şükela:  tümü | bugün soru sor
 • thurian ya da bombaceae durio zibethinus olarak adlandırılan egzotik bir meyve. kokusu sebebi ile bir çok kapalı ana ve restoranlarda tüketilmesi, otellere sokulması yasaktır. yeme cesaretini gösterenler için daha sonra vazgeçilmez hale gelen bir tadı vardır. biraz muz, biraz baharat ve de sanki biraz karamel.
 • tropikal iklime gelip bunun yanında birçok meyve daha görmemle (bkz: rambutan) dünyada daha ne çeşitli yiyecekler varmış meğer demişimdir. bunlar endonezya, malezya, tayland, kamboçya, singapur gibi bilimum tropikal iklime sahip ülkelerde yetişmektedir.
 • ağır bir kokusu bulunduğundan bazı otellerde düryan yasaktır sembolu vardır asya ülkelerinde.
 • ayrıca (bkz: durian)

  bu meyvenin kokusu halısaha çorabının içine sıçılmış sarımsak esanslı bok gibidir afedersiniz. bu tür kokuları midesi kaldıramayanların yanına bile yaklaşmamasını öneririm.

  tadına bakmaya cüret ettikten sonra yarım kiloyu yeme isteği uyandırır. o ilk denemedeki pis tadından da eser kalmaz. ilginç bir şekilde sizi kendine bağımlı yapar ve inanılmaz leziz gelir. ben olmadım ama kafa yaptığına dair rivayetler de var.

  görünce kokusundan ötürü önyargılı olunmaması ve ölmeden önce denenebilecekler listesinde yer alması gereken, güneydoğu asyanın endemik ve egzotik bir meyvesidir.
 • kokusu bok gibidir, tabiri caizse lağım gibi kokar. bazen çakmak gazı, bazen sarmısak ve soğan kokusu alırsınız. öyle garip bir tropikal meyvedir. ama tadı ile cennetten çıkma bir meyve dedirtir insana. fiyatı uçuk pahalı olmasına rağmen bağımlılık yapar bünyede. bu yüzden güneydoğu asya'da 'king of fruits: tastes like heaven smells like hell' yani 'meyvelerin kralı: cennet gibi tadı cehennem gibi kokusu var' denir. bölgeye giderseniz muhakkak deneyin, ama en az 3 kez; çünkü 1.de kusma etkisi oluyor, 2.de tükürüyorsunuz, 3.den sonra yenebilirmiş diyorsunuz. 4.ye geldikten sonra sevmeye başlıyorsunuz. sonra fillizof uyarmadı demeyin sevgili suserler.
 • uzaya gönderilecek olan bu meyve yolculuğa dayanabilirse astronotlara diğer meyve çeşitleri de gönderilecekmis.