*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: tacikistan).
 • tacikistan'ın başkenti olan şehir...
 • geniş caddeleri ve yeşilliğiyle izmir'in 70'lerdeki haline* benzeyen, halkının büyük çoğunluğu farsi kökenli olan, hatun populasyonunun 30 derece sıcaklıkta bile işlemeli kadife elbiselerle dolaştığı bir şehirdir.
 • tacikce: pazartesi. (bkz: dushanbe)
 • 1929 yılına kadar "duşanbe", 1929 yılından 1961 yılına kadar "stalinabad", 1961 yılından sonra da tekrar "duşanbe" ismini almış şehir.

  duşanbe kelime anlamıyla farsça du(iki)+şanbe(gün) kelimelerinden müteşekkil olup 2.gün yani pazartesi demektir.

  genişçe yolları ve düzenle serpiştirilmiş parkları sayesinde (diğer rus şehirleri gibi) planlı bir şehir görünümü vermektedir. ancak tacikistan'ın rusyadan ayrılmasından sonra çıkan iş savaş ile birlikte yaşanan savaş ve ertesinde yoksulluktan taş üstüne taş konulamamış olması duşanbe'yi görenlerde zaman makinasıyla 50 yıl geriye gitmiş izlenimi yaratmaktadır. ki bu şehir tacikistan'ın en gelişmiş şehridir. diğerlerini şehirden saymak bile abesle iştigaldir.

  lakin halen duşanbe'de bulunan rus nüfusu o şehri daha bir güzel kılmıyor mu? kılıyor...
 • türklere vizeyi ambardan bozma havaalanında veren ülkenin başkentidir. gelişmişlik açısından bir sıralama yapılırsa ilk 3'e girer.*şehirde çok büyük bir pazar bulunur, burada çin'den gelen eşyalar satılır.

  para birimi somonidir. ismini bir halk kahramanı olan ismoil somoniden alır. 7 milyon gibi bir nüfusu vardır ve devlet desteği alan şirketler aracılığı ile gelişmeye çabalamaktadır. şehir içinde kalınabilecek 2 adet otel mevcuttur, biri hyatt diğeri hotel serenadır. serena 5 yıldızla butik otel karışımı bir otel tarzına bürünmüş olması ile tavsiye edilendir.

  şehre turizm amacıyla geldiğinizi söylediğinizde, vize sorumlusu şehirde gezecek bir yer yok ki, gezecekseniz dağlara gidin oralar güzel der ve bunu müteakip, siz şimdi hangi iş için geldiniz onu söyleyin ve şu başvuru formlarınızı da ona göre düzeltin diye uyarır. müşteri ziyareti bu ülkede private visa almanızı gerektirir.

  ülkede mc donald's veya burger king gibi klişeleşmiş global markalar henüz yer edinememiştir. aslında bunlarla ilgisi yok ama şehirde kalite de yer edinememiştir. insanı misafirperverdir, ama gel gör ki tayland insanı kadar değillerdir.

  ülkeye seyahat düşünen kimselere babamın hayrına danışmanlık hizmeti verilir.
 • türki cumhuriyetler arasında herhalde en geri kalmış başkent. şehir tam bir rus etkisi altında. geniş caddeler, eski arabalar, geniş kaldırımlar... adamlar hala 1940'ların troleybüslerini kullanıyorlar. şu elektrikli otobüs.

  çevrenizde lüks araba görmeniz çok zor. sadece devlet erkanı varsa şehire gelen yabancıların kiraladığı arabalar var. göya demokrasi var ama diktatörlükle yönetildiği çok aşikar. başkanlık sarayı, başkanın karısının evi gibi yerler inanılmaz şaşaalı, ihtişamlı. beyaz saraydan farkı yok her birinin. ama diğer yerler resmen bakımsızlıktan ve eskilikten bitmiş durumda.

  şehirde hiç bir uluslararası yemek zinciri yok. mc donalds, burger king, starbucks gibi... lüks lokanta gibi bir olay yok. en lüks yer hyatt regency'nin içindeki restoran. size tavsiye ettikleri restoranlar genelde türkiye'de özellikle ankara civarındaki pavyonlardan bozma. müzikler falan rezalet. ingilizce bilen adam bulmak çok zor. güya müslüman ülke ama 1 tane cami görmedim mesela. para cinsi somoni. 1 dolar = 4,88 somoni civarında. fiyatlar şehirde ucuz otel gibi yerlerde türkiye otelleri seviyesinde.

  beyaz asian xpress isminde taksileri var bunları kullanın. diğer sarı taksiler daha pahalı. beyaz taksilerin 6 haneli telefonu var. kapılarında yazıyor. not edin. arayın her yere 10dk içinde geliyorlar hemen. ingilizce menüsü de var basıp konuşuyorsunuz. araba kiralamak eğer şoförlüyse min. 100 dolar günlük. sarı taksilerde taksimetre yok. pazarlığınızı yapın mutlaka. bu arada beyaz taksilerin taksimetreleri türkiyeden ithal. demtaş a.ş. yazıyor fişlerinde.

  ne alabilirim diyorsanız bal alın. ben getirirken kırdım içim gitti. balları enfes. bir de halıları var. ayrıca ressamları da meşhur. çok güzel tabloları ucuza kapatabilirsiniz denk gelirse. gezilecek yerler derseniz sadece varzob diye şehire yarım saat uzaklıkta bi yer var. mekan bildiğiniz bestler dereler bölgesi gibi. bildiğiniz derken nereden bileceksiniz amk. ben de salladım işte. hayvan dağlık aralardan nehirler akıyor. ama çok güzel. başka da bi olayı yok zaten. şehir içinde sikko somoni heykelinden başka gidip görülecek bi yer yok. boşuna uğraşmayın.

  gece hayatı mekanları dediğim gibi pavyon gibi yerler. hepsi çok kalitesiz. ama şehirdeki publarda guinness dahil her türlü birayı bulabiliyorsunuz. o bakımdan güzel.

  burasının havaalanı şu anki adana havaalanı gibi. göt kadar. duty free shop var bi tane bakkaldan bozma. bi bok yok içinde olan şeyler de öküz gibi pahalı. jack daniels 60 dolar olur mu lan ?! 2 saat önceden gitmenize falan gerek yok. günde zaten toplasan 10 ucuş falan var burada. tavsiyem odur ki buraya gelince yapılacak en güzel şey bir an önce gitmeye çalışmak.
 • fakir ama gururlu insanların başkenti.
 • çocukken trt hava durumu haberlerinde ismi bişkek almata gibi acayip isimlerle beraber anılarak hafızalara kazınmış şehir.
 • yakında 1 haftalığına ziyaret edeceğim şehir. ziyaret ettikten sonra detaylarını size saygı değer ekşisözlük ahalisi ile paylacağım.