• thurian ya da bombaceae durio zibethinus olarak adlandırılan egzotik bir meyve. kokusu sebebi ile bir çok kapalı ana ve restoranlarda tüketilmesi, otellere sokulması yasaktır. yeme cesaretini gösterenler için daha sonra vazgeçilmez hale gelen bir tadı vardır. biraz muz, biraz baharat ve de sanki biraz karamel.
  • ayrıca (bkz: durian)

bu meyvenin kokusu halısaha çorabının içine sıçılmış sarımsak esanslı bok gibidir afedersiniz. bu tür kokuları midesi kaldıramayanların yanına bile yaklaşmamasını öneririm.

tadına bakmaya cüret ettikten sonra yarım kiloyu yeme isteği uyandırır. o ilk denemedeki pis tadından da eser kalmaz. ilginç bir şekilde sizi kendine bağımlı yapar ve inanılmaz leziz gelir. ben olmadım ama kafa yaptığına dair rivayetler de var.

görünce kokusundan ötürü önyargılı olunmaması ve ölmeden önce denenebilecekler listesinde yer alması gereken, güneydoğu asyanın endemik ve egzotik bir meyvesidir.
  • tropikal iklime gelip bunun yanında birçok meyve daha görmemle (bkz: rambutan) dünyada daha ne çeşitli yiyecekler varmış meğer demişimdir. bunlar endonezya, malezya, tayland, kamboçya, singapur gibi bilimum tropikal iklime sahip ülkelerde yetişmektedir.
  • ağır bir kokusu bulunduğundan bazı otellerde düryan yasaktır sembolu vardır asya ülkelerinde.
  • uzaya gönderilecek olan bu meyve yolculuğa dayanabilirse astronotlara diğer meyve çeşitleri de gönderilecekmis.
  • asya pasifik ülkelerinde bolca yetişen meyvedir. özellikle malezya ve endonezya'da çok ucuzdur. kavun-karpuz arası
    bir büyüklüğü vardır ve etrafının tamamı sivri gül gibi dikenlerle kaplıdır. aşırı derecede ağır bir kokusu mevcuttur. kokusu gaz-sarımsak kokusu karışımıdır. bu meyveyi ilk yiyen insan ya hayran kalır yada nefret eder(ben hayran kalanlardanım). malezya'da bu meyveyi uçağa ve toplu taşıma araçlarına sokmak yasaktır. ayrıca bu meyveyi enteresan kılan özelliklerden biride yapıca büyük olmasina rağmen ağaçta yetişmesidir ve meyve yere düşmeden yenilmemektedir. en garibi de meyve sadece gece yere düşmektedir. merak edenlere görüntüsü bu şekildedir.görsel
hesabın var mı? giriş yap