şükela:  tümü | bugün
  • köpürme sorunundan ötürü zordur ama sabun hiç değilse daha organik ve gdo'suz.
  • el yapımı zeytinyağlı sabun'sa hele, o banyo tadından yenmez.
  • en güzeli
  • ikisinin de amacı temizlenmektir.

kasmayın bu kadar.
  • uzun süredir yapıyorum. hatta saçlarımı da sabunla yıkıyorum. lavaboda sabun var. şampuan, sıvı sabun vs. hiç sevmem. o ne öyle vıcık vıcık.
  • durulanma hissini arttıran eylem.
  • genellikle kahvaltılık şampuan kullandığım için sabunu pek tercih etmiyorum.

duş şampuanı ne lan?
  • cildinizi kurutmuyorsa yapabilirsiniz. ayrıca kıllı bir erkekseniz sabunu köpürtme derdiniz hiç olmaz.

(bkz: bir gün bu kılların işe yarayacağını biliyordum)
  • aslında gerçek bir sabun her türlü şampuandan daha iyidir. şampuanların ve el sabunlarının köpürmesi için içine sodyum dodesil sülfat veya sodyum lauryl sülfat denen malzemeler konur ve bunların fazlası cildimiz için zararlıdır.

gerçek sabun ise yağ ( tercihen iyi kalite bir zeytinyağı) ve kostik soda (kostik sodyum) ile yapılır. fabrikasyon sabunlar kadar köpürmez ama yıkandıktan sonra cildinize parmağınızı sürdüğünüzde cıırrttt diye ses gelir, tertemiz yapar.

hele o sıvı sabunlar ne ya? elinde ve vücudunda iğrenç kaygan bir tabaka bırakıyor. ne kadar yıkarsan yıka gitmiyor. sümüklüböcek gibi çıkıyorum banyodan. zeytinyağlı sabun candır.
  • her gün yaptığım şeydir.

(bkz: no poo)
    böyle de bir hareket var. şampuanlar hem doğaya hem de uzun vadede cilde zararlı bir sürü kimyasal içerdiği için, insanlar ya kendi şampuanlarını yapıyor ya da sabun kullanıyorlar.

ben de şahsen tavsiye ederim. 15 yıldır sabundan başka bir şey kullanmışlığım yoktur. cildiniz kısa sürede alışıyor. hele kısa saçlıysanız, saçlarınız da çabuk alışıyor.

bu konuda özellikle yerel sabunları tavsiye ederim. ben bıttım, defne, papatya ve ısırgan sabunlarını kullanıyorum. dediğim gibi mümkünse yerel satıcılardan sabun edinin. yoksa mehmet aydın ve otacı sabunları gayet doğal ve kaliteli.

bir de püf noktası ekleyeyim: sıcak su ile duş aldıktan sonra vücudunuza soğuk su tutun. bu derinizin nemli kalmasını sağalayacaktır ve sabunun cildinizi kurutmasını engelleyecektir.

edit: sabun markası mehmet aydın olarak düzeltildi. ergenllama'ya teşekkürler.