şükela:  tümü | bugün
 • bir sozluk yazari kitlesi tarafindan herhangi bir cumleyi tanima cevirmek icin kullanilan joker kelime.. misal:

  ba$lik: "ben boyle sava$in amina koyyim"

  entry: "1. hakkaten de koyyim am ho$aflari durumu"

  yeni trend.. dedirten ba$lik'ci kitlenin yeni tutamaci..
 • dedirten sulalesinin veliaht prensi.
 • (bkz: situation)
 • sözlükte girilen entrylerin bir numaralı kurtarıcılarından biri... durum durumu..
 • herhangi bir anda kişinin tüm sinirsel süreçlerinin toplamı.şu anda sahip olduğumuz herhangi bir deneyim hakkındaki son durumumuzu etkileyen ya da süzgeçleyen durumdur.

  (bkz: state)
 • geçen hafta yayına giren bir haber-yorum dergisi
 • abdi ipekçi'nin yıllar yılı yazdığı milliyet köşesi.
  (bkz: anayasa yasalar devlet)
 • sözlük yazarlarının anlamını bilmediği kelime, sözlük yazarlarının joker kelimes. başlık yüklem de olsa, sıfat da olsa farketmez, hepsi sözlük yazarları için durumdur.

  hatta dur, şöyle tanımlayalım da arakadaşlar anlasın:

  başlık:durum

  1. okuldaki türkçe derslerini kaale almama durumu, "keşke hocalar da kompozisyon sınavlarında durum kelimesi ile yapılan tanımları kabul etse" dedirten adana dürüm
 • bence en azindan basindaki sifata ihtiyaci olan, bolca yanlis kullanilan sozcuk. pekcoklari tarafindan, zaten benim turkce olmadigindan sevmedigim, ekonomik durum sozunun basindaki ekonomik sifati dusuruluyor, boylece zaten yanlis kullanilan bu soz, iyice anlamsizlasiyor.
  "(ekonomik) durumumuz olmadigi icin babam bir ogunde 2 dilim ekmekten fazla yememize izin vermezdi" gibi bir ornek uydurdum kicimdan ben su an. hergun televizyonda veya gunluk hayatta duydugumuzdan farkli bir ornek degil. insanlarin durumlari olmaz, halihazirda bir durum olabilir veya insanlar durumda olabilirler. zor durumda olmak vardir ornegin.
  para=ekonomik durum gibi bir anlayis soz konusu. ekonomik durumunuz olmadigi icin degil, paraniz olmadigi icin babaniz bir ogunde 2 dilim ekmekten fazla yemenize izin vermiyordu. sanki para sozcugunu kullanmak bir tabu ve insanlar buna alternatif soylevler gelistirmisler. para sozcugunu kullanmak ayip degildir. para sozcugunu kullanmaktan kacinip, anlamsiz veya galatimeshurlugundan dolayi bir anlam kazanmis yanlis kullanimlarda bulunmak anlamsizdir.
  ama hani dedim ya galatimeshur, ille de durum diyeceksiniz, bari durumunuzu tanimlayin..

  not: bu saatte uyku gotume kacmisken, ayakustu yazdim bir seyler, toparlayamadim da, ama olsun anladiniz siz durumumu.
hesabın var mı? giriş yap