şükela:  tümü | bugün
 • karaman' da yaşanan ürkütücü olay ecelin ne zaman ve ne şekilde geldiğine dair bu ve buna benzer videolar, bunlara bağlı kafamızda oluşan korkutucu senaryolar, insanın ağzının tadını, uykularını kaçırıyor bazen. allah rahmet eylesin. (bkz: allah ölümün bile hayırlısını versin)

  edit: bu tür vakalarda bir vatandaşın nasıl davranması gerektiğini anlatan karaman devlet hastanesi başhekim yardımcısı ve acil tıp uzmanı dr. mehmet yurdakul, "erişkin hastalarda yabancı cisim aspirasyonu dediğimiz, hava yoluna yabancı cisim kaçması durumunda yapılması gereken hareketler aslında çok basit ve etkilidir. öncelikli olarak, her iki kürek kemiğinin ortasına üç kez kuvvetlice vurarak ilk müdahalemizi yaparız. daha sonra (bkz: heimlich manevrası) dediğimiz, karın bölgesine basınç uygulanma yoluyla yabancı cismin çıkmasını sağlamaya çalışırız. yabancı cisim çıkıncaya kadar bu hareketi tekrarlayabiliriz. yapılabilecek en basit müdahale budur" diye konuştu.
 • ilk yardim nedir? nasil yapilir? bu gibi bilgileri ne yazik ki bilmiyoruz. allah rahmet eylesin.
 • ilkyardım bilmeyen yurdum insanının son yardımıyla hayata gözlerini yummuştur.

  halbuki basit bir teknikle hayatı kurtarılabilirdi.
 • ilk yardım bilmeyen ve öğrenmeye de pek niyetli bir millet değiliz.
 • toplumun temel ilkyardım bilgisine sahip olması gerektiğini bir kez daha gösteren acı olay.
 • ölümün kolaylığını hatırlatan adamdır.
  su içerken bile boğulup ölen var.
  ölüm böyle bir şey.
  uyurken de ölebilirsin, yemek yerken de.
  duş alırken ya da televizyon izlerken de.*
 • ılkyardimsizligin kurbani olmus adam.

  cpr yapan yok.

  soluk borusuna bi sey kacarsa heimlich deneyebilirsiniz. ama kisi bilincini kaybederse kalp masajina baslamak gerekir. temel amac sok cihazi gelene kadar dolasimi devam ettirmek. ve kalp masaji yapmadan gecen 10dk sonunda kisinin geri donmesi cok dusuk ihtimal. oysa bu adama etkili bi cpr yapilsa belki hicbir sey olmamis gibi yasayacakti.

  ayrica heimlichi kendi kendinize de yapmaniz mumkun. google layin lazim olur belki
 • heimlich manevrası nedir ? nasıl yapılır ?

  toplum neden bu kadar cahil bırakıldı? tüm dünyada daha ilköğretim sınıflarında verilen ilk yardım dersidir.
 • ilk yardım diyen çıksın kasıyor. öncelikle oturarak yemek yenir diyen annelerin elbette bir bildiği vardı. yürürken yemek yemek nedir amk? tam bir çomarlık göstergesi.

  yine de allah rahmet eylesin. güldürürken düşündürdü. (he amk ona da trajikomik deniyor. çok biliyorsunuz.)

  edit: biri ayakta yemek yerken ölürsün umarım, çomarlarda (da ayrı güzel kardeşim) sana güler yazmış.
  diğeri adam ölmüş ölmüş yazmış.

  ben adama bir şey demedim hatta rahmet bile diledim. arkadaşlar sizin dümbüklükleriniz yeterince canımı sıkıyor. ilk yardım konusuna herkes değinmiş. kırk birinci kez benim yazmama gerek yok. ben size çok basit bir görgü kuralının dahi hayat kurtaracağından dem vurdum. gelmiş kime anlatıyorum ki. he kardeşim sen ayakta dürüm kemirmeye devam et.