şükela:  tümü | bugün
 • bilge adam. duru, billur, su gibi konuşuyor. sert de bir üslubu var, insan karşısında lüzumsuz zevzeklik etmekten imtina ediyor.
 • radyoda onu dinlerken son osmanlı beyefendilerinden birinin sohbetini dinler gibi oluyor insan
 • serdar tuncer'in sunduğu onbir ayın sultanı programında "ev sahibi" olmuş, sohbeti doyumsuz insan.
 • bir başka insan; oturuşu, konuşması, yazması, üslubu, nüktedanlığı ve mütevazılığı bir başka. bilgi birikimiyle de hayranlık uyandırıyor insanda. üstelik, sohbet meclislerine iştirak etme şansını bulduğu o kadar önemli ve değerli isim saklı ki hatıralarında, dinlerken imrenmemek mümkün olmuyor.
 • çemberlitaş'ta bulunan kubbealtı vakfına ait kubbealtı medresesinde osmanlı türkçesi dersini verirken eş zamanlı olarak en ilgisiz insanda bile osmanlı kültürünü, tarihini tanıma arzusu uyandıran, dersten çok nüktedan, istanbul efendisi tavrı için yanına gidilen ve kovulana dek terkedilemeyen güzel insan

  eğer okuyamadığınız dedenizden kalan eski türkçe metin, belge varsa ki siz bunu zaten büyük bir hevesle define varsaymaktasınız; eğer dursun gürlek'ten yardım alacaksanız kendinizi bambaşka bir deryada bulabilirsiniz, zaman tüneline girip kaybolabilirsiniz. beklediğiniz define yahut aşk mektubu sandığınız metnin latin harflerine çevrildiğide sıradan bir alışveriş listesi ya da nenenize ait bir yemek tarifi olduğunu görerek hayal kırıklığı yaşamanızda muhtemeldir.

  amma ve lakin yepyeni bir bakış açılmıştır ufkunuza ve tabiiki vazgeçemeyeceğiniz bir hobi.

  bu arada yanında ne kadar az bildiğinize varmanın ezikliğini yaşatacak, mazoşist duygularınızı besleyecek, öğrenme açlığınızı arttıracak, sizi, sesini yükseltmeden ve de rencide etmeden sürekli azarlayacaktır. farkında olmadan bu hastalıklı durumun bağımlısı haline gelebilirsiniz.

  tam bir kitap aşığıdır, hemen hemen her tarz kitap bulunan büyük bir kütüphanesi vardır. kitap bilgisi ve sevgisiyle kendi kabul etmese de kitabında belirttiği kişiler gibi bir 'ayaklı kütüphane' olarak adlandırılabilinir.

  dursun gürlek'e göre cennet: kitapların yanından başka bir yerde olamaz; cennet onun için koskocaman bir kütüphaneden ibarettir. taşınma sırasında zarar görmüş kitaplarından 'gazilerim' diye bahseder ve büyük üzüntüyle 3 taşınmanın bir yangına bedel olduğunu belirtir. onun için kitapları birer şahıs niteliğindedir.

  eğer mezarlıklardan ve ölülerden korkuyorsanız gezilerine katılmanızı doktor tavsiyesine bağlayınız. zira gezilerinin mutlaka bir bölümünde eski osmanlı mezarlarını gezip mezar taşlarının üzerlerini okuyan talebeleri arasında bulacaksınız kendinizi. üstelik dursun hoca kabir sahibi hakkında bilgi verirken kabir sahibinin hala yaşadığını ve sizin onun huzuruna çıkarıldığınızı düşündürecek, akraba ziyareti yada bir arkadaşa ev ziyaretine gitmiş hissettirecektir.

  ona göre istanbul yerüstünde yaşayanları kadar yeraltında yatanları ile birlikte tarihle harmanlanmış dünyanın yaşanacak yegane şehridir.

  eserlerinden bazıları:
  - namık kemal hayatı sanatı eserleri
  - çınaraltı kitap sohbetleri
  - maziye bir bakıver
  - karınca huzura varınca
  - ayaklı kütüphaneler

  kubbealtı vakfı, dersler ve etkinlikler
  tarih ve kültür araştırma derneği
  türk yazarlar birliği haberi
  tyb haberi
 • an itibarıyle habertürk kanalında tüm hoşluğu ile istanbul'dan bahsetmekte olan güzel insan.
 • yine bir osmanlıca dersinde sohbete dalmıştık. edebiyatın tarihinde yolculuk ederken, ismini hatırlayamadığım bir şahsı anlattıktan sonra :
  "ya deliden ya veliden adam olur evladım, bu yüzden ya aşk ile ya ilim ile yol alınır" demişti.
  halen kubbealtında cumartesi günleri aylık sohbetleri devam eder. bir kez de olsa gitmenizi tavsiye ederim.
 • trt haber kedili kütüphane programına konuk olmuş araştırmacı yazar.

  http://vimeo.com/117905603
 • geç keşfettiğim büyük kitap dostu. kalemi çok güçlü.