şükela:  tümü | bugün
 • icindeki fikri sabit oykusuyle zihnime kazinmis eglenceli oykulerden murekkep serhan fensoy kitabi.
 • ferhan şensoy'un 17 kısa hikayeden oluşan kitabı. "kitabın parasız eki" olarak tanımladığı son bölümünde, 1968-1970 yılları arasında yazılmış ve yeni ufuklar ile soyut dergilerinde yayınlanmış 4 hikayesi bulunuyor.
 • kitaptaki bitlenmeyle ilgili hikaye* de süperdir. herkes bitlenmiş ve bit ilacı bitmiştir. olaylar gelişir...
 • her biri ayri guzel kisa hikayelerin bir araya gelmesiyle olusmus harikulade kitaptir bu.. ferhan sensoy'un tarzini begenen insanlar icin bir olmazsa olmazdir kanaatimce.. ayni atilla atalay'in kisa hikayeleri gibi defalarca sikilmadan okunur hatta daha bile keyiflidir cunku hikayeler ferhan sensoy un essiz benzetme ve tamlamalari ile doludur ve her seferinde bir oturusta kitap yeniden bitirilip ayni tat alinabilir.. (bkz: dol ziyan balonu)
 • bu kitaptaki "işsiz demirci" hikayesi ile insanin en issiz gucsuz mutsuz gunlerine tercuman olur ferhan sensoy.. demir alip atmalarla gecen bir gun ve sonunda da, "tam alti gun uyumusum besbelli, uyandim ki pazartesi"
 • bugün 2,5 tl'ye sokak sergisinden edindiğim güzellik. satıcı allahtan patates muamelesi yapıyordu da kitaplara, cebimde kalan son parayla alabildim.
 • bi'kaç gündür kafamı kurcalayan öyküleri barındıran genç ferhan şensoy güzelliğidir.

  "çöl ortasında bir kaktüsün anlatılmaz güzelliğini duyup kaktüs üzre çöllere düşen bir şair de olabilirdim., kays gibi. arayabilirdim leylâ'mı, ya da suyu. yeşiller içinde yitip gitmeyi düşleyebilirdim. yaratabilirdim mutluluk vahasını, kaktüs olsaydın eğer. kaldırırdım dokunulmazlığını o nazlı çiçek olsaydın, her şeyleri ellerimle sevmeliyim, yetmez bana gözlerim. kalemim kalktı yürüdü, özgürlüğe bir türkü bu.

  "duvarların dışında öleceğim özleyerek ölümü. biz özlem ki hiç tanımadım, bana özgü yarattım. çapraşık duvarların büyümesi, ezilmişliği. her şey bir dev aslında ürkünç devler içindeyim, bilmiyorlar. ölmediler ki hiç, nerden bilsinler?"
 • "vaniköy'de balıklar, padişah sayıklar, öyle taşsız pirinci ananem de ayıklar" satırı hafızama kazınmış kitap. ha bir de "arap sabunu'ndan "suudi sabun" diye bahsediyordu ki bundan kelli arap sabununu benim için de suudi sabun haline getirdi. her ferhan şensoy kitabı gibi eğlenceli ve değerli.
 • 9.beyoğlu sahaf festivalinden 1988 baskisi cok temiz kondusyonda bir tanesini bulup ferhan sensoy kulliyatimi tamamladigim kitap, okumasi cok keyifli kisa oykulerini anlatmistir usta, arka kapak resmi olarak kitabin sonuna ekledigi yeni ufuklar'da yayninlanmis oykulerin telif ucretinin, 6 kasim 1968 tarihli 20 liralik makbuzunu basmistir...
 • "...işte boş bir taksi göründü ufukta. ya durursa? ya gideceğim yönü beğenirse? ya tipiysem bu ben bu taksi şoförünün? yüreğim küt küt atmaya başladı. görücüye çıkan kız gibiyim..."