şükela:  tümü | bugün
 • harry potter’a on yedi yaşına kadar bakmış olan aile. her ne kadar kötü karakterler olarak gözükseler de tam anlamıyla kötü olduklarını düşünmediğim, yaptığı iyiliklerin göz ardı edildiğine inandığım bireyler.

  --- tüm kitaplardan spoiler ---

  öncelikle petunia dursley’nin, ailesinin lily’ye karşı ilgili olmasından ve büyücü olmadığı için kendini ezik durumda hissetmesinden dolayı harry’ye kötü davrandığını biliyoruz. ama benim gözümde petunia teyze de tıpkı snape gibi harry’ye değer verip bunu kabul edemeyen bir karakter. sonuçta kadın harry’ye bakmayı en başından reddedebilirdi. dumbledore mektupta voldemort’a kadar her türlü tehlikeden bahsetmişti, eğer harry petunia teyzenin umrunda olmasaydı onu bir yetimhaneye falan verirdi ya da başka büyücülerin almasını sağlardı. bu kadın her ne kadar büyü dünyasından ve büyücülerden uzak durmak istese de yeğenine bakmayı kabul ediyor.
  olaylara harry’nin tarafından baktığımız için bu kadına sinir oluyorduk ama düşününce bu kadın bebekken harry’nin altını temizledi, yemeğini yedirdi, onu yatırdı, konuşmayı öğretti falan. evet ona belki merdiven altındaki dolabı layık gördü ama sonuçta yatacak bir yer verdi, kapı önüne koymadı. bir de ilginç bir şekilde harry’nin de büyücülük dünyasından uzak durmasını istedi, hagrid mektupla geldiği zaman vernon enişteyle beraber onun hogwarts’a gitmesine karşı çıktılar. harry’nin hogwarts’a gitmesi demek dokuz ay harry’siz yaşamaları demekti ama dursleyler onun gitmesini istemediler.
  petunia teyze her ne kadar lily’yi sevmediğini ima etse de kıskanmasına rağmen kardeşini seviyordu ve onun öyle trajik bir şekilde ölmesi büyü dünyasından iyice nefret etmesine yol açmıştı. herkesin harry’ye dediği gibi lily’nin gözlerini taşıması petunia teyzenin yeğenine soğuk davranmasına sebep oldu çünkü ona her baktığında kaybettiği kardeşini görüyordu.
  vernon dursley harry’ye sürekli hakaret etse de hiçbir zaman fiziksel olarak ona zarar vermedi. aslında onun harry’yi eve kabul etmemesi çok daha mantıklıydı, sonuçta harry ile hiçbir akrabalığı yoktu. eğer cidden kötü bir insan olsaydı harry’yi bir şekilde kapı dışarı ederdi. harry’nin hogwarts’a gitmesi gerekirken adam onu londra’ya bırakmayı kabul ediyor mesela.
  dursleyler noelde bozuk para ya da çorap gibi absürd hediyeler yollasalar da harry’nin noelini kutluyorlardı, doğum gününde ise yanlış hatırlamıyorsam kibrit çöpü gibi hediyeler veriyorlardı.
  -beşinci kitapta ise petunia teyzenin sandığımızdan çok daha fazla büyü dünyasından haberdar olduğunu öğreniyoruz. harry de bu duruma inanılmaz şaşırıyor çünkü petunia teyze muggleların aksine azkabandan, ruh emicilerden ve voldemort’tan ve onun dönüşünün ifade ettiği şeyden haberdar.
  dudley dursley'ye ruh emicilerin yaptığı şeyden dolayı vernon enişte harry’yi evden kovsa da petunia teyze ona karşı çıkıyor ve hiçbir açıklama yapmadan harry’nin evde kalacağını söylüyor.
  zaten o ruh emici olayından sonra da dudley harry’ye kötü davranmayı kesiyor ve aslında ona ne kadar haksızlık ettiğini anlıyor. dudley’nin harry’ye kötü davranma sebebi de zaten ailesi tarafından şımartılıp anne babasının da harry’ye kötü davranmasını örnek almasıydı. aslında dudley öyle ya da böyle harry’nin varlığından memnundu çünkü harry onun için uğraşılacak, vakit geçirmesini sağlayacak biriydi.
  son kitapta ise harry’den ayrılmak hepsinin garip hissetmesine sebep olmuştu. durumdan en az rahatsız olan vernon enişteydi, en çok rahatsız hisseden de dudley idi. dudley harry’nin de kendileriyle gelmesini istediğine dair imada bulununca hepsi çok şaşırmıştı. ve senelerdir harry ile uğraşan bu çocuk gidip harry’nin elini sıkmıştı.
  ama benim en çok merak ettiğim kısım petunia teyzenin evden çıkmadan harry’ye dönüp bir şey söylemeye çalışıp vazgeçtiği kısımdı. acaba orada ne diyecekti, senelerdir bunu çok merak ederim. –gerçekten lily’ye çok benziyorsun tarzı bir cümle mi yoksa –kendine dikkat et gibi ondan duymayı hiç beklemeyeceğimiz bir şey mi? sanırım bunun cevabını sadece jkr bilecek.
  öyle böyle dursleyler çoğu zaman bizi sinir etseler de, bazen harry’nin benzetmeleri sayesinde gülmemize sebep olsalar da sandığımız kadar kötü insanlar değillerdi. ve her kitabın başlangıcı bu insanlarla olduğu için son kitapta dursleylerin ve harry’nin yollarını ayırıp privet drive’ı terk etmeleri çok üzülmeme sebep olmuştu.
  keşke bu insanlar yeniden meydanda olsa da harry potter’ın sekizinci kitabı falan çıksa diyor insan.

  not: #37612955 no'lu entrymde harry potter kitaplarından sonra olan şeyler ya da harry potter'la ilgili bilinmeyen şeylerle ilgili yazımda son kısımda;

  -j.k. rowling son kısımda neredeyse dudley'yi platform 9 3/4'te büyücü bir çocukla yazacağını itiraf etti.
  demiştim. bundan jkr'nin kafasında dudley ile ilgili ne düşündüğünü anlayabiliriz.

  ayrıca ilk listede;

  -harry ve dudley ailelerinin bir arada olması için birbirleriyle görüşmeye karar kıldılar.
  yazmıştım. bundan harry ile dudley'nin cidden iyiye bağladıklarını da öğrenebiliyoruz. ama petunia teyze ve vernon enişteyle ilgili hiçbir fikrimiz yok.

  --- tüm kitaplardan spoiler ---