şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ismail türütün kalitesiyle şaşırtan parçası.
 • bir zamanlar yalova'da bulunan yuksel sitesinin iskelesine her hafta sonu illaki yana$an ve tekne turları ile insanları bayramoglu,cınarcık gibi yerlere goturen kaptandır..halen hayatta mıdır,ya$ıyor mudur bilmem ama sabahın ilk saatlerinde denizin kıyısından "gunaydın yuksel sitesi sakinleri,gunaydın ziya taskent,gunaydın aydın 4 sakinleri" diyerek geci$i hala kulaklarımdadır..
  fakat 17 agustos'tan sonra ne site kalmı$tır ne de sakinleri..
 • murat demirel, sahibi olduğu egebank vasıtasıyla, iç etmek üzere milletten mevduat toplarken, bankanın tv'lerde dönen reklamlarında metin akpınar'ın canlandırdığı bir tip. parasını kazanıp kazanıp egebanka yatırıyordu dursun gapdan. sonra egebank battı, murat demirel paraların üzerine yattı, metin akpınar meşhur zenginliğine zenginlik kattı.
  (bkz: biz çıkalım kerevetine)
 • ismail türüt'ün yorumuyla beni hayretler içinde bıraktığı, olağanüstü güzel türkü.

  dursun kaptan batum'dan
  avare etti kalkti
  şişurdi yelkenleri
  cigarasini yakti

  pupa yelken giderken
  küpeşteye yaslandi
  görsen dursun kaptani
  sanırsın bir aslandi

  varidyadan bağırdi dursun kaptan:
  bir duman!...
  kaptan aldi aynayi, dedi ki:
  gül cemal!...

  gidelum yali yali (da)
  aşalum makriyali
  kemeri ortaladum da (bi horon edeceğum)
  vur kemençeyi ali

  piryoz çakayi piryoz (da)
  selam olsun rize'ye
  ellibeş sefer ettum
  kuvayi milliyeye

  of sürmene arakli (da)
  yanaştum tirabizona
  kurtuluş savaşinda da
  çaluştum kan kana
 • öyle güzel bir karadeniz türküsü ki, eşlik etmeden duramıyor insan. ismail türüt'ün güzel yorumladığı doğrudur fakat ismail hakkı demircioğlu öyle içten ve hissederek söylüyor, bağlamanın teline öyle vuruyor ki dokunuyor insanın ciğerine. aslında neşeli bir türkü. daha doğrusu hikayesiyle hüznünü içinde barındıran neşeli bir türkü diyelim.

  ismail hakkı demircioğlu anlatıyor hikayesini;

  "dursun kaptan bir kurtuluş savaşı türküsü. atatürk 19 mayıs'ta samsun'a çıktığı sıralarda karadenizli insanlar silah taşımak için batum'dan yola çıkıyorlar. fakat motorsuz kayıklarla, üçerli sıralı piyade kayığı deniyor bunlara. o sıralarda karadeniz'de ingiliz donanması geziyor ve en ufak bi karaltı gördüğünde batırıyor. o yüzden çok korkarak ve kıyıya yakın olarak gidiyorlar. bir tehlike gördüklerinde kayığın içindeki silahları kıyıya taşıyıp kayığı suya gömüyorlar, tehlike geçtikten sonra suyu boşaltıp tekrar silahları yükleyerek taşımaya çalışıyolar. türkü, bunun hikayesini anlatıyor. bir gün yine silah taşımaya giderlerken uzaktan bir gemi görüyorlar ve çok korkuyorlar. teknenin kaptanı, dursun kaptan dürbünü isteyip bakıyor hangi gemi acaba diye. o sırada, gizli kuvayi milliyeci olan osmanlı donanmasına ait gül cemal isimli bir gemi olduğunu görüyor ve çok seviniyor. bunun üzerine kayıktaki arkadaşlarından kemençeci ali'ye "kemençeni al, bunu bir kutlayalım" diyor ve kemençeyle irticalen bu türküyü söylüyor..."
 • ismail türüt'ün piryoz adlı albümünde yer alan muhteşem türkü. fuat saka'nın eli değmiştir, çok da güzel olmuştur.
 • havada karada geçeceğim kaptandır.
 • türküde sözü edilen, dursun kaptan'ın karşılaştığında sevindiği gemi için:
  (bkz: gülcemal vapuru)