şükela:  tümü | bugün soru sor
  • karaman' da yaşanan ürkütücü olay ecelin ne zaman ve ne şekilde geldiğine dair bu ve buna benzer videolar, bunlara bağlı kafamızda oluşan korkutucu senaryolar, insanın ağzının tadını, uykularını kaçırıyor bazen. allah rahmet eylesin. (bkz: allah ölümün bile hayırlısını versin)

edit: bu tür vakalarda bir vatandaşın nasıl davranması gerektiğini anlatan karaman devlet hastanesi başhekim yardımcısı ve acil tıp uzmanı dr. mehmet yurdakul, "erişkin hastalarda yabancı cisim aspirasyonu dediğimiz, hava yoluna yabancı cisim kaçması durumunda yapılması gereken hareketler aslında çok basit ve etkilidir. öncelikli olarak, her iki kürek kemiğinin ortasına üç kez kuvvetlice vurarak ilk müdahalemizi yaparız. daha sonra (bkz: heimlich manevrası) dediğimiz, karın bölgesine basınç uygulanma yoluyla yabancı cismin çıkmasını sağlamaya çalışırız. yabancı cisim çıkıncaya kadar bu hareketi tekrarlayabiliriz. yapılabilecek en basit müdahale budur" diye konuştu.
  • ilk yardim nedir? nasil yapilir? bu gibi bilgileri ne yazik ki bilmiyoruz. allah rahmet eylesin.
  • ilkyardım bilmeyen yurdum insanının son yardımıyla hayata gözlerini yummuştur.

halbuki basit bir teknikle hayatı kurtarılabilirdi.
  • toplumun temel ilkyardım bilgisine sahip olması gerektiğini bir kez daha gösteren acı olay.
  • hemlich hareketi'ni yapsaydı belki de hayattaydı.
  • ölümün kolaylığını hatırlatan adamdır.
    su içerken bile boğulup ölen var.
    ölüm böyle bir şey.
    uyurken de ölebilirsin, yemek yerken de.
    duş alırken ya da televizyon izlerken de.*
  • ılkyardimsizligin kurbani olmus adam.

cpr yapan yok.

soluk borusuna bi sey kacarsa heimlich deneyebilirsiniz. ama kisi bilincini kaybederse kalp masajina baslamak gerekir. temel amac sok cihazi gelene kadar dolasimi devam ettirmek. ve kalp masaji yapmadan gecen 10dk sonunda kisinin geri donmesi cok dusuk ihtimal. oysa bu adama etkili bi cpr yapilsa belki hicbir sey olmamis gibi yasayacakti.

ayrica heimlichi kendi kendinize de yapmaniz mumkun. google layin lazim olur belki
  • heimlich manevrası nedir ? nasıl yapılır ?

toplum neden bu kadar cahil bırakıldı? tüm dünyada daha ilköğretim sınıflarında verilen ilk yardım dersidir.
  • gencecik çocukları altı ay hatta bazılarını onbeş ay silah altında tutup da düzgün bir ilk yardım eğitimi veremeyen bir ülkede çok şaşırılmaması gereken bir şey. askerde g3 tüfeğini açıp toplamayı öğreteceklerine heimlich manevrasını öğretmiş olsalardı o adamı orada kurtarabilecek onlarca insan olabilirdi.

(bkz: g3 tüfeğini açıp toplamayı bilmeyen türk erkeği)

düzeltme: @cokuzaklardakiadam uyardı, askerde ilk yardım eğitimi almış. halkımızın ilk yardıma pek önem vermediğini, bu yüzden terhis olanların unuttuğunu söylüyor. haklı olabilir, ama altı ayda g3 tüfeğini söküp toplamayı adamın beynine kazıyabilip de ilk yardımın önemini kazıyamıyorsan askerlik sistemini gözden geçirmen gerekir.