasabasidir. bakimsiz sahiliyle bizim kilyos'un eski haline benzer. sehirlerini ve hayatlarini son hizla amerikalilara benzetmeye calisan arnavutlarin yakinda durres'de yunus havuzlari acip icinde minik flipper'lar beslemeleri isten bile degildir. ancak amerikalilarin koyun psikolojisini haiz flipper'lari sahiplerinin her sozunu dinlerken, dik kafaliliklari ve asabiyetleri ile bilinen arnavutlarin yetistirecekleri yunuslar, elleri cepte yuzeceklerdir kanimca
 • (bkz: vlora)
 • o cok guzel oldugu iddia edilen sahillerinin hemen arkasinda oldukca buyuk bir bataklik bulunmaktadir. bu bataklik dunyanin en kabalik sivrisinek kabilesine ev sahipligi yapmakta ve gun batimindan sonra orada kalmanizi imkansiz kilmaktadir. tiran'dan ulasimi oldukca kolay olmakla beraber geldigim ilk 10 dakika icerisinde onume cikan 2 yilan bana burada baya isimiz var dedirtmistir. cok sukur kendisine yalnizca 1 gece katlandim.
 • bitirilen dağ tünelleri ve otobandan sonra kosova ve makedonyanın adriyatiğe açılan liman şehri haline gelmiştir
 • denize sıfır 12 katlı apartmanlarıyla tipik istanbul sayfiyesi görünümünde şehir
 • iki kez gittiğim, arnavutluğun antalyası modunda sakin bir şehir, insanları cana yakındır, en meşhur diskosu "hot point" dir. tirana fazla uzak olmaması sebebiyle, tiran durres arasındaki trafik oldukça yoğundur.
 • saçma sapan, gereksiz, arnavutların deniz kenarı diye vlora ve serenda tarafına gidemediklerinde son alternatif olarak düşündükleri şehircik.
 • tiran'ın kalabalığından ve güvensizlik hissinden kaçmak ve bir nebze olsun nefes almak için gidildiğinde, otoparkta yabancı plakalı bir araç gördüğünde üzerine saldıran birtakım insanlar barındıran şehir. çok zararlı değiller gerçi, yoldan aldığımız incirlerin olduğu torbayı elimizden kaptıktan sonra hemen uzaklaştılar. bu ve bunun gibi durumlar göz ardı edildiğinde ardı ardına dizilmiş italyan restaurantlarında muhteşem adriyatik manzarası eşliğinde epey ucuza yemek yenebilir.
 • savaşlardan kafasını kaldıramamış arnavutluğun ne kadar geri kaldığının göstergesidir bu şehir, zira durres "arnavutluğun antalya'sı" olarak tanımlanmakta. denize sıfır ve beton olmasının dışında bir özelliği olmayan otelleriyle bezeli plajı, bir karayolu ile arka bölgeden ayrılır. rivayet odur ki, bu yolun arka tarafında hırsızlık öyle safhadaymış ki, devlet turisti koruyabilmek için hırsızlara kurşun bile sıkmaktaymış.

  adriyatik durres'e bulanık ve sıcak sularını bahşetmiş, haliyle ne plajı plaj ne de denizi deniz. kadınlarının tamamına yakını bol selülitli erkekleriyse siroz göbekli.
  eski durres'te arkeoloji müzesi ve kral zogo'nun konutu bulunmakta. durres, elbasan'a ve tiran'a yakın, üstelik şehirlerarası karayoluna bol yeşillik arasındaki şirin bir nehir de eşlik etmekte, bu şehri ziyaret etmenin en keyifli kısmı da bu yolculuk olsa gerek.