şükela:  tümü | bugün
  • "bugün ölecek miyim? öleceksem hazırım; cümlem dudaklarımda. sıra son söze geldiğinde insanın mutlaka söyleyecek bir şeyi olmalı" açılışıyla orhan pamukun yeni hayatromanındaki bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti açılışından beri türk romanında gördüğüm en ilgi çekici açılış cümlesi. bakalım kitabın kendisi de bir önceki romanı kusma kulübü kadar iyi bir roman mı?
  • "insan aşkı ancak yitirince kavrar;felaket yaşamda var olan anlamsızlığı belirginleştirdiğinde;acısı utanç verdiğinde..."
  • "insan varolduğuna inanmak için mi kendini anlatır? öyle ise susacağım..."
    (kuzey erkil)
  • kusma kulübü'nden sonra, belleğin kış uykusu'ndan önce, belli ki yazarın yıllardır yazmayı planlayıp da müsait bir zaman kolladığı; geleceğini geçmişine kurban etmiş insanların iç dünyasını, kuyunun en karanlık noktasını anlatan; sessiz, sakin yenilgileri anlatan bir roman.

mehmet eroğlu sıralamamda ilk üçe girememiş olsa da, okunmaması önemli eksiklik yaratacak bir kitap. fay kırığı'nın ikinci kitabını bekliyoruz.
  • "yalnızlık, insanı iyi ya da kötü biri olma derdinden kurtarıyor."
  • selim güneş'in yönettiği aynı adlı film de vizyona girmiş.
  • yönetmen selim güneş'in kar beyaz sonrası ikinci filmi.
  • selim güneş tarafından 2018'de çekilen filmdir. ergenlik yıllarda, eline kamera alan yahut 'ileride film' çekeceğim diyen arkadaşlarımız vardır hani. sonra siz de ergen olduğunuzdan mütevellit midir, yoksa geç keşfedilen cinselliğin getirdiği yoksunluktan mıdır bilinmez iş bu arkadaşın karşısına geçer ve "bak öpüşmeli filmler de beni oynatacaksın tamam mı kıhkıhkıh" derdiniz. bildiniz değil mi? işte bu film de öyle bir film. filmde alman ve türkçe bilen bir kadın var. türk bir oğlanla buluşup buluşup öpüşüyor ve dahi koklaşıyor. anladığınız üzre , filmin yönetmeni son derece vefalı bir arkadaş olup ergenlik yıllarındaki dostuna verdiği sözünü tutmak için filmi çekmiştir. vefaya şapka çıkarmakla beraber, bu çekileni başkalarının da izleyebilecek olma ihtimaline karşı filme benzetmediği için teessüflerimi iletiyorum.