şükela:  tümü | bugün
  • dekolteli profil fotosu sahibi varoş bacılarımızın facebook niki.
  • dürt dürt deme isteği üreten emir veya dürtmek işlevi.
    dürtmenin dört sayısına yol oluşturmasını izlemek için (bkz: hacivat karagöz neden öldürüldü/@ibisile), yüzük parmağı/@ibisile, işaret parmağı/@ibisile.
  • orjinal adı "nudge" olan, nobel ödüllü thaler ve sunstein'in davranışlarımızın arkasındaki etkenlere açıklamalar getirmeye çalışan bir kitap. kendi alanının başyapıtları olan kahneman'ın "hızlı düşünme yavaş düşünme" ve ariely'nin "akıldışı ama öngörülebilir" kitaplarına göre biraz daha hafif ve okuması kolay bir kitap. en azından öyle olması gerekiyor fakat ne yazık ki o kadar kötü bir çevirisi var ki insanı kitabı okumaktan soğutuyor. typo, yanlış çeviri, anlamsız kelime ve cümle yapıları ne ararsanız bu kitapta.
  • bir kitap nasıl katledilir anlamak için türkçe çevirisi okunması gereken kitap. daha önce de söylendiği gibi berbat bir çevirisi var. yani hayatınızda motor miğferi ya da nikotin yaması diye birşey duymadıysanız şaşırmayın çünkü ben de duymadım. kaskı miğfer bandı yama diye çevirmek için dünyadan bihaber olmak lazım. cümleler ise alakasız. yani bir paragrafta alakasız yapıda bir sürü cümle var. gördüğüm en kötü çeviri herhalde bu kitabındı.
  • bu kitabı okumayın. çevirisi hiç iyi yapılmamış. ingilizce orijinali ile pegasus yayınlarının 4. baskı yayınını yanyana koydum, sonuç vahim. sosyal medyada çokca ismi geçen bu kitaba göz (ve akıl) nuru dökmenizi önermem. aklınız karışır, “ne diyo lan bu” olursunuz.