• durugörü türkçe'de anlamını en iyi ifade eden kelimelerden biridir. hislerin a$ırı keskin olduğu zamanlarda henüz gerçekle$memi$ bir olayı algılamayı sağlar.türkçede 6.his de denir.kimileri ba$larına gelen bu tip olayları metafizik ve parapsikolojiyle bağda$tırsalar da bu $ekilde abartılıp manipüle edecek bir yönü yoktur. çünkü doğaüstü yakı$tırması yapılan olgu da doğanın binlerce özelliğinden sadece biridir ve bu yakı$tırma doğanın olağan mimarisine bir hakaret gibidir.rastlanıldığında abartılmasının belki de en önemli nedeni durugörünün yarattığı sonuçların alı$ılmamı$ olması ve insanın durugörüsünün kuvvetliliğini ve devamlılığını sağlayacak doğal bir çevresel ortamdan uzak olmasından da kaynaklanıyor olabilir. sonuçta durugörü tamamen objesel ili$kilere dayalı bir olaydır ve zihin açıklığını sağlayan renkler,kimyasal ko$ullar,objeler.etc. azaldıkça durugörü de varolu$sal saflığını kaybedip seyrelebilir..

insan varlığının saflığına ve farkındalığına oranla ortaya çıkan özelliklerinden biridir. freud rüyaların durugörünün bir parçası olduğunu ifade etmi$tir.zaten durugörü de bir nevi uyumadan rüya görme durumudur..

durugörü özellikle beyinsel konfigürasyona kemikıl plug-inler eklendikten sonra optik yanılgıların bilinçaltına etkisiyle iyice co$ar ve gidip allahla röpörtaj yaparsınız..
  • 1- basit durugörü:

herhangi bir anlam ve mesaj taşımayan bir takım imajların görülmesidir. çoğunlukla gözler kapalıyken beliren birtakım imajlardan oluşur. durugörünün ilk aşamasıdır. insanların belli bir bölümünde bu yetenek kendiliğinden işler durumdadır. ve bu oran hiç de küçümsenemeyecek boyutlardadır... bu seviyede bir durugörüye sahip olan kişiler, gözlerini kapadıklarında istedikleri imajları rahatlıkla görebilirler. bu imajlar ya kendi isteklerine bağlı olarak görülür, ya da bir takım imajlar otomatik olarak gelip geçer.

2- mekan içinde durugörü:

uzakta meydana gelen olayları ya da yerlerin algılanması ve görülmesidir. normal olarak görülmesi mümkün olmayan uzaktaki bir yerin veya kapalı, saklı olan şeylerin görülerek tariflerinin yapılabilmesi bu seviyeli bir durugörü yeteneğinde mümkündür.

3- zaman içinde duru görü:

geçmiş ya da gelecekten bilgi veren kahinlerin kullandıkları yetenektir. durugörünün en gelişmiş safhasıdır. durugörünün bu safhasında görülen imajlar geçmiş bir zaman diliminde meydana gelmiş olan bazı olaylarla ilgili olabileceği gibi gelecekte ortaya çıkacak olan bazı olaylarla ilgili de olabilir. burada da adeta bir film seyredermişçesine olaylar izlenebilir. bu derece gelişmiş bir durugörü yeteneğine sahip olan kişilerin sayısı bir hayli azdır. çok ender olarak görülür.
  • telepatinin bir adim otesi olarak ozetlenebilir. gecmi$te gizli olan, uzaktaki olaylarin, insanlarin ve objelerin zihinsel bir resmini algilama yetenegidir. durugorude, zaman ve mekan engelinin otesine gecip; olmu$, olmakta olan ve olacak olan olaylari gorme ozelligi vardir. bu yetenek ile zaman icerisinde ileri ve geri hareket edilebilmektedir.
  • yaklaşık 1-2 senedir bazı şeylerin farkına vardım ve adlandırma konusunda danıştığım bir kaç kişiye göre
    durugörü oluyormuş yaşadıklarım. yazacaklarım bu tarz olayları yaşayan insanlar için bir farkındalık oluşturur umarım.
    eskiden tesadüflere son noktasına kadar inanan bir insandım fakat bir süredir artık tesadüf olamayacağına inandığım bir dizi olaylar yaşıyorum. son zamanlarda bazı istediğim olaylar şeyler çok kısa sürede oluyor.

