şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir osmanlı sefiri.
  az çok herkes yirmisekiz çelebi mehmet efendi yi duymuştur da dürri ahmet efendi pek ünlü değildir. yirmisekiz, tek kelime fransızca bilmeden fransa'yı gezdi, dürri ahmet ise elçi olarak gittiği iran'da farsçayı bülbül gibi şakıyordu.
  sefirimiz hakkında pek malumatımız yok. vanlı bir aileden geliyor. bir gözünün kör olduğu rivayet edilmiştir. şair tarafı da vardır ve divan sahibidir. iran edebiyatına vakıf olduğu anlaşılıyor.
  osmanlı sarayında elçilikler 1700 lü yıllarda daha evvel hiç olmadığı kadar önemli hale gelmiş. lale devri dediğimiz şamatalı dönem. üçüncü ahmet ve nevşehirli damat ibrahim paşa devridir.
  efendim rivayete göre dürri, osmanlı sarayının safeviler hakkında kötü niyet beslemediğine ikna için yollanmıştır. tam da iran'da safevi iktidarının sonlarıdır. 6 ay kadar kaldığı sanılmaktadır. 1721 aralık ayında dürri ahmet efendi istanbul'a döner ve raporunu üçüncü ahmet' e sunar.
  dürri bir nevi casus gibi safevi ülkesinin zaaflarını analiz eder. ateşli silahlar konusundaki eksikliği uzun uzun anlatır. irandaki sünni ve şiir gerilimini ele alır. kendi anlatısına göre iran sarayında hayli iyi karşılanır, farsçadaki ustalığı büyük iltifatlar alır.

  ekşi lüzumsuz bilgiler timi iyi akşamlar diler