şükela:  tümü | bugün
 • eski bir kızılderili inanışına göre kabus görmeyi engelleyen bir tür muskadır.

  kızılderililer düş kapanlarını daha ziyade bebeklerinin beşiğine asar, bu yolla onların kabuslardan korunmasını sağlarlarmış. bende de bir tane var ama yatağımın başucuna koymadığımdan mıdır nedir, kabus geçiren halde çalışmaktadır. ya da onu oraya dekor maksatlı koyduğumun farkındadır kendisi.

  ingilizce'de dreamcatcher olarak geçmektedir.
 • güya kötü rüyalardan koruyan bir nesneymiş eski bir inanışa göre. nazar boncuğuna bile inanmayan ben son dönemler sık sık kabus gördükçe bir arkadaşım al bir dene diye aldırdı bana. nasıl bir çaresizsem artık.
  neyse psikolojik herhalde ama ben bu nesneyi odama astım asalı sık sık dediğim kabuslar her geceye döndü. uykuya geçerken de zorlanıyorum, böyle uykuyla uyanıklık arası saçmaladığım bir hal, akabinde çarpıntıyla sıçrama falan. yok arkadaş ben bu akşam bunu atıcam evden. saçma saçma işler.
 • eski kızılderili inanışına göre düş kapanının çemberindeki ağ kötü rüyayı yakalar, tüylerinden def eder.

  etkisine inanmıyorum ama görseli bana hitap ettiği için birkaç tane düş kapanım var.
 • bi boka yaramayan kizildereli icadidir.

  kiz arkadasim istedi diye aldik. yatagin basucuna astigimizdan beri kabus gormedigim gece olmadi. gecenin bi yarisinda uyanip sabaha kadar uyuyamadim kac kere. evdeki kopekler cildirip ulumaya basladi yok yere. gecen kaldirdim attim. yeminlen bebekler gibi uyudum. kopekler sakinlesti huzur doldu ev...
 • (bkz: dreamcatcher)

  kabussuz gecesi olmayanlar için bir tür sığınak.

  duvarım bunlarla kaplı. zannedersem bi gün ergenler gibi dövmesini de yaptırırım, gocunmam.
 • bunun duvar süsünden lazım. güzelinden büyüğünden. aranızda satan varsa bir yeşillendirsin beni. kendim yapacam ama vaktim yok.