birkaç örnek vermek gerekirse;

15 senedir hiç görmediğim bir arkadaşım bir anda aklıma geldi "acaba şuan ne yapıyor, yaşıyor mu" şeklinde iç
    düşünme yaşadım. kısa bür süre sonra kendisi ile kontak kurmaya karar verdim. bu düşüncemden yalnızca 2 gün sonra okulda yürürken biri omzumdan tutup beni çevirdi. karşımda duruyordu o arkadaşım. bizim okula başlamış bu dönem. şaşırmıştım, onlarca senedir iletişime geçmediğim insanı yıllar sonra düşünmüştüm ve iki gün sonra okulumda beni çevirmişti.

diğer bir örnek;
    universitede iken ortalama 5-6 ayda bir istanbul osmanbeyde bir anket firmasının focus group çalışmalarına katılırdım.sonra bir sene kadar ses soluk kesildi. bir gün farklı bir semtte şişli'de yürürken bir bina gördüm. bina bana osmanbeyde ankete girdiğim binayı anımsatmıştı. kendi kendime, "ne zamandır da anket çalışması olmuyor, keşke olsa parasıyla da falanca konsere bilet alsam" dedim.
    bu olaydan sonra 2 gün içerisinde telefonum çaldı ve benimle anket çalışması yapılması istediği söylendi, adresi sonra mesaj atacaklardı. bir iki gün içerisinde adres geldi ve bende ankete katılmak için yola çıktım.
    vardığımda şok oldum çünkü bu adres günler önce ben daha bu teklifi almadan gördüğüm ve bana "keşke anket gelse" dedirten şişli'deki binanın ta kendisi idi.

bir diğer örnek ulasmaya calıstıgım bir insan hakkında. ben buna mesaj atıyorum saatler sonra donuyor.
    dolayısı ile bende facebook mesajlarımı sık komtrol etmiyorum. ne zaman ki
    acaba mesaj geldi mi deyip facebook hesabıma girsem ve gerçekten geldiğini düşündüğüm an ise ya 5-10 saniye sonra mesaj geliyor yada ben kontrol etmeden saniyeler önce. bu sürekli oluyor.

vereceğim son örnek ise aile içerisinde. babam eve yılda 3-4 kere tatlı alır onda da baklava. başka çeşit almaz. bir pazar günü bir kafede kahvaltı ederken canım nedense kaymaklı ekmek kadayıfı çekmişti. fiyatı pahalı geldiği için yemekten kaçınmıştım ama alıp almama konusunda yarım saat düşünmüştüm
    yemeden ayrıldım.
    akşam eve geldim. birkaç saat sonra babam kapıyı çaldı ve elinde ne vardı dersiniz? kaymaklı ekmek kadayıfı...

bonus;
    sessizde ve titreşimde olmayan telefonum cebimde iken bir anda telefon çalıyor hissayatına kapılıyorum ve elimi cebime attığımda çalan telefonumla karşılaşıyorum.

tatlı örneği biraz absürd evet ama bu olaylar gibi birsürü olay yaşıyorum ve artık tesadüf diyemiyorum.
    bazı şeylerin farkına vardım ve bu beni mutlu ediyor. aynı olayları yaşayan birileriyle konusmaya ihtiyacım da yok değil ama
  • (bkz: clairvoyance)
  • dürüst temaşa eden ve temaşanın başka türlü olmayacağını bilen zihnin sistematik akıl yürütmesi sonrası zihinde kalan intiba, eğer söylerse üretim.

(bkz: imprinting)

durugörüye durutanım yaptık da bunları neden birleşik yazdık? köy adı gibi olmuş bu haliyle.
  • birkaç defa başıma gelen olaydır. ama yaşadığım bu olayların tam karşılığına "durugörü" mü yoksa "öngörü" mü denir onu bilemiyorum, en uygun başlığın bu olduğunu düşündüğüm için buraya yazıyorum.

öncelikle şunları belirtmek isterim ; ateistim ve her zaman bilimsel bulgu ve olaylara inanan, bilimle ilgili materyalleri çok seven ve takip eden bir insan olmuşumdur. dolayısıyla din, doğaüstü varlıklar vs tarzı şeylere hiçbir zaman inanmadım. ama yaşadığım bu birkaç olayın açıklaması ne olabilir hiçbir fikrim yok.

ilk olay : yaklaşık 2 sene boyunca yurtdışında türklerin yoğun olduğu bir üniversitede okudum. buradaki ikinci yılımda yurttaki oda arkadaşım olan birisi vardı, kendisi makine müh 4. sınıftaydı ve o sene bitirdi okulu. ben de okulu bıraktığımdan dolayı ve herhangi bir sosyal medya platformunu kullanmadığımdan dolayı ilişkimiz koptu. koptu derken, zaten pek samimi olduğum bir şahıs değildi. sadece aynı odada kaldığımız için muhabbetimiz vardı. ben orayı bıraktıktan sonra tekrar öss'ye girdim ve ankara'da bir devlet üniversitesini kazandım. geçen sene (yani 2.sınıftayken) bu arkadaşımla ilgili birkaç defa üst üste rüya gördüm. halbuki ne öyle çok samimi olduğum biriydi ne de sık sık düşündüğüm. birgün akşam dersten çıktım ve otobüsle eve gidiyordum, tamamen sıradan bir gündü. otobüste sağıma soluma bakarken bir de baktım ki tam benim sağımda bu arkadaşım duruyor. ismi fethi idi ve kendisi benden büyük olduğu için fethi abi diyordum. kendisinin okulu bitirdiğini ve yurtdışında çalışmaya başladığını duymuştum ortak arkadaşlardan, dolayısıyla kendisini öyle hiç beklemediğim bir anda otobüste yanımda görmek şaşırtmıştı beni. "merhaba fethi abi nasılsın" dedim ve biraz muhabbet ettik, birkaç durak sonra kendisi indi ve ayrıldık. daha sonra kendime "lan ben bu adamı son birkaç haftadır rüyamda görüyordum" bu nasıl bir tesadüf diye sordum ve bu olay beni baya şaşırttı.

ikinci olayı yaşayalı ise 2-3 gün oluyor. okula gitmek için evden çıktım ve otobüs durağına gelip beklemeye başladım. oturduğumuz semtteki sokak köpeği nüfusu normale göre biraz fazla, dolayısıyla sokakta köpek görme olasılığımız yüksek oluyor. otobüs beklerken yine bir köpek gördüm ve baya zayıf çelimsiz birşeydi. aklımdan "şuana kadar sokakta ölmüş fare, kedi hepsini gördüm ama ölmüş bir köpek hiç görmedim" diye geçirdim. evet çok ilginç birşey değil ama 23 yaşına kadar gerçekten de hiç ölü köpek görmemiştim. o gün yine dersten çıktım ve otobüsle eve dönüyordum. tam cam kenarında oturduğum için dışarı bakıyordum sürekli. otobüsün hafif yavaşladığı sırada kaldırımda ölmüş bir köpek gördüm, iyice baktım acaba sadece uyuyor mu diye ama gerçekten ölmüştü hatta otobüsteki 4-5 kişi daha benim gibi dönüp baktı ölü köpeğe. bu olaydan sonra da ciddi anlamda şaşırdım. çünkü belirttiğim gibi, hayatımda daha önce hiç ölü köpek görmemişim ve o gün onun düşüncesi aklımdan geçtikten sonra ölü bir köpek görüyorum.

bu anlattığım iki olay gibi birkaç tane daha yaşadım ama detaylar aklımda değil. yazının başında belirttiğim gibi her zaman bilimselliğin yanında olan ve doğaüstü hiçbirşeye inanmayan bir insanım. ama bu tarz olayları bizzat yaşamış biri olarak "sadece tesadüf" diyip geçmek de bana saçma geliyor. çünkü bir tesadüften daha fazlasıymış gibi hissetmeme sebep oldu bunlar. sanırım bu tarz durumların bilimsel hiçbir açıklaması yok, diğer kesimlerin vereceği cevaplar da beni tatmin etmeyecek. kısacası açıklaması olmayan bir durum bu. çok ilginç...
  • gerçekleşmesi istenen durugörülerin paylaşılmaması gerekir.
  • gerçek sırların, açık görünümü.
hesabın var mı? giriş yap