şükela:  tümü | bugün soru sor
  • köpürme sorunundan ötürü zordur ama sabun hiç değilse daha organik ve gdo'suz.
  • el yapımı zeytinyağlı sabun'sa hele, o banyo tadından yenmez.
  • en güzeli
  • ikisinin de amacı temizlenmektir.

kasmayın bu kadar.
  • uzun süredir yapıyorum. hatta saçlarımı da sabunla yıkıyorum. lavaboda sabun var. şampuan, sıvı sabun vs. hiç sevmem. o ne öyle vıcık vıcık.
  • durulanma hissini arttıran eylem.
  • genellikle kahvaltılık şampuan kullandığım için sabunu pek tercih etmiyorum.

duş şampuanı ne lan?
  • cildinizi kurutmuyorsa yapabilirsiniz. ayrıca kıllı bir erkekseniz sabunu köpürtme derdiniz hiç olmaz.

(bkz: bir gün bu kılların işe yarayacağını biliyordum)
  • saçlar kısayken daha rahat yapılır. kısa saç ve beyaz sabun.
    bunu yapmaya başlayınca sonra hayatın daha kolay olabileceğini anladım.
  • aslında gerçek bir sabun her türlü şampuandan daha iyidir. şampuanların ve el sabunlarının köpürmesi için içine sodyum dodesil sülfat veya sodyum lauryl sülfat denen malzemeler konur ve bunların fazlası cildimiz için zararlıdır.

gerçek sabun ise yağ ( tercihen iyi kalite bir zeytinyağı) ve kostik soda (kostik sodyum) ile yapılır. fabrikasyon sabunlar kadar köpürmez ama yıkandıktan sonra cildinize parmağınızı sürdüğünüzde cıırrttt diye ses gelir, tertemiz yapar.

hele o sıvı sabunlar ne ya? elinde ve vücudunda iğrenç kaygan bir tabaka bırakıyor. ne kadar yıkarsan yıka gitmiyor. sümüklüböcek gibi çıkıyorum banyodan. zeytinyağlı sabun candır